Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs „Człowiek w środowisku”. Finaliści wzięli udział w trzydniowych warsztatach na terenach parków narodowych. Zdjęcia

Patronat Kuriera
Fot. Anna Myka-Raduj / Poleski Park Narodowy
Pięćdziesięciu uczniów szkół średnich z województwa lubelskiego wzięło udział w warsztatach terenowych w Poleskim Parku Narodowym i Roztoczańskim Parku Narodowym. Uczniowie to finaliści II edycji Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego pt. „Człowiek w środowisku”, który w tym roku odbył się pod hasłem „Rozwiązania oparte na zasobach przyrody”.

Podczas trzydniowych warsztatów uczniowie mieli okazję pogłębiać ekologiczną i przyrodniczą wiedzę na ścieżkach terenowych i dydaktycznych parków narodowych. Wzięli udział w szeregu warsztatów terenowych, spotkań i wykładów. Mieli okazję poznać bioróżnorodność, zmienność drzewostanów i krajobrazów, geologię i historię odwiedzanych rejonów.

Warsztaty rozpoczęły się na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Tu uczniowie zwiedzali Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN. Mieli okazję poznać też system zagospodarowania wód opadowych funkcjonujący przy dyrekcji RPN. Podczas dalszej części warsztatów dowiedzieli się na czym polega projekt „Geopark Kamienny Las na Roztoczu” oraz odwiedzili basztę widokową i Kamieniołom „Babia dolina” w Józefowie, gdzie poznali geologię Roztocza. Odwiedzili też Rezerwat „Czartowe Pole”. W RPN odbyły się też zajęcia terenowe na ścieżce historyczno-przyrodniczej na Bukową Górę oraz przy Stawach Echo.

- Warsztaty były okazją do zaprezentowania dorobku Roztoczańskiego Parku Narodowego w zakresie ochrony przyrody, udostępniania, edukacji i turystyki. Podkreślę, że jest to rok jubileuszu Parku, czyli pięćdziesięciolecia istnienia. Finaliści konkursu poznali między innymi zielone i niebieskie technologie stasowane w RPN, czyli systemy wód opadowych, fotowoltaiki i oczyszczalnie hydrofitowe. Poznali też uwarunkowania i funkcjonowanie Parku w lokalnej społeczności, czyli tematy związane z Transgranicznym Rezerwatem Biosfery Roztocze – mówi Tadeusz Grabowski, zastępca dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Warsztaty odbywały się również w Poleskim Parku Narodowym. Pierwszym punktem warsztatów na terenie PPN były zajęcia terenowe na ścieżce przyrodniczej „Dąb Dominik” pt. ”Tropem dębu i rosiczki”, gdzie można było podziwiać walory przyrodnicze tej ścieżki. Największą jej atrakcją okazało się zarastające Jezioro Moszne. Uczniowie uczestniczyli też w warsztatach na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Administracyjnego PPN w Urszulinie, gdzie poznali między innymi funkcjonowanie Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego. Ważnym punktem programu warsztatów była prezentacja funkcjonowania hybrydowej hydrofitowej oczyszczalni ścieków w kształcie żółwia, znajdującej się na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego PPN w Starym Załuczu.

- Uczniowie poznali też budowę i zasadę działania innowacyjnej hybrydowej hydrofitowej oczyszczalni ścieków przy osadzie służbowej PPN w Kulczynie. Mogli się przekonać na własne oczy, że jest możliwe ponowne wykorzystanie oczyszczonych ścieków, np. do spłukiwania toalety, mycia samochodu, czy podlewania roślin. System ten powstał przy współpracy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Poleskiego Parku Narodowego i obecnie jego funkcjonowanie jest przedmiotem badań naukowych realizowanych w ramach doktoratu wdrożeniowego – tłumaczy prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski, Kierownik Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Ostatnim punktem warsztatów były zajęcia terenowe na ścieżce dydaktycznej „Czahary”.

Konkurs „Człowiek w środowisku” skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu woj. lubelskiego i ma na celu pogłębienie wiedzy z zakresu ekologii, inżynierii środowiska, gospodarki obiegu zamkniętego, ekoenergetyki, propagowanie nauk przyrodniczych i inżynieryjno-technicznych, rozwijanie i pogłębianie zainteresowania otaczającym światem. Organizatorami konkursu są: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie, I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, Roztoczański Park Narodowy i Poleski Park Narodowy.

Oto fotorelacja z wypraw naszych ekologów. Zobaczcie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski