Hurkacz wyrównał rachunki. Polak wygrywa w Monte Carlo

Filip Bares
Filip Bares
Hubert Hurkacz awansował do kolejnej rundy turnieju ATP 1000 w Monte Carlo.
Hubert Hurkacz awansował do kolejnej rundy turnieju ATP 1000 w Monte Carlo. PAP/EPA
Hubert Hurkacz (8.) wygrał w środę swój drugi mecz podczas trwającego turnieju ATP 1000 w Monte Carlo. W drugiej rundzie Polak pokonał Hiszpana Roberto Bautista-Aguta (90.) 7:5, 7:6 (4).

Spis treści

Niewygodny przeciwnik

Dla wielu Roberto Bautista-Agut to osoba anonimowa, ale nie dla Huberta Hurkacza. Przed środowym meczem Polak już pięciokrotnie rywalizował z Hiszpanem i miał gorszy bilans spotkań z nim - dwukrotnie wygrywał (Rotterdam i Paryż rok temu), ale trzy razy z nim przegrał (Cincinnati 2019, Kolonia 2020 i Australia 2022).

35-letni Bautista-Agut w godzinę i trzydzieści pięć minut uporał się z Facundo Diazem Acostą 6:2, 6:4 w pierwszej rundzie turnieju. Za nim doświadczony zawodnik mierzył się z Argentyńczykiem, to walczył w kwalifikacjach do turnieju głównego. Najpierw pokonał byłego wicelidera rankingu Austriaka Dominica Thiema 6:1, 6:2, zaś potem zwyciężył z reprezentantem Włoch Lorenzo Sonego 6:1, 2:6, 6:2.

Wyrównanie rachunków

Bautista-Agut udanie rozpoczął środowe starcie, bo od wygranego gema "do zera". Przy stanie 1:1 Hurkacz wypracował sobie pierwszy tego dnia break-point, ale Hiszpan uciekł mu spod topora. Obaj tenisiści nie mogli znaleźć antidotum na podanie przeciwnika, aż w 10. gemie zrobił to Polak, który wykorzystał drugą w całym secie szansę na przełamanie. Po zmianie stron Hurkacz utrzymał swój serwis i wygrał pierwszego seta 7:5.

W drugiej odsłonie mieliśmy trochę więcej emocji. Bautista-Agut najpierw obronił swoje podanie, a następnie przełamał Polaka i objął prowadzenie 2:0. Hurkacz długo nie pozostawał dłużny i już w kolejnym gemie odwdzięczył się w podobny sposób. Do końca seta żaden z Panów nie potrafił już zagrozić serwisowi rywala i potrzebny był tie-break. W swojej "domenie" Hurkacz spisał się świetnie i wygrał go 7-4 i tym samym seta 7:6.

Hubert Hurkacz (8.) - Roberto Bautista-Agut (90.) 7:5, 7:6 (4)

Następny rywal

Na inaugurację turnieju w Monte Carlo 27-letni wrocławianin pokonał nie bez problemów Jacka Drapera. 6:4, 3:6, 7:6 (2). Pojedynek polsko-brytyjski trwał dwie godziny i dwadzieścia sześć minut. Rozstrzygnięcie zapadło dopiero w tie-breaku, w którym Polak przechylił szalę zwycięstwa na swoją korzyść nie pozostawiając żadnych wątpliwości.

W trzeciej rundzie Hurkacz zmierzy się ze zwycięzcą meczu Casper Ruud (10.) - Alejandro Tabilo (45.).

Przypomnijmy, że zawody w Monte Carlo są wyjątkowe dla Polaka. Hurkacz na co dzień mieszka właśnie tam i jest to dla niego turniej „domowy”.

Wszystkie tytuły Hurkacza

Hurkacz przystępuje do turnieju w Monte Carlo po wygranej imprezie ATP 250 w Estoril, gdzie w finale pokonał Hiszpana Pedro Martineza (60.)

Dla wrocławianina był to 10. finał rangi ATP w singlu i pierwszy w Portugalii. Jednocześnie był to dla niego ósmy tytuł w grze pojedynczej. Wcześniej Hurkacz wygrywał turnieje w Winston-Salem (2019), Delray Beach (2021), Miami (2021), Metz (2021), Halle (2022), Marsylii (2023) i Szanghaju (2023). Natomiast w Montrealu (2022) i Bazylei (2023) musiał uznać wyższość rywali.

Dodatkowo Hurkacz ma na swoim koncie 5 finałów w grze podwójnej. Cztery razy je wygrywał - w Paryżu (2020), Metz (2021), Miami (2022) oraz Stuttgarcie (2023) i raz przegrał w Halle (2021). Jego partnerami w tych turniejach byli Kanadyjczyk Felix Auger-Aliassime, Jan Zieliński, Amerykanin John Isner i Chorwat Mate Pavić.