Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopernik i jego świat. Krakowskie eksponaty w Warszawie

Paweł Stachnik
Do 30 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie oglądać można wystawę „Kopernik i jego świat” poświęconą życiu i działalność największego polskiego astronoma. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jej współotwarcia dokonał rektor UJ.

Z okazji obchodzonej w tym roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika (1473) Zamek Królewski w Warszawie przygotował wystawę zatytułowaną „Kopernik i jego świat”. Ukazuje ona postać i dorobek tego niezwykłego uczonego oraz realia epoki, w której żył i działał.

Ekspozycja została podzielona na części opowiadające o poszczególnych zawodowych aktywnościach Kopernika. Są to kolejno: 1. Gabinet lekarski, 2. Żywot kanonika, 3. Pracownia astronomiczna, 4. Przedsionek gabinetu Kopernika, 5. Gabinet Kopernika oraz 6. Recepcja jego postaci w kolejnych wiekach.

Na wystawie prezentowanych jest prawie 170 unikatowych eksponatów wypożyczonych z ponad 20 polskich oraz zagranicznych ośrodków muzealnych i naukowych, m.in. z Biblioteki Narodowej, Muzeów Narodowych w Krakowie i Warszawie, Muzeum UJ, florenckiego Muzeum Galileusza, Mathematisch-Physikalischer Salon w Dreźnie oraz Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze.

Wśród eksponatów są trzy wydania najważniejszego dzieła astronoma „O obrotach sfer niebieskich” (w tym najważniejsze, pierwsze), a także jego traktat ekonomiczny oraz inne cenne starodruki. Część z nich należała do kolekcji astronoma i zawiera jego odręczne adnotacje. Cztery z nich zostały wypożyczone przez Bibliotekę Uniwersytecką w Uppsali.

Jest wśród nich tom „Preclarissimus liber elementoruim Euclidis”, zawiera dwie wspólnie oprawione księgi: inkunabuły „Elementy geometrii” oraz „O sądzie gwiazd” arabskiego astrologa Haly’ego Abenragela (X/XI w.).

Księga pochodzi z kolekcji Kopernika i zawiera jego ręczne adnotacje. Została prawdopodobnie nabyta przez astronoma w Krakowie podczas studiów w latach 1491–1495. Wskazuje na to oprawa o charakterystycznym krakowskim stylu. Na pierwszym arkuszu wolumin podpisany jest imieniem Kopernika.

Wspomniane cztery starodruki zostały zrabowane przez Szwedów we Fromborku w 1626 r. i jako łup wojenny trafiły do Uppsali. Księgi te znalazły się w Polsce po raz pierwszy od XVII w.

Są też zabytkowe przyrządy naukowe z epoki, w tym astrolabium z XV w. i instrumenty pomiarowe należące do Michała Anioła (XVI w.).

Głównym elementem części poświęconej dziełom sztuki związanym z postacią Kopernika jest słynny obraz Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, wypożyczony z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. To pierwsza w historii prezentacja tego płótna na Zamku Królewskim w Warszawie.

Zbiega się ona ze 150-leciem powstania tego dzieła (1873), będącego darem dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z kolei czasy studiów astronoma na Uniwersytecie Krakowskim ukazano przez dzieła sztuki obrazujące stan ówczesnej nauki i atmosferę kulturalną Krakowa końca XV stulecia. Muzeum UJ jest współorganizatorem wystawy.

Ekspozycji towarzyszy katalog, w którym znalazły się teksy napisane przez krakowskich badaczy: prof. Michała Kokowskiego z PAN („Dokonania Mikołaja Kopernika w astronomii matematycznej i fizycznej”), Grzegorza M. Kowalskiego z Wydziału Prawa UJ („Jurysta Mikołaj Kopernik. Dlaczego studia na fakultecie prawniczym uformowały astronoma wszech czasów?”), Ryszarda W. Gryglewskiego z Collegium Medicum UJ

(„Medycyna w czasach Mikołaja Kopernika”) oraz dyrektora Muzeum UJ prof. Krzysztofa Stopkę („Uniwersytet Krakowski w czasach Mikołaja Kopernika”),

Wystawa, której otwarcia dokonali wspólnie 24 kwietnia dyrektor Zamku Królewskiego prof. Wojciech Fałkowski oraz rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel, prezentowana jest w monumentalnej sali Zamku Królewskiego mieszczącej niegdyś bibliotekę królewską Stanisława Augusta Poniatowskiego. Można ją oglądać tam do 30 lipca.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska