Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodarka musi działać! Pracodawcy do rządu: Restrykcje? Zakazy? Jeśli konieczne, to z tygodniowym wyprzedzeniem. I nic o nas bez nas

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Przedsiębiorcy zainwestowali ogromne środki w zapewnienie pełnego bezpieczeństwa pracownikom, klientom i kontrahentom. Firmy są dzięki temu  dobrze przygotowane do drugiej fali pandemii.
Przedsiębiorcy zainwestowali ogromne środki w zapewnienie pełnego bezpieczeństwa pracownikom, klientom i kontrahentom. Firmy są dzięki temu dobrze przygotowane do drugiej fali pandemii. Karolina Misztal
Decyzje o wprowadzeniu restrykcji, zakazów i ograniczeń w walce z pandemią COVID-19 winny być podejmowane wyłącznie w uzasadnionych sytuacjach, na podstawie wiarygodnych przesłanek i dobrych praktyk innych krajów. Muszą być ogłaszane po uzgodnieniu z pracodawcami z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem – apelują do premiera Mateusza Morawieckiego przedsiębiorcy i pracodawcy zrzeszeni w Konfederacji Lewiatan.

- Funkcjonowania gospodarki jest dziś równie istotne jak powstrzymanie przyrostu liczby zakażeń. Każde ograniczenie ma dla przedsiębiorców i pracowników, dla ich rodzin i całego społeczeństwa, nieodwracalne skutki teraz i w przyszłości: zerwane łańcuchy dostaw, utrata kontraktów i klientów, groźba bankructwa, konieczność wypłaty odszkodowań dla kontrahentów itp. – tłumaczy Michał Akszak-Okińczyc, szef Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan.

Maciej Witucki, prezes Konfederacji Lewiatan, zwraca uwagę, że przedsiębiorcy zainwestowali ogromne środki w zapewnienie pełnego bezpieczeństwa pracownikom, klientom i kontrahentom. Firmy są dzięki temu dobrze przygotowane do drugiej fali pandemii.

Obostrzenia w pandemii? Biznes zadbał o bezpieczeństwo pracowników i klientów

- Odpowiedzialna działalność gospodarcza nie jest źródłem ognisk pandemicznych. Utrzymanie możliwości produkcji, importu i eksportu oraz świadczenia wszelkich usług niezbędnych dla funkcjonowania biznesu i społeczeństwa oraz poprawa wydolności systemu opieki zdrowotnej to dwa równie ważne priorytety – podkreśla Maciej Witucki.

Dlatego Lewiatan apeluje do premiera i całego rządu:

  • O konsultowanie wszelkich planowanych obostrzeń, zakazów i nakazów z przedstawicielami biznesu, a w szczególności z branżami, których bezpośrednio dotykają.
  • Przy ogłaszaniu kolejnych restrykcji dać firmom odpowiedni czas, aby mogły się do nich dostosować. Zakazy mogą zacząć obowiązywać najwcześniej w ciągu tygodnia od ich ogłoszenia.
  • Obostrzenia, zakazy i nakazy powinny mieć określony (maksymalnie dwutygodniowy) termin obowiązywania, a ewentualny zamiar ich wydłużenia musi zostać zakomunikowany z tygodniowym wyprzedzeniem.
  • Trzeba ustalić listę warunków uzyskania certyfikatu „bezpiecznej działalności gospodarczej” po spełnieniu, których firmy mogłyby prowadzić działalność.
  • Należy maksymalnie zabezpieczyć łańcuchy dostaw. Trzeba utrzymać istniejące ustalenia dotyczące ruchu granicznego, w tym zwłaszcza ruchu na przejściach granicznych dla pojazdów wykonujących międzynarodowe przewozy oraz utrzymać „zielone korytarze” dla transportu leków, substancji czynnych, materiałów koniecznych do ich wytwarzania oraz połączenia lotnicze cargo między Polską, Unią Europejską a innymi kontynentami.
  • Trzeba umożliwić funkcjonowanie transportu towarowego i pasażerskiego oraz utrzymać wszelką niezbędną do tego infrastrukturę: stacje paliw oraz usługi im towarzyszące dla zaspokojenia niezbędnych potrzeb kierowców (możliwości spożycia posiłku, odpoczynku, umycia brudnych szyb, reflektorów itp.). Ważne jest również umożliwienie funkcjonowania serwisów samochodowych.
  • Należy sprawić, by pracownicy mogli świadczyć pracę, co wymaga funkcjonowania, przy zachowaniu odpowiednich obostrzeń sanitarnych, komunikacji pasażerskiej, przedszkoli i szkół dla najmłodszych dzieci oraz możliwości przemieszczania się z i do pracy oraz podróży w celach służbowych, również zagranicznych.
  • Trzeba stworzyć listę autoryzowanych placówek medycznych wykonujących komercyjnie certyfikowane testy na koronawirusa oraz refundować pracodawcom część kosztów wykonania takich testów dla pracowników, a w przypadku sektorów o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa w pełni finansować koszty wykonania testów dla pracowników niezbędnych do utrzymania ciągłości produkcji i świadczenia usług. Należy przeciwdziałać spekulacjom cen materiałów niezbędnych do wytwarzania leków i innych produktów o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa oraz zapewnić dostęp wytwórców do niezbędnych materiałów przy ich produkcji np. odzież ochronna, półprodukty, etc.
  • Trzeba umożliwić świadczenie pracy zdalnej zdrowym osobom objętym kwarantanną za obopólną zgodą pracownika i pracodawcy. Wszędzie tam, gdzie planuje się wprowadzić obowiązek pracy zdalnej należy umożliwić niezbędna obsadę pracowników biurowych, konieczną z uwagi na uwarunkowania prawne i możliwości organizacyjne: np. korespondencja z urzędami, wydawanie decyzji o określonych terminach, pracownicy działu finansów, wynagrodzeń i administracji. Brak możliwości pracy w biurze osób kluczowych mógłby sparaliżować działanie przedsiębiorstw. Utrzymanie produkcji i ciągłości dostaw może wymagać większej elastyczności zarządzania czasem pracy, co należy szybko umożliwić.
  • Szczególnie trzeba zadbać o handel, jako newralgiczny element systemu społeczno-gospodarczego. Wszelkie scenariusze mające zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne dotyczące handlu powinny być wypracowywane z przedstawicielami branży, którzy mając wiedzę i doświadczenia z I fali pandemii, dadzą rękojmie skuteczności działania. Nietrafionym rozwiązaniem są godziny dla seniorów, które trzeba zamienić na wprowadzenie specjalnych kas dla seniorów oraz pierwszeństwa obsługi. Konieczne jest umożliwienie handlu w niedziele, aby klienci mieli stały dostęp do żywności i innych produktów. Rozłożenie ruchu klientów na 7 dni zwiększy bezpieczeństwo klientów i pracowników.

Raport z frontu: Aby wygrać z pandemią, państwo musi oddać w...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Gospodarka musi działać! Pracodawcy do rządu: Restrykcje? Zakazy? Jeśli konieczne, to z tygodniowym wyprzedzeniem. I nic o nas bez nas - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska