Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalwaria Zebrzydowska. 419. rocznica przekazania Bernardynom terenu pod budowę klasztoru. Dziś to skarb UNESCO [ZDJĘCIA]

Bogumił Storch
Bogumił Storch
1 grudnia 1999 r. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, na posiedzeniu w Marrakeszu (Maroko), postanowił wpisać manierystyczny zabytkowy zespół architektoniczno-krajobrazowy i pielgrzymkowy (bazylikę, klasztor i Dróżki) w Kalwarii Zebrzydowskiej na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury
1 grudnia 1999 r. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, na posiedzeniu w Marrakeszu (Maroko), postanowił wpisać manierystyczny zabytkowy zespół architektoniczno-krajobrazowy i pielgrzymkowy (bazylikę, klasztor i Dróżki) w Kalwarii Zebrzydowskiej na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury Bogumił Storch
419 lat temu, Mikołaj Zebrzydowski, ówczesny wojewoda krakowski przekazał ojcom z zakonu Bernardynów tereny w Kalwarii Zebrzydowskiej pod budowę klasztoru. Dziś to jeden ze skarbów UNESCO.

Na szczycie góry w Kalwarii Zebrzydowskiej stoi zabytkowa świątynia: sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce i na świecie. Dziś (1 grudnia) ojcowie z zakonu Bernardynów świętują ważną dla siebie rocznicę.

W 1600 roku Mikołaj Zebrzydowski, wojewoda krakowski, na pobliskim wzniesieniu Żar ufundował kościółek pw. Ukrzyżowania Jezusa Chrystusa, zbudowany według modelu przywiezionego w 1599 roku z Jerozolimy przez Hieronima Strzałę.

Kaplica pierwotnie miała służyć prywatnej pobożności możnowładcy, jednak wojewoda wkrótce postanowił wybudować też kaplicę Grobu Chrystusa oraz niewielki klasztor

przypominają swoją historię zakonnicy z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Dokładnie 419 lat temu,1 grudnia 1602 roku, Mikołaj Zebrzydowski sporządził akt fundacyjny i przekazał część góry oraz miejsce pod budowę klasztoru ojcom bernardynom.

Bazylika i klasztor położone są na południe od centrum Kalwarii Zebrzydowskiej, na południe i wschód od nich znajdują się 42 kaplice i kościoły tworzące tzw. dróżki kalwaryjskie. Sanktuarium i bazylika są dziś z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na liście UNESCO

To nie jedyna rocznica, związana z tym miejscem. 1 grudnia 1999 roku Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, na posiedzeniu w Marrakeszu (Maroko), postanowił wpisać manierystyczny zabytkowy zespół architektoniczno-krajobrazowy i pielgrzymkowy (bazylikę, klasztor i Dróżki) w Kalwarii Zebrzydowskiej na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury.

Sanktuarium kalwaryjskie jest ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego, przed pandemią koronawirusa coroczne nabożeństwa pasyjne i maryjne przyciągają tu rzesze pielgrzymów. Rocznie przybywało tu nawet 1,5 mln osób z całego świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska