MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolor i oświetlenie poprawią bezpieczeństwo

Małgorzata Stuch
Oznakowanie kilkunastu przejść przy krakowskich szkołach zostało poprawione w sierpniu i wrześniu. To efekt akcji kontroli przeprowadzonej przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Akcja odbyła się pod koniec wakacji. Jej zadaniem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pieszych - głównie dzieci uczęszczających do szkół i przedszkoli.

- Przypominamy zarządcom dróg - w tym przypadku Zarządowi Infrastruktury Komunalnej i Transportu - aby tzw. aktywne przejścia dla pieszych pojawiały się wszędzie tam, gdzie dochodzi do kolizji i wypadków lub gdzie zwiększenie bezpieczeństwa jest konieczne ze względu na układ drogi lub widoczność - podkreśla Krzysztof Dymura, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Do tej pory w naszym kraju nie zostały opracowane jednolite standardy, które określiłby, jakie elementy są najbardziej pożądane w infrastrukturze przejść dla pieszych w rozmaitych lokalizacjach.
Zdaniem Dymury bardzo ważne jest odpowiednio wyraźne i widoczne dla kierowców oznakowanie oraz oświetlenie. - W przypadku oświetlenia doskonale sprawdza się takie, które zapala się, gdy pieszy zbliża się do pasów, dobry jest również system stale świecących „kocich oczek”. No i oznakowanie w jaskrawych kolorach - dodaje.
W tym roku poprawione zostało oznakowanie przejść m.in. na ul. Mackiewicza, Podedworze i Komandosów. Na zmiany czekają jeszcze pasy w innych miejscach - najwięcej na nowohuckich i podgórskich osiedlach peryferyjnych oraz przy al. Solidarności. - To ostatnie przejście jest bardzo specyficzne. Zabudowa przy nim, parkujące pojazdy oraz zieleń zasłaniają widoczność. Dlatego też planujemy tu nowe rozwiązania. Możliwe, że powstanie wysepka, a na pewno pomyślimy o dodatkowym oznakowaniu - podkreśla Piotr Hamarnik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu (ZIKiT). Na konieczność poprawy oznakowania na osiedlach peryferyjnych wskazują nie tylko rodzice dzieci, ale także sami kierowcy.
- Mamy mnóstwo sygnałów od naszych taksówkarzy, że jest problem. W niektórych przypadkach, gdy np. widoczność zasłaniają drzewa, zbyt późno widzą przechodzące dzieci. Dobrze widoczne znaki i specjalne maty na drodze bardzo by pomogły - wyjaśnia współwłaściciel największej krakowskiej sieci taksówek w Krakowie.
Piotr Hamarnik z ZIKiT deklaruje, że informacje dotyczące pasów zostaną właściwie wykorzystane. Ale nie tylko zarządcy dróg i policja dbają o bezpieczeństwo najmłodszych na drodze. W te działania doskonale wpisuje się trwający właśnie konkurs „Aktywne przejścia dla pieszych”, organizowany przez Fundację PZU.
O co w tym konkursie chodzi? Do 28 września internauci mogą głosować i wybierać spośród ponad 300 zgłoszonych przez zarządców dróg niebezpiecznych przejść w całej Polsce. Internauci i komisja wskażą te pasy, które Fundacja PZU wyposaży w elementy poprawiające bezpieczeństwo użytkowników.
Głosowanie ma cztery etapy. W każdym tygodniu internauci i komisja konkursowa wyłaniają 5 zwycięskich lokalizacji. W sumie, w ramach kampanii „Kochasz? Powiedz STOP wariatom drogowym” zmodernizowanych zostanie 20 przejść dla pieszych. Aby oddać głos, wystarczy w internecie wejść na stronę www.stopwariatom.pl i wyszukać miejscowość.
Wskazane w konkursie przejścia zostaną wyposażone w specjalne oświetlenie, które zapala się, gdy pieszy zbliża się do pasów, maty antypoślizgowe skracające drogę hamowania oraz system stale święcących „kocich oczek”.
Zwycięskie lokalizacje znajdziecie na www.stopwariatom.pl. Konkurs na „Aktywne przejścia dla pieszych” jest elementem kampanii społecznej „Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska