MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już pięciuset nauczycieli w Małopolsce zachodniej nie ma pracy

Magdalena Balicka
Najwięcej bezrobotnych nauczycieli w Małopolsce zachodniej jest w powiecie chrzanowskim, aktualnie prawie dwustu. Nieco mniej w olkuskim - 70, a w oświęcimskim - ponad stu. W ciągu ostatnich miesięcy na bruku wylądowało w sumie 73 nauczycieli z tych trzech powiatów.

- Nie wszyscy zostali zwolnieni. Większości wygasły umowy o pracę. Część figuruje w pośredniaku od wielu lat - tłumaczy Marzena Chmielowska z oświęcimskiego urzędu pracy.

Choć są świetnie wykształceni, mają kilka fakultetów, nie mogą znaleźć pracy w zawodzie. Tak jak Teresa Domagała, katechetka, była pracownica chrzanowskiej "jedynki". - Jedyną ofertę, jaką miałam, była praca w krakowskiej podstawówce. Odmówiłam, bo to za daleko. Lwią część wypłaty musiałbym oddać na przejazdy. Teraz żałuję - opowiada pani Teresa. Od kilku miesięcy bezskutecznie szuka zatrudnienia, choć oprócz prowadzenia katechezy mogłaby także uczyć przyrody.

W podobnej sytuacji jest pani Dorota, geografka z Chrzanowa. Pracę straciła w jednej z trzebińskich szkół podstawowych przed rokiem. Do dziś zasila szeregi bezrobotnych.

- Pracowałam przez dziewięć lat. Odbierając wypowiedzenie, usłyszałam, że jest niż demograficzny i klasy będą likwidowane - nadal z trudem powstrzymuje łzy. Nie chce podawać swojego nazwiska, bo liczy, że uda jej się jeszcze znaleźć pracę w zawodzie. - A dyrektorzy szkół potrafią być pamiętliwi - wyznaje. Póki co żyje na garnuszku córki, która pracuje za granicą i przesyła pieniądze na utrzymanie matki. - Chciałam być samodzielna finansowo, ale w pośredniaku nie mieli dla mnie pracy, nawet w sklepie - zaznacza. Dodaje, że już dawno schowała dumę do kieszeni. - Początkowo przez myśl mi nie przeszło, że mając skończone studia magisterskie i trzy rodzaje podyplomowych, mogę wylądować w warzywniaku. Po roku bezrobocia nie miałabym oporów - mówi.

Ewa Tomaszewska, była dyrektorka jednej z chrzanowskich szkół, doktor politologii, także straciła pracę, ale kilka lat temu. Była jednak zapobiegliwa i już w trakcie pracy w szkole otworzyła własny butik. Prowadzi go do dziś. - Fakt, tęsknię za nauczaniem, tym bardziej że nauka jest moją pasją, ale z czegoś żyć trzeba - opowiada kobieta. Zdaje sobie sprawę, że zwalnianie nauczycieli jest nieuniknione z powodu zmniejszającej się liczby dzieci i sposobu naliczania subwencji, która jest uzależniona od liczby dzieci w szkołach. - Część winy, niestety, jest po stronie nauczycieli. Wiedzą, jaka jest sytuacja na rynku oświatowym, a mimo to mają nadzieję, że im akurat się uda i nie myślą o nowym zawodzie - zaznacza Tomaszewska, dodając, że brak polityki kadrowej powoduje, iż nauczyciele podejmują szereg niepotrzebnych studiów podyplomowych, które kosztują i nie gwarantują zatrudniania. W desperacji niektórzy uciekają na urlopy zdrowotne. Nauczyciel stażysta z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym za 20 godzin lekcyjnych zarabia w Chrzanowskiem prawie 2,3 tys. zł, nauczyciel dyplomowany już 3,1 tys. zł.

Paulina Surowiec, doradca zawodowy z chrzanowskiego PUP, przyznaje, że ofert dla zwolnionych nauczycieli nie ma. Ostatnio były dwie - dla lektorów języka angielskiego i francuskiego. Pośredniak proponuje im szkolenia grupowe lub indywidualne, ale tylko jeśli po nich będą mieli zagwarantowaną pracę. Mogą także otrzymać dofinansowanie do studiów podyplomowych. Warunek taki sam: gwarancja pracy lub otwarcie własnej firmy.

Krzysztof Szpara z Wydziału Edukacji gminy Oświęcim zaznacza, że nauczyciele, którzy są na cząstkowych etatach nie mają szans na utrzymanie posady. - Wymogiem stawianym przez samorządy jest wyrobienie średniej nauczycielskiej, czyli odpowiedniej liczby godzin - mówi.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska