MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kajakarstwo górskie. W mistrzostwach Polski w slalomie 2020 w Krakowie nie zabrakło niespodzianek [ZDJĘCIA]

MP w slalomie kajakowym w Krakowie (2020)
MP w slalomie kajakowym w Krakowie (2020) Sylwia Penc / Polska Press
Na torze w Krakowie rozegrane zostały w sobotę finały indywidualnych konkurencji Lotto Mistrzostw Polski w slalomie kajakowym. Równocześnie była to ostania kwalifikacja do kadr narodowych na ten sezon.

Tytuł sprzed roku udało się obronić tylko Kacprowi Sztubie (AZS AWF Kraków). Rok temu musiał się podzielić złotem z Grzegorzem Hedwigiem (Start Nowy Sącz) – obaj mieli tak sam wynik. Tym razem wyprzedził największego rywala o 0,73 s.

W najmocniej obsadzonym męskim K-1 miano najlepszego w kraju odzyskał szczawniczanin Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz). Poza podium znalazł się mistrz z 2019 r. Dariusz Popiela (Start Nowy Sącz), który wprawdzie w finale miał najlepszy czas, ale 4 pkt karne za dotknięcie dwóch bramek zepchnęły go na 5. pozycję.

W K-1 kobiet głównymi kandydatkami do triumfu były nasze „eksportowe” zawodniczki: broniąca tytułu Natalia Pacierpnik (KKK Kraków) i mistrzyni sprzed dwóch lata Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz). Zwyciężyła ta druga, a Pacierpnik - po ominięciu w finale bramki - zajęła dopiero 7. miejsce. Wszystkie medale trafiły do sądeckiego Startu, a podium uzupełniły 16-letnia Dominika Brzeska i o rok starsza Dominika Danek.

Zwolińska uplasowała się na „pudle” także w C-1 (broniła tytułu), przegrała tylko ze specjalizującą się w tej konkurencji Aleksandrą Stach (KKK).

MP w Krakowie były ostatnią runda eliminacje do kadr narodowych. Na ME seniorów do Pragi (17-20 września) mają wystartować – w K-1: Dariusz Popiela, Mateusz Polaczyk i Krzysztof Majerczak, w C-1: Grzegorz Hedwig, Kacper Sztuba i Szymon Zawadzki, w K-1 kobiet: Klaudia Zwolińska, Natalia Pacierpnik i Dominika Brzeska, w C-1: Aleksandra Stach i Zwolińska.