Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już niedługo w Ropie będzie bezpieczniej. Droga krajowa numer 28 będzie remontowana

Lech Klimek
Lech Klimek
zdjęcia archiwalne Google Maps
Droga krajowa nr 28 to dla gorliczan bardzo ważna arteria komunikacyjna. Zwłaszcza ta część wiodąca w stronę Nowego Sączą praktycznie codziennie, zapełnia się samochodami na gorlickich numerach rejestracyjnych.

FLESZ - Zmiany prawa: pierwszeństwo pieszych przed przejściem

Jak pod koniec ubiegłego roku z dumą poinformował Arkadiusz Mularczyk, sądecki poseł Prawa i Sprawiedliwości wkrótce możemy się tam spodziewać poważnych prac remontowych. Przebudowa drogi ma objąć blisko 25 kilometrów.

Radość w Ropie

Na terenie naszego powiatu zakończa się dokładnie na granicy pomiędzy Ropą i Szymbarkiem, tuż za skrzyżowaniem z drogą do Gródka.

- To oczywiście dobra wiadomość - mówi Karol Górski, wójt gminy Ropa. - Do urzędu nie dotarły jeszcze żadne konkretne informacje, ale zacieramy ręce z radości - dopowiada z uśmiechem.

Dla włodarza gminy Ropa najważniejsze w planach remontowych jest podniesienie bezpieczeństwa na tej drodze.
- Liczę na to, że powstaną choćby pasy zwalniające na zjeździe z Ropskiej Góry - mówi. - Bardzo ważne jest też zmodernizowanie skrzyżowania z drogą powiatową prowadzącą do centrum wsi – dodaje.

To skrzyżowanie to prawdziwy czarny punkt na drogowej mapie powiatu. Dochodzi na nim do bardzo wielu zdarzeń drogowych.
- My oczywiście nie czekamy w tym przypadku bezczynnie - stwierdza Karol Górski. - Wspólnie z powiatem robimy już koncepcje modernizacji. Myślę, że pójdzie ona w stronę ronda, najpewniej turbinowego ze zjazdami w kierunku stacji benzynowej i restauracji oraz do centrum wsi - opowiada.

Wójt Ropy liczy na to, że remont zaplanowany przez Ministerstwo Infrastruktury zacznie się szybko, już w 2021 roku. Projekt zakłada poza podniesieniem nośności nawierzchni, poprawę parametrów technicznych i stanu drogi, urządzeń i obiektów, także przebudowę skrzyżowań z drogami samorządowymi, wykonanie pasów wyprzedzania, budowę zatok autobusowych oraz budowę chodników i ścieżek pieszo-rowerowych.

- Efektem będzie zarówno usprawnienie ruchu drogowego w regionie, jak i poprawa bezpieczeństwa i komfortu niechronionych uczestników ruchu - podkreśla poseł Arkadiusz Mularczyk.

Co z Gorlicami?

Trasa do Nowego Sącza jest dla mieszańcowy Gorlic bardzo istotna, jednak to, co tak naprawdę spędza im sen z powiek, zwłaszcza tym zmotoryzowanym, to ciągle zakorkowane skrzyżowanie na Zawodziu. Z badań, które zostały przeprowadzone w 2012 roku, wynika, że każdego dnia przez ulicę Kościuszki przejeżdża osiem tysięcy pojazdów. Dla 30-tysięcznych Gorlic, które mają tylko jedną drogę tranzytową, to wystarczająco, by dostać komunikacyjnej zadyszki.

- Myślę, że potrzeba jeszcze trochę czasu, by przekazać dobre wieści - mówi Ryszard Ludwin, radny miejski w Gorlicach z ramienia PiS. - Wiadomo, że GDDKiA wpisała to zadanie do wieloletniego planu poprawy bezpieczeństwa ruchu - dodaje.

W jesieni ubiegłego roku tuż przed wyborami parlamentarnymi rząd przeznaczył na inwestycje drogowe w Małopolsce blisko 255 milionów złotych. Znalazła się tam również rozbudowa drogi krajowej nr 28, która na odcinku w Gorlicach obejmie ponad 7,3 km. Zakres zadania przewiduje m.in. rozbudowę skrzyżowań DK 28 z drogami wojewódzkimi 977 i 993. Poprawiona zostanie także infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Roboty mają się rozpocząć w 2024 r. i potrwają rok. Szacunkowy koszt prac w Gorlicach to 73 miliony złotych, w cenach na poziomie roku 2019.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska