Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec z hałasem i zakłócaniem porządku po zmroku? Do Krakowa może wkroczyć burmistrz nocny

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Jest pomysł, by w Krakowie nad porządkiem po zmroku panował burmistrz nocny, który może być kimś na wzór bohatera komiksów Batmana, znanego jako niestrudzonego stróża porządku w rodzinnym mieście Gotham City.
Jest pomysł, by w Krakowie nad porządkiem po zmroku panował burmistrz nocny, który może być kimś na wzór bohatera komiksów Batmana, znanego jako niestrudzonego stróża porządku w rodzinnym mieście Gotham City. Anna Kaczmarz/Pixabay
Kandydat na prezydenta Krakowa Aleksander Miszalski (Platforma Obywatelska) przyznaje, że jeżeli wygra wybory, to wprowadzi w magistracie funkcję burmistrza nocnego. Jego zadaniem będzie pilnowanie, by po zmroku na ulicach miasta panował spokój, cisza i porządek.

- Już dawno, jeszcze jako radny dzielnicowy wnioskowałem o to, by utworzyć w Krakowie instytucję burmistrza nocnego, koordynującego prace służb porządkowych. Gdybym został prezydentem, to zrealizuję ten postulat. To rozwiązanie, które sprawdza się w wielu krajach zachodnich, takich jak np. Praga, Tuluza, Amsterdam. W Krakowie brakuje organu, który koordynuje tzw. gospodarkę nocną - mówi Aleksander Miszalski, krakowski poseł Platformy Obywatelskiej kandydujący na prezydenta Krakowa.

- Każdy turysta, który przyjeżdża do Krakowa jest ważny, zostawia tu pieniądze, daje zarobić mieszkańcom, do miasta trafiają wpływy z podatków. Trzeba jednak dbać o komfort życia krakowian. Wiemy, że mamy w centrum Krakowa problem przykładowo z pub crawl`ami, których uczestnicy nocą chodzą po ulicach i hałasują. Mieszkańcy od lat zgłaszają uwagi w tym zakresie. Straż Miejska nie dysponuje odpowiednią liczbą patroli, by zabezpieczyć wszystkie miejsca - dodaje Aleksander Miszalski.

Przypomnijmy, że wspomniane przez niego pub crawl`e to odwiedzanie wielu pubów lub barów podczas jednej sesji. To tylko jeden z przykładów nocnej aktywności, z którymi wiążą się skargi mieszkańców na zakłócanie ciszy nocnej i porządku. W lecie dużym problemem wskazywanym przez mieszkańców jest też m.in. spożywanie alkoholu w przestrzeniach publicznych przez grupy młodych ludzi, czy hałasowanie w ogródkach restauracyjnych.

Radni Koalicji Obywatelskiej w 2019 roku przygotowali projekt uchwały z wnioskiem do prezydenta Krakowa o utworzenie stanowiska nocnego burmistrza. Osoba pełniąca tę funkcję miałaby też przewodniczyć komisji złożonej z przedstawicieli różnych grup społecznych zainteresowanych tym, by życie nocne w mieście funkcjonowało prawidłowo.

Uchwała, w której przygotowanie był zaangażowany Aleksander Miszalski (, wtedy jako radny miejski), została przegłosowana przez Radę Miasta.

Projektodawcy uchwały wskazywali, że burmistrzów nocnych ma już kilkadziesiąt miast na świecie (m.in.: Amsterdam, Tuluza, Praga, Nowy Jork, Paryż, Zurych, Londyn, Berlin) i stamtąd można czerpać wzory.

Podawali przykład, że w Amsterdamie burmistrz nocny stoi na czele organizacji pozarządowej współfinansowanej przez przedsiębiorstwa oraz władze miasta, zatrudniającej 20 osób, posiadającej zarząd oraz radę doradczą. Efektem działań było tam m.in. wprowadzenie instytucji nocnych wolontariuszy co dało efekt w postaci spadku o 25 proc. wypadków agresji oraz o 30 proc. niedogodności zgłaszanych w nocy przez mieszkańców.

W Tuluzie opracowano „Białą księgę gospodarki nocy” zawierającą opis stanu podaży usług nocnych oraz wyniki badań dotyczących oczekiwań mieszkańców. Rozpoczęto tam też przygotowywanie zintegrowanej polityki dotyczącej: nocnego transportu publicznego, wsparcia usług gastronomicznych, oświetlenia budynków.

Co wtedy na to odpowiadał Urząd Miasta? - Będziemy dyskutować na temat tego projektu. Znamy podobne rozwiązania z miast w państwach zachodnich. Dostrzegamy potrzebę rozwiązania tego problemu, dlatego też w najbliższym czasie przedstawimy konkretne propozycje w tej sprawie - usłyszeliśmy w krakowskim magistracie.

Minęło prawie pięć lat. Zapytaliśmy w urzędzie, jak na dziś wygląda kwestia związana z burmistrzem nocnym. W odpowiedzi w magistracie przyznają, że wspomniana uchwała Rady Miasta zobowiązywała prezydenta Krakowa do powołania nocnego burmistrza najpóźniej do końca 2019 r., przed rozpoczęciem sezonu turystycznego w 2020 r.

- Nieważność uchwały stwierdził wojewoda małopolski, według którego Rada Miasta nie posiadała wystarczającego umocowania do wydania prezydentowi miasta wiążącego polecenia. Decyzję wojewody podtrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny - wyjaśniają w urzędzie.

Informują tam jednocześnie, że w marcu 2021 r. Rada Miasta Krakowa przyjęła „Politykę zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021-2028”. Dokument dotyczył więc działań po pandemii.

- Odbudowa ruchu turystycznego musi odbywać się w duchu dialogu i partnerstwa, z uwzględnieniem oczekiwań wszystkich grup interesariuszy. Tę potrzebę zauważyli autorzy dokumentu, wspominając iż jednym z celów właściwie prowadzonej polityki wspierania gospodarki nocnej, oprócz stymulowania jakościowej oferty jest eliminowanie lub ograniczanie negatywnych skutków jej rozwoju, zwłaszcza wobec mieszkańców - podkreślają w urzędzie. - Możliwym rozwiązaniem wpisującym się w to założenie jest utworzenie instytucji zwanej burmistrzem nocy. Wspomniane zapisy znalazły odzwierciedlenie w jednej z dziewięciu rekomendacji, która dotyczy działań w zakresie zarządzania gospodarką nocną - dodają.

W magistracie zaznaczają też, że odpowiedzią na zapisy „Polityki zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021 – 2028” jest inicjatywa Respect Kraków, zainicjowana przez miasto w 2019 r., kiedy ruch turystyczny osiągnął znaczne rozmiary. Naczelną ideą programu jest zwrócenie uwagi turystom, że Kraków jest nie tylko atrakcyjną destynacją turystyczną, ale także domem dla tysięcy mieszkańców, których potrzeby i komfort życia są równie istotne.

- Ambasadorami programu „Respect Kraków” na ulicach miasta byli City Helpers – miejscy pomocnicy, którzy dbali o funkcjonowanie zabytkowego centrum Krakowa od 16 czerwca do końca sierpnia. Głównym zadaniem miejskich pomocników było wychwytywanie niewłaściwych zachowań w zabytkowym centrum miasta, edukowanie, a także udzielanie informacji i promowanie lokalnych wydarzeń oraz atrakcji turystycznych - informują w urzędzie. - Ubiegłoroczny projekt realizowany był po raz trzeci. W oparciu o doświadczenia z poprzednich edycji wprowadzono kilka zmian. Z myślą o mieszkańcach i ich potrzebach, czas pracy City Helpers wydłużono do 1 w nocy, zaś liczba patroli odpowiadała potrzebom związanym z rosnącym w okresie wakacji ruchem turystycznym. W 2024 r. planowana jest kontynuacja działań w ramach programu Respect Kraków oraz projektu City Helpers.
Wsparciem tych działań jest wprowadzenie przez Radę Miasta Krakowa prohibicji nocnej, co ilustrują dane związane ze znaczącym spadkiem niepożądanych zachowań - dodają.

Wesoła czeka na zagospodarowanie.

Kraków. Co dalej z Wesołą? Radni oczekują efektów, aby na at...

Przykładowe problemy, na których miałby się koncentrować burmistrz nocny w Krakowie:

  • wypracowanie regulacji wobec klubów, pubów i innych podmiotów gospodarki nocnej miasta, które z jednej strony umożliwią im funkcjonowanie i rozwój, a z drugiej pozwolą ponosić komfort życia mieszkańców w obszarach kumulacji życia nocnego w mieście;
  • dbanie o kompromis pomiędzy mieszkańcami a branżą turystyczną, gastronomiczną i innymi podmiotami działającymi w porze nocnej w mieście oraz angażowanie się w rozstrzyganie sporów na linii mieszkańcy - biznes;
  • wspieranie rozwoju gospodarczego miasta w oparciu o sektor gospodarki nocnej oraz dążenie do dostosowania oferty kulturalnej miasta w porze wieczornej i nocnej do oczekiwań mieszkańców oraz turystów, w tym wydłużania godzin funkcjonowania placówek muzealnych i innych;
  • uwzględnienie w kreowaniu oferty nocnej miasta wieczornych imprez kulturalnych;
  • wypracowanie i wdrożenie koncepcji oświetlenia miasta, która wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w mieście oraz przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności wizualnej obiektów i miejsc w porze nocnej;
  • dążeniu do zapewnienia bezpieczeństwa w porze nocnej w miejscach kumulacji ruchu oraz dążenie do minimalizacji negatywnych skutków życia nocnego dla mieszkańców i gości przebywających w mieście, zwłaszcza ograniczenia hałasu generowanego przez uczestników życia nocnego;
  • regulacja sprzedaży alkoholu w nocy na obszarach kumulacji życia nocnego w mieście;
  • powołanie instytucji nocnych wolontariuszy;
  • komunikacja nocna i poprawienie jej efektywności;
  • polityka parkingowa w nocy;
  • utrzymanie czystości w nocy i nad ranem oraz udostępnianie toalet w porze nocnej w miejscach kumulacji ruchu.

W skład komisji burmistrza nocnego mogliby wchodzić przedstawiciele następujących grup społecznych:

  • mieszkańców dzielnic, w których koncentruje się życie nocne,
  • właścicieli i pracowników: klubów, restauracji i barów, branży turystycznej, bazy noclegowej,
  • taksówkarzy,
  • przewodników miejskich,
  • straży miejskiej,
  • policji,
  • pracowników naukowych zajmujących się tą tematyką,
  • przedstawicieli NGO i aktywistów miejskich zajmujących się tą tematyką,
  • radnych dzielnic z tych obszarów,
  • radnych miasta,
  • urzędników z Wydziałów Kultury, Promocji i Turystyki,
  • Zarządu Transportu Publicznego.

Fontanna młodości czyli przełomowe odkrycie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska