Ogrzej dom tanio, zdrowo, wygodnie [DEBATA]

  Ogrzej dom tanio, zdrowo, wygodnie [DEBATA]

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Ogrzej dom tanio, zdrowo, wygodnie [DEBATA]
  1/20
  przejdź do galerii

  ©Fot. Michał Gąciarz

  Można dostać do 8 tys. zł na przyłączenie domu do sieci ciepłowniczej lub wymianę starego kotła. Dodatkowo władze Małopolski poponują do 6 tys. zł na wymianę instalacji ciepłowniczej.
  Skorzystaj ze wsparcia i wymień piec [KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!]

  „Wymień piec: ogrzejesz dom taniej i komfortowo, odetchniesz czystszym powietrzem” – pod takim hasłem odbywają się debaty poświęcone dotacjom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020. Już teraz mieszkańcy mogą pytać w swych gminach o atrakcyjne dofinansowanie.

  – W sezonie grzewczym są w Nowym Sączu i okolicy obszary, gdzie z powodu smogu nie ma czym oddychać – stwierdził Leszek Zegzda, członek zarządu województwa małopolskiego, podczas debaty w Nowym Sączu. Wyraził satysfakcję, że pod wpływem akcji prowadzonych przez urząd marszałkowski oraz niektóre gminy i organizacje, świadomość Małopolan się zmienia.

  - Coraz więcej ludzi wie, że smog bierze się z kominów domów ogrzewanych starymi piecami węglowymi. Emitują one aż 90 proc. benzo(a)pirenów wywołujących m.in. raka i alergie – wyjaśnił Bartłomiej Orzeł z Nowosądeckiego Alarmu Smogowego. Ewa Gondek, szefowa działu monitoringu ochrony środowiska delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Nowym Sączu, podkreśliła, że WIOŚ będzie karał gminy, w których normy są mocno przekraczane i które nie zrobiły nic, by walczyć z niską emisją. Przyznała, że w wyniku działań władz Nowego Sącza, jakość powietrza zaczęła się poprawiać. – Wciąż jednak normy są przekraczane - dodała. W przypadku rakotwórczych benzo(a)pirenów przekroczenia sięgają nawet... 1300 procent!!!


  Autor: Stanisław Śmierciak

  - To tak, jakbyśmy wdychali trujące gazy, a do jedzenia dosypywali sobie cyjanku – zauważył Bartłomiej Orzeł. Wojciech Piech, zastępca prezydenta Nowego Sącza, przypomniał, że miasto jest pionierem w walce z niską emisją, w ciągu dwóch lat wymieniono aż 600 starych pieców. Dalsze kroki zależą jednak od tego, czy ludzie będą chcieli przestać truć siebie nawzajem. - Polska potrzebuje także pilnie norm na kotły, norm na paliwa stałe, by nie można było handlować kopciuchami i fatalnej jakości węglem – dodał.

  Poparł go Jan Golba, burmistrz Muszyny, który gorąco zachęca mieszkańców, by naciskali na polityków w Warszawie. W przeciwnym razie wysiłek włożony w likwidację starych pieców pójdzie na marne. - Ludzie ciągle kupują i montują nowe kopciuchy i palą w nich byle czym. To się musi skończyć – podkreślił burmistrz, który od lat walczy z niską emisją.  Ks. dr Jerzy Jurkiewicz przyznał, że po objęciu parafii pw. św. Małgorzaty mocno się zdziwił, iż w stolicy regionu turystycznego za oknami zalega smog. Podkreślił, że papież Franciszek w encyklice „Laudato Si”, przywołując m.in. św. Jana Pawła II, pisze, iż „ludzkie życie jest darem, który trzeba chronić przed różnymi formami degradacji”. - Jeśli ktoś świadomie i dobrowolnie zanieczyszcza środowisko, a w efekcie szkodzi ludzkiemu zdrowiu, popełnia grzech – tłumaczył. Zastrzegł, że część mieszkańców wie, że truje, ale nie stać ich na zmianę sposobu ogrzewania.

  Robert Janas, ekspert firmy Viessmann, odparł, że to mit, iż palenie tanim węglem jest tanie. – Jeśli ocieplimy dom i zamontujemy np. gazowy piec kondensacyjny, rachunki za ogrzewanie zmaleją – mówił. Taka inwestycja zwraca się po kilku latach.

  Leszek Zegzda zastrzegł, że priorytetem w zainicjowanym przez urząd marszałkowski nowym programie likwidacji starych kotlów węglowych jest przyłączenie jak największej liczby domów do sieci ciepłowniczej.

  – Tam, gdzie jest to niemożliwe, wesprzemy wymianę starych kotłów na nowoczesne, zasilane gazem, odnawialnymi źródłami energii, biomasą, peletem oraz węglem, ale tylko te najnowszej generacji – wyjaśnił.

  Władze Małopolski chcą, by węgiel, który jest polskim bogactwem, spalany był głównie w dużych ciepłowniach, które mają odpowiednią sprawność i filtry.

  Spytaj w swej gminie o środki na wymianę kotła


  Jakie są warunki dotacji
  Pieniądze na zmianę sposobu ogrzewania domów otrzymają mieszkańcy tych gmin, które przygotowały programy redukcji niskiej emisji. Jak wyjaśnia Leszek Zegzda, członek zarządu województwa małopolskiego, nie wszystkie samorządy to zrobiły. W punktach informacyjnych Urzędu Marszałkowskiego i lokalnych urzędach można zapytać, czy dana gmina złożyła wniosek o środki na likwidację starych kotłów. Jeśli tak, to jest duża szansa, że je dostanie i będzie mogła przekazywać dotacje swoim mieszkańcom. Jeśli nie – mieszkańcy powinni zapytać lokalnych włodarzy o przyczyny zaniechania.

  Zamów bezpłatnego audytora
  W gminach uczestniczących w programie zapewne jeszcze w tym roku wyruszą w teren audytorzy, którzy będą sprawdzać, jakie warunki musi spełnić dany dom, by dostać dotację do 8 tys. zł na likwidację starego kotła i przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub zakup i montaż nowego źródła ciepła, a także do 6 tys. zł na instalację.

  – Szans na dotację nie mają budynki nieocieplone, ze starymi oknami i dachami, przez które ucieka ciepło – zastrzega Leszek Zegzda.

  Jeśli wysłany do mieszkańca audytor, finansowany w całości przez urząd marszałkowski, stwierdzi, że przez ściany, okna lub dach ucieka za dużo ciepła, zaleci docieplenie domu. Trzeba to będzie zrobić, by dostać dotację na wymianę pieca i instalację. Atrakcyjnych pożyczek na docieplenie udziela Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie – trzeba pytać o program JAWOR.

  Podpisz umowę z gminą, wymień piec
  Jeśli dany dom spełni warunki audytu, mieszkaniec może zawrzeć umowę z gminą i wziąć dofinansowanie.

  Jak wysokie są dotacje?
  Chcesz zlikwidować stary trujący i nieefektywny piec i przyłączyć się do sieci ciepłowniczej lub kupić i zamontować nowoczesny kocioł?

  Wyliczamy dofinansowanie
  W przypadku likwidacji starego kotła i zastąpienia go przyłączeniem do sieci ciepłowniczej, nowoczesnym kotłem na paliwo stałe (np. węgiel) lub gaz, albo odnawialnym źródłem energii, dofinansowanie wyniesie:
  - 350 zł na każdy kilowat obliczonej mocy nowego źródła ciepła (ale nie więcej niż 8 tys. zł)

  Przykładowo:
  Jeśli audytor ustali, że nowy kocioł ma mieć moc 21 kW, to dotacja na wymianę źródła ciepła wyniesie 21x350 zł = 7.350 zł.
  - dodatkowo 80 zł za każdy metr kw. ogrzewanej powierzchni w przypadku wymiany instalacji (ale nie więcej niż 6 tys. zł)

  Przykładowo:
  Jeśli ogrzewasz 70 m.kw. to dotacja na instalację wyniesie 70x80zł = 5.600 zł.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gorąca, gorliwa modlitwa

   ksionc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   najlepiej rozgrzewa

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama