Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkadziesiąt filmów na tegorocznym łódzkim Festiwalu Kamera Akcja

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Kadr z filmu "Chłopi"
Kadr z filmu "Chłopi" materiały festiwalu
14. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się w dniach 12-15 października w Łodzi. Centrum festiwalowym będzie tradycyjnie Szkoła Filmowa.

W programie Kamery Akcji znalazło się sześć tytułów, które powalczą o przyszłoroczne Oscary. Festiwal otworzy 12 października polski kandydat, czyli „Chłopi” DK Welchman i Hugh Welchmana - animacja będąca efektem pracy m.in. ponad 100 malarzy w czterech studiach w różnych krajach świata. Po seansie odbędzie się spotkanie z odtwórczynią głównej roli Kamilą Urzędowską (Kryształowa Gwiazda Elle na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) oraz Seanem Bobbittem, producentem filmu.

– To niezwykle porywający i energetyczny film, którego forma malarskiej animacji wraz z doskonałą oprawą muzyczną nadaje mu wieloznaczności i pozwala na zanurzenie się w polskiej kulturze ludowej” – zachęca Przemysław Glajzner, dyrektor FKA.

Przed projekcją filmu, podczas Gali Otwarcia odbędzie się wręczenie nagród w Konkursie Krytyk Pisze. Prace młodych dziennikarzy oceniają dwa składy jurorskie: Jury Twórców m.in. producentka „Strefy interesów” Jonathana Glazera Magda Malisz oraz Jury Krytyków (Mariola Wiktor, Michał Oleszczyk, Julia Taczanowska), które niezależnie od siebie przyznają nagrody.

Pozostali oscarowi kandydaci, którzy zostaną zaprezentowani na festiwalu to brytyjska „Strefa interesów”, fińskie „Opadające liście”, turecki „Wśród wyschniętych traw”, francuski „Bulion i inne namiętności” oraz litewskie „Powoli”.

Widzowie festiwalu zobaczą również trzy tytuły, które są współfinansowane przez miasto Łódź. Pierwszym z nich „Święto ognia” Kingi Dębskiej („Zupa nic”, „Moje córki krowy”), produkcja łódzkiego studia Opus Film - pokaz zamknie stacjonarną część Festiwalu Kamera Akcja, a po projekcji publiczność będzie miała okazję spotkać się z reżyserką. Kolejna propozycja to debiut fabularny Gabrieli Muskały „Błazny”, którego pokaz zaplanowany jest na 15 października. Autotematyczny portret studentów Wydziału Aktorskiego, którzy przygotowują swoją sztukę dyplomową to film, o którym będzie można podyskutować z aktorami. Do Łodzi przyjadą m.in. Szymon Kukla, Jan Łuć, Justyna Litwic, Oliwier Witek, Magda Dwurzyńska. O produkcji opowiedzą także Agata Golańska i Ewa Hoffmann - producentki filmu. Trzecim wpartym przez Łódź filmem jest „Delegacja” w reżyserii Asafa Sabana.

W trakcie festiwalu pokazana zostanie również „Zielona granica” - po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką Agnieszką Holland i producentem Marcinem Wierzchosławskim.

Na uczestników festiwalu czeka Masterlass z twórcami z Hollywood: Jerzym Kromolowskim i Mary Olson-Kromolowską, autorami ponad 30 scenariuszy m.in. dla Paramount Pictures, Disney’a, Universal Studios czy Warner Bros. Nie zabraknie również licznych warsztatów. - Będą wśród takie, które zostaną poświęcone krytyce filmowej - mówi Malwina Czajka, dyrektorka Festiwalu Kamera Akcja.

W programie Festiwalu Kamera Akcja znalazło się 10 przedpremierowych pokazów z festiwalu w Cannes. Wśród najbardziej wyczekiwanych tytułów tegorocznej edycji są nowe dzieła mistrzów kina: „The Old Oak” Kena Loacha, „Monster” Hirokazu Kore-edy, „Opadające liście” Akiego Kaurismäkiego czy „Lepsze jutro” Nanniego Morettiego. Żaden z filmów nie miał jeszcze dystrybucji kinowej w naszym kraju. W programie jest też „Club Zero” Jessiki Hausner z Mią Wasikowską w roli głównej, głośny debiut Molly Manning Walker „How To Have Sex”, „Powoli” nagrodzonej na festiwalu Sundance za reżyserię Mariji Kavtaradze (litewski kandydat do przyszłorocznych Oscarów). Oprócz tego będzie można zobaczyć debiut hiszpańskiej reżyserki Estibaliz Urresoli Solaguren „20 000 gatunków pszczół".

Warto wybrać się na filmy, które na ekranach pojawią się dopiero w 2024 roku. Wśród nich „Mars Express” – kinofilska animacja w reżyserii Jérémie Périna czerpiąca pełnymi garściami z klasyków dystopijnego kina sci-fi. „Czerwone niebo” Christiana Petzolda (Wielka Nagroda Jury MFF Berlinale) – opowieść o wakacyjnej prokrastynacji, małej apokalipsie, a także przyjaźni i miłości. „Blue Jean” Georgii Oakley – opowieść o nauczycielce WF-u, która codziennie trenuje ukrywanie swojej orientacji w obawie przed konsekwencjami w Wielkiej Brytanii czasów Margaret Thatcher.

Na szczególną uwagę zasługuje również pokaz filmu „The Delegation” w reżyserii Asafa Sabana zorganizowany we współpracy z Łódź Film Commission. To opowieść o grupie izraelskich nastolatków, którzy przyjeżdżają do Polski na wycieczkę śladami miejsc pamięci o Holocauście. Po seansie odbędzie się spotkanie z udziałem Agnieszki Dziedzic, producentki filmu.

Gwiazdą tegorocznej edycji sekcji „Klasyka kina” będzie Jacques Demy, twórca kultowych „Parasolek z Cherbourga” z Catherine Deneuve w roli głównej. Uważany za czołowego przedstawiciela francuskiej Nowej Fali filmowiec fascynował się klasycznymi hollywoodzkimi musicalami. Na festiwalu odbędą się również przegląd nowego kina rumuńskiego oraz retrospektywa twórczości Justine Triet, tegorocznej laureatki Złotej Palmy. W tym roku do Łodzi powróci kolektyw VHS Hell. Tym razem uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć film „Nocny koszmar” Jima Wynorskiego.

W ramach festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Authors Spotlight, podczas którego będzie można zobaczyć najciekawsze krótkie metraże młodych twórców z całego świata – od etiud fabularnych, przez dokumenty, aż po animacje, wśród nich nagradzane polskie filmy m.in. „Moje stare” Nataszy Parzymies czy „Być kimś” Michała Toczka.

Tegoroczne panele dyskusyjne będą odbywać się pod trzema hasłami, pod którymi kryją się najbardziej palące problemy, jakie stoją dziś przed filmowcami. Pierwsze z nich to Strajk (13 października) – rozmowa koncentrująca się na protestach scenarzystów oraz aktorów w Hollywood i wokół tematu przyznawania twórcom tantiem z internetu. Dyskutować będą: Krzysztof Rak, Anna Wróblewska, Sylwia Szostak. Drugie hasło to Zmiana (14 października), dotyczy ona tempa przeobrażeń produkcji filmowej i wynikających stąd niepewności, związanych także z rozwojem narzędzi sztucznej inteligencji. W rozmowie wezmą udział autorka zdjęć Karina Kleszczewska, badacz Jacek Nagłowski i krytyczka Małgorzata Steciak. I wreszcie Robota (15 października). O wzajemnej współzależności twórców i krytyków porozmawiają Natasza Parzymies (reżyserka „Moich starych”), Dawid Nickel („#BringBackAlice”, „Ostatni komers”, „Filipka”) oraz krytycy Joanna Najbor i Igor Kierkosz.

Od 16 do 19 października trwać będzie natomiast odsłona online festiwalu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki