Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Czchów odbuduje basztę i zamek, jest pozytywna opinia konserwatorska. Zobacz wideo

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jeszcze w 2024 roku ma się rozpocząć rekonstrukcja zespołu zamkowego na grodzisku w Czchowie. Pierwszym etapem będzie odbudowa baszty wraz z jej zadaszeniem. Władze gminy Czchów mają na ten cel dostać dofinansowanie w wysokości ok. 1 mln zł.

W Czchowie będzie odbudowa średniowiecznej warowni

Władze gminy Czchów dysponują już koncepcją architektoniczną rekonstrukcji zespołu zamkowego na grodzisku. Zakłada ona nadbudowę i zadaszenie wieży zamkowej, rekonstrukcję murów obwodowych, budynku mieszkalnego zamku oraz budynku gospodarczego. W planach jest również aranżacja otoczenia źródła św. Kingi.

- Mamy zaakceptowaną przez konserwatora zabytków na szczeblu Tarnowa koncepcję zagospodarowania całego grodziska. Najpilniejsza sprawa to zabezpieczenie baszty przed erozją i podniesienie jej do wysokości 36 metrów z obecnych 19 metrów - mówi Marek Chudoba, burmistrz Czchowa.

Pieniądze na podniesienie baszty mają pochodzić z LGD Wrota Karpat. Zrzesza ona 11 gmin, są to: Borzęcin, Brzesko, Czchów, Dębno, Gnojnik, Gródek nad Dunajcem, Iwkowa, Korzenna, Lipnica Murowana, Łososina Dolna oraz Radłów. 11 stycznia 2024 r. Stowarzyszenie Wrota Karpat podpisało umowę o wartości 37,3 mln zł (ok. 8,5 mln euro) na realizację zadań określonych w Lokalnej Strategii Rozwoju. I choć pierwsze nabory dopiero w lipcu, wiadomo już, że gmina Czchów może liczyć w tym rozdaniu na milion złotych.

Zgodnie z założeniem, do odbudowy baszty w Czchowie zostanie użyty kamień, a do dach zostanie pokryty gontem. Kamień zostanie również wykorzystany do odtworzenia budynku mieszkalnego. W sumie po odbudowie na trzech poziomach powstaną przestrzenie o powierzchni 300 metrów kwadratowych. Mają być one wykorzystane do celów ekspozycyjnych.

- Pomysł jest taki, żeby wszystkie wykopaliska i zabytki pochodzące ze wzgórza, które przez kilkadziesiąt lat były wydobywane i trafiały do Tarnowa, wróciły tutaj. Przewidziany jest również sklep z pamiątkami dla zwiedzających.

W planach jest też wykonanie figury św. Kingi przy źródełku w obrębie grodziska. W ramach tegorocznych Dni Czchowa zaplanowano pokazowe rzeźbienie w dębie figury św. Kingi naturalnej wielkości, która trafi w pobliże źródełka, a także pomnika króla Kazimierza Wielkiego o wysokości ok. 3,5 metra, który stanie na czchowskim Rynku. Prace wykona zespół rzeźbiarzy.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska