Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kołacz z serem - dzieło pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Stróżnej Wypiekiem Regionalnym Ziemi Gorlickiej. W jury Ewa Wachowicz

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 16 lat
Przez najbliższy rok panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Stróżnej w gminie Bobowa mogą chwalić się kołaczem z serem, który dzisiaj podczas konkursu kulinarnego uzyskał pierwsze miejsce i tytuł Wypieku Regionalnego Ziemi Gorlickiej. O zwycięstwo walczyło siedemnaście Kół Gospodyń Wiejskich, które specjalnie na dzisiejszy konkurs w ramach wystawy AGROGorlice 2023 upiekły słodkie ciasta i wytrawne przekąski.

To była prawdziwa kulinarna uczta. Na słodko i na słono. Mieszkańców powiatu gorlickiego w ramach konkursu kulinarnego na Wypiek Regionalny Ziemi Gorlickiej ugościło aż siedemnaście Kół Gospodyń Wiejskich. Panie prześcigały się w pomysłach na wypiek, a potem częstowały nie tylko jury, którego przewodniczącą była dzisiaj Ewa Wachowicz, ale także wszystkich uczestników wystawy Agro Gorlice 2023, by wkupić się w ich łaski i wywalczyć nagrodę publiczności.

Grzybki piernikowe z Lipinek, kołacz z wiejskim serem ze Stróżnej, tort z bobu z Biecza, ciasto drożdżowe ze śliwkami i kruszonką z Łużnej, gorlicki zawijak ze Smerekowca, ciasto napoleon z Kobylanki, ale też grzybki z Męciny Wielkiej, kołacz z Bystrej, krówka z Klęczan, chlebki ziemniaczane z Kobylanki, gorlicki frykas z Zagórzan, miodowy piergryk z Jankowej, gorlicka jesień ze Staszkówki, podpłomyk z Siedlisk, śliwka w czekoladzie ze Stróżówki, gorlickie cycuszki grzybowe z Blechnarki i wreszcie niebo w gębie z Moszczenicy. Wszystkie te wypieki kusiły dzisiaj nie tylko zapachem, ale i smakiem. Jako pierwsi mogli ich skosztować uczestnicy wystawy Agro Gorlice 2023 i oddać na nie swój głos, a dopiero potem wypieki prezentowane były i podawane jury, któremu przewodniczyła Ewa Wachowicz.

- Drogie panie - gospodynie i panowie - gospodarze, którzy was wspierali. Wykonaliście kawał fantastycznej pracy i smakowo i wizualnie, a dla mnie była to też podróż sentymentalna po smakach regionu. Bo były to smaki, które ja doskonale pamiętam z czasów dzieciństwa, kiedy jeździłam do różnych zakątków Gorlickiego, do rodziny w Moszczenicy, Bystrej, Bieczu, Strzeszynie, Binarowej i miałam okazję poznawać tę kuchnię - mówiła Ewa Wachowicz.

Trzecie miejsce za gorlicki zawijak podany z zakwasem buraczanym przypadło dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Smerekowcu. Na drugim miejscu uplasowały się gospodynie i gospodarze z KGW Zagórzany z gorlickim frykasem. Wyróżnienie przypadło KGW Blechnarka i Przyjaciołom za gorlickie cycuszki grzybowe. A nagroda publiczności zgarnął piergryk KGW z Jankowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska