Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszmarne warunki w Tatrach. Lód i śnieg. "W rakach źle, bez raków jeszcze gorzej"

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Warunki na Kasprowym Wierchu
Warunki na Kasprowym Wierchu Paweł Dutka
Nie wychodźcie na razie w wyższe partie gór! W Tatrach mamy właśnie najgorsze warunki z możliwych. Bo ani to czas na raki, a i bez raków bardzo trudno jest się poruszać w wyższych partiach gór. - Warunki obecnie są takie, by podziwiać góry z dolin – mówi wprost Piotr Konopka, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W najwyższych górach w Polsce weszliśmy w okres przejściowy. Z jednej strony to wyjątkowo piękna i malownicza pora roku, z drugiej jednak – wyjątkowo niebezpieczna. Zwłaszcza w wyższych partiach gór.

O ile bowiem w dolinach króluje nadal piękna złota jesień, o tyle w wyższych partiach zalega lód i śnieg. Jest go jednak bardzo mało. I to jest problem.

- Cienka pokrywa lodu, często niewidoczna gołym okiem taka glazura, a wyższe partie dodatkowo posypane śniegiem. To jest największe zagrożenie, jakie obecnie czeka na tych, co idą w góry. Obecnie w rakach źle, bez raków jeszcze gorzej. Takie warunki przejściowe są najbardziej ryzykownymi warunkami, jakie możemy sobie wyobrazić – mówi wprost Piotr Konopka, ratownik TOPR.

W górach jest bowiem za mało śniegu, by bezpiecznie poruszać się w rakach. Wystające kamienie powodują, że bardzo łatwo jest zahaczyć rakiem o skały i potknąć się. A to w partiach wysokogórskich może oznaczać upadek z wysokości i śmierć. Z drugiej strony bez raków nie da się chodzić, bo jest po prostu ślisko.

- Mówi się, że to warunki dla bardzo doświadczonych wędrowców. Ja bym powiedział, że ci bardzo doświadczeni wiedzą, że w tych warunkach nie należy wychodzić i i nie debatują z siłami przyrody, tylko czekają. To są warunki do tego, żeby góry oglądać z dołu – dodaje Piotr Konopka.

Ci co chcą jednak jesienią podziwiać góry, powinni planować wycieczki w niższe partie Tatr – tak gdzie nie ma lodu, ani śniegu. - A jak dochodzimy do poziomu, gdzie skała zaczyna się lodzić, to po prostu trzeba zrobić w tył zwrot. Mamy w tym momencie ogranicznik wysokościowy, niewiele ponad 1500 metrów nad poziomem morza. To wysokość, od której lód się zaczyna pojawiać. Po północnej stronie, w zacienionych miejscach może to nawet schodzić niżej – dodaje ratownik TOPR.

W najbliższych dniach lepiej niestety nie będzie. Od piątku czeka nas ochłodzenie. W weekend na wysokości ok. 2000 metrów prognozowana jest temperatura poniżej zera przez całą dobę. Odczuwalna temperatura może wynieść nawet 9-10 stopni poniżej zera. Dodatkowo możliwe są opady śniegu.

Zakopiański Dom Doktora po pożarze

Policja prowadzi śledztwo ws. pożaru zabytkowego budynku Dom...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska