Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jednorożce w Krakowie. Już osiem młodych firm wartych ponad miliard dolarów ulokowało w stolicy Małopolski swe centra badawczo-rozwojowe

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Oto działające w Krakowie jednorożce. Źródło danych: cbinsights.com: „Pełna lista firm – jednorożców” (The Complete List Of Unicorn Companies, Global EdTech Market Outlook & Forecast Report 2022). Jeśli chcesz poznać szczegóły, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Oto działające w Krakowie jednorożce. Źródło danych: cbinsights.com: „Pełna lista firm – jednorożców” (The Complete List Of Unicorn Companies, Global EdTech Market Outlook & Forecast Report 2022). Jeśli chcesz poznać szczegóły, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Osiem młodych firm technologicznych wartych ponad miliard dolarów, zwanych w biznesowym światku „jednorożcami”, ulokowało i stale powiększa swe centra badawczo-rozwojowe w Krakowie. Wprawdzie nie ma wśród nich jeszcze start-upu - jednorożca, który narodziłby się w Polsce, ale w opinii ekspertów MOTIFE i ASPIRE - jesteśmy bliscy takiego wydarzenia. Co więcej, Kraków wydaje się najbardziej prawdopodobnym miejscem narodzin pierwszego polskiego jednorożca. Jest już nawet kilku kandydatów, a krakowski InPost, wart blisko 3 miliardy dolarów, już dawno spełniłby wszystkie kryteria jednorożca, gdyby nie wybrał innej ścieżki pozyskiwania kapitału i globalnej ekspansji. A z jakich krajów pochodzą jednorożce, które już działają w stolicy Małopolski? Czym się zajmują? Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Wedle opublikowanego w lutym 2022 roku najbardziej miarodajnego w świecie raportu cbinsights.com: „Pełna lista firm – jednorożców” (The Complete List Of Unicorn Companies, Global EdTech Market Outlook & Forecast Report 2022), na całym świecie działa już tysiąc jednorożców, czyli prywatnych start-upów wycenianych na ponad miliard dolarów.

- Choć na globalnej liście jednorożców nie ma jeszcze żadnego, który narodziłby się w Polsce, to dynamiczny rozwój takich firm, jak eObuwie (internetowy sprzedawca obuwia) i Docplanner (technologie medyczne) sugeruje, że nie będziemy musieli czekać zbyt długo – komentuje Michał Piątkowski, współzałożyciel i prezes MOTIFE.

Brainly: kandydat na jednorożca

W opinii autorów raportu „Krakow IT Market Report 2022”, przygotowanego przez MOTIFE wspólnie z ASPIRE, krakowskim stowarzyszeniem globalnych firm technologicznych i nowoczesnych usług dla biznesu, jednym z głównych kandydatów do miana pierwszego krakowskiego jednorożca jest Brainly. Stat-up ten stworzył wiodącą globalną platformę edukacyjną online, która zapewnia ponad 350 milionom uczniów, rodziców i nauczycieli z blisko 40 krajów narzędzie do współpracy pomagającej odnieść sukces w dowolnym środowisku edukacyjnym. Firma powstała w Krakowie w 2009 roku i dotąd pozyskała na swój rozwój 148,5 mln dolarów, co stanowi rekord wśród wszystkich krakowskich startupów.

- Sektor EdTech, czyli edukacji opartej na nowych technologiach, ma rosnąć średnio w tempie 15 proc. rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat

– zauważa Michał Piątkowski. Dodaje, że na razie populacja jednorożców jest dobrze reprezentowana w Krakowie: osiem takich firm działa w mieście i korzysta z puli talentów i lokalnej wiedzy informatycznej. Co więcej, dla części z nich Kraków stał się wręcz drugim domem i najważniejszym miejscem dla rozwoju i pomnażania wartości. Dotyczy to zwłaszcza fintechów, czyli start-upów działających w obszarze nowoczesnych finansów i bankowości. Ich kluczowe centra rozwojowe działają właśnie pod Wawelem, tu tworzone są i udoskonalane popularne rozwiązania i narzędzia technologiczne, w tym przełomowe aplikacje.

Bitpanda: jednorożec narodzony w Wiedniu, a wychuchany w Krakowie

Doskonałym przykładem fintechu jest pochodząca z Wiednia Bitpanda, działająca w Krakowie od grudnia 2020 r. Stworzyła wiodącą europejską cyfrową platformę inwestycyjną i dzięki temu stała się pierwszym w historii Austrii jednorożcem. Nad jej dalszym rozwojem i ekspansją na nowe rynki intensywnie pracują specjaliści zatrudnieni w krakowskim Centrum Innowacji i Technologii.

W 2014 Bitpanda uruchomiła – bardzo dziś popularną - platformę handlową i giełdę aktywów cyfrowych, zarówno dla nowicjuszy, jak i ekspertów inwestujących w kryptowaluty i inne aktywa cyfrowe. Umożliwia ona handel popularnymi aktywami cyfrowymi, takimi jak Bitcoin czy Ethereum oraz inwestycje cyfrowe w złoto i wiele innych scyfryzowanych aktywów. Działa pod nadzorem austriackiego Urzędu Nadzoru – FMA.

Fintechy tego typu rozwijały się szybko od połowy poprzedniej dekady, a pandemia zdecydowanie przyspieszyła ich ekspansję: w pierwszych dwóch miesiącach 2021 roku wiedeńska firma uzyskała obroty przewyższające całkowite przychody z 2020 roku, zyski wystrzeliły, co zachęcało kolejnych inwestorów, w tym potężne fundusze venture capital. W efekcie Bitpanda została rok temu wyceniona na 1,2 mld dolarów, stając się najwartościowszym start-upem w dziejach Austrii.

InPost: mógł być pierwszym krakowskim jednorożcem, ale wybrał inną ścieżkę rozwoju

Autorzy raportu MOTIFE i ASPIRE przyznają, że pierwszym polskim i krakowskim jednorożcem mógł się stać bez żadnych problemów InPost założony przez Rafała Brzoskę. Firma wybrała jednak inną ścieżkę pozyskiwania kapitału na ekspansję w Polsce i na wielu rynkach świata, dlatego nie spełnia dziś kryterium start-upu. Niezależnie od tego – w chwili publikacji raportu wyceniana była na 2,6 mld euro, a sam Brzoska wdarł się przebojem na listy najbogatszych Polaków. Zawdzięcza to rozwijanym pod Wawelem innowacjom i supertechnologiom, które ustaliły całkiem nowe zasady gry w logistyce – i to w wymiarze światowym.

Dzięki wprowadzeniu i dynamicznemu rozwojowi sieci samoobsługowych paczkomatów oraz usług kurierskich InPost silnie wpłynął na przyspieszenie rozwoju handlu elektronicznego w Polsce i w innych krajach, a bezdotykowy sposób dostawy przy użyciu świetnie zoptymalizowanej aplikacji okazał się strzałem w dziesiątkę zwłaszcza w ciężkich czasach pandemii, co radykalnie przyspieszyło rozwój firmy, ale też jej partnerów – komentują eksperci MOTIFE.

Na doświadczonych, ale też dopiero początkujących ekspertów IT, w tym absolwentów AGH i Politechniki Krakowskiej, polują nie tylko rosnące dynamicznie w Krakowie centra rozwoju technologii globalnych gigantów, też korporacje non-IT, czyli takie, których głównym biznesem nie jest sprzedaż rozwiązań informatycznych.

Kraków. Globalne korporacje non-IT polują na informatyków w ...

Założony w Krakowie w 2006 roku InPost wprowadził swe pierwsze paczkomaty w 2009 roku, a następnie rozszerzył działalność na usługi kurierskie w 2015 roku. Firma z powodzeniem weszła na rynki takie, jak Włochy, Francja, Wielka Brytania i wiele innych. Osiągnęła to poprzez przejęcia (np. Mondial Relay we Francji) i partnerstwa z lokalnymi graczami (np. TotalErg i Repsol we Włoszech oraz sieci supermarketów Tesco i Lidl w Wielkiej Brytanii). Przejęcie Mondial Relay w lipcu 2021 r. spowodowało, że InPost stał się wiodącym w Europie zautomatyzowanym rozwiązaniem dla handlu elektronicznego.

- W kwietniu 2022 r. kapitalizacja rynkowa InPost skoczyła do 2,6 mld EUR. W oparciu o kapitalizację rynkową spółka dominująca, Integer.pl, mogła łatwo zakwalifikować się jako jednorożec, ale wybrała odmienne drogi pozyskiwania kapitału

– wyjaśnia Michał Piątkowski z MOTIFE.

A jakie jednorożce mają swe centra badawczo-rozwojowe w Krakowie? A z jakich krajów pochodzą? Czym się zajmują? Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska