Gmina Proszowice otwarta na turystów

Materiał promocyjny Gmina Proszowice
fot. Gmina Proszowice
fot. Gmina Proszowice
Gmina Proszowice, znajdująca się ok. 30 km na wschód od Krakowa, to region Małopolski posiadający niezwykle sprzyjające warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Przez gminę przebiega trasa VeloNatura, będąca częścią trasy EuroVelo11 - autostrady rowerowej ciągnącej się od zimnych północno - wschodnich krańców Norwegii, po ciepłą i słoneczną Grecję, łącznie przechodząc przez 11 państw oraz 6 stolic.

W pobliżu ścieżki rowerowej w Proszowicach znajdują się dwa parkingi Park&Ride (ul. T. Kościuszki i ul. Krakowska), na których bezpiecznie można pozostawić samochód.


Fot. Bernacki Media

Rowerowe zwiedzanie gminy warto rozpocząć od Kościelca z romańskim Kościołem św. Wojciecha powstałym w latach 1231–1242.

Warta odwiedzenia jest również dzwonnica z II połowy XIX wieku, cmentarz parafialny z kaplicą i ozdobnym ogrodzeniem - z XIX wieku, szkoła podstawowa z lat trzydziestych XX wieku oraz nowa szkoła podstawowa z lat 1992-1996 z efektownym Muralem Mikołaja Kopernika.

Udając się około 5,5 km na północ od Kościelca dotrzemy do Ostrowa z pięknym „Ogrodem Pełnym Lawendy” zwanym Małopolską Prowansją. Czerwcowe Dni Lawendy oraz Festiwal Żniwny w lipcu przyciągają tysiące turystów i mieszkańców.

Podążając ścieżką rowerową w stronę Proszowic napotkamy zabytkowy drewniany młyn wodny w Szreniawie, zbudowany na przełomie XIX i XX wieku i będący jednym z najstarszych w Małopolsce.

W samym mieście Proszowice znajduje się kilka miejsc wartych odwiedzenia.

Pierwszym z nich jest zrewitalizowany Rynek z piękną fontanną i pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz stojący w jego obrębie Kościół parafialny pw. NMP i św. Jana Chrzciciela z XV-wiecznym murem prezbiterium (gotyk nadwiślański), bogato zdobionym wnętrzem i barokowym ołtarzem.

Nieopodal rynku, przy Zespole Placówek Caritas znajduje się także najstarszy w Polsce „Ogród Biblijny”, próbujący ukazać krajobraz Ziemi Świętej. Zaprojektowany został przez nauczycieli akademickich Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – Zofię Włodarczyk oraz dr arch. Leszka Bylinę. Zapraszamy do wizyty i do podziwiania Ogrodu Biblijnego zwłaszcza w wiosennej odsłonie - tulipany, żonkile i hiacynty wyglądają przepięknie!

Mieszkańcy Proszowic oraz turyści mogą również spotykać się z legendarnym królewskim błaznem Stańczykiem. To za sprawą questu „Ze Stańczykiem po Proszowicach”, czyli darmowej, samoobsługowej aplikacji pełnej wierszowanych zagadek zakończonej sympatyczną pamiątką. Zapraszamy całe rodziny na wyprawę po Proszowicach, która pozwala na odkrycie miejsc związanych z wielowiekową historią rodzinnego miasta tego ulubionego błazna polskich królów.

Kolejnym etapem wędrówki jest Park Miejski o powierzchni około 4 ha, skatepark oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR). Ośrodek oferuje w pełni wyposażone korty tenisowe, boiska trawiaste, halę sportową, pływalnię, siłownię, squash, bawialnię dla dzieci, salę konferencyjną oraz kawiarnię.

Udając się w stronę Krakowa natrafimy na pozostałości schronów oraz okopów wchodzących w niemiecką linię obronną „A2” z okresu II wojny światowej oraz Cmentarz Żydowski, który w sierpniu 2023 roku, jako pierwszy tego typu obiekt w Małopolsce, został oznaczony specjalną tablicą informacyjną w ramach projektu „Oznakowanie cmentarzy żydowskich w Rzeczpospolitej Polskiej”.

Na południowy wschód od Proszowic, w miejscowości Żębocin, mieści się gotycko-barokowy Kościół pw. Św. Stanisława BM, powstały w XIII wieku. Znajduje się w nim m.in. figura św. Anny z 1380 roku oraz kobierzec sułtana tureckiego z bitwy pod Wiedniem. Świątynie otacza częściowo zachowany mur, pełniący niegdyś funkcje obronne.

Zapraszamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska