MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fascynują ich ciała niebieskie

Lech Klimek
W konkursie "Małopolska Szkoła z Pasją" Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zespole Szkół w Stróżówce znalazło się na pierwszym miejscu. Szkoła z pasją musi się kierować kilkoma prostymi zasadami. Na pierwszym miejscu musi być uczeń, a rodzice muszą współpracować ze szkołą. Rolą nauczycieli jest rozbudzanie pasji w uczniach, a dyrektor musi być liderem postępu w szkole.

Praca według tych zasad sprawia, że uczeń w szkole jest podmiotem, a nie przedmiotem nauczania. Indywidualne podchodzenie do potrzeb uczniów, odkrywanie ich uzdolnień i zainteresowań jest jednym z najważniejszych zadań szkoły. I tak jest w Stróżówce! W każdym uczniu drzemie bowiem jakiś talent, każdy ma inne potrzeby rozwojowe, możliwości i pasje.

Dwanaście lat temu nauczycielka Marzena Tenerowicz postanowiła udowodnić, że fizyka może być ciekawa. Jej pasja sprawiła, że w szkole powstał Klub Młodego Astronoma Meteor. Rozpoczęła się wielka astronomiczna przygoda dzieciaków uczęszczających do tej szkoły. Klub powstał w październiku 2003 roku. Spotkania klubowiczów odbywają się raz w miesiącu. To dzięki zaangażowanym i twórczym nauczycielom-pasjonatom, którzy wykorzystują różnorodne możliwości wzbudzenia zainteresowania uczniów swoim przedmiotem lub tematem prowadzonych zajęć, szkoła jest atrakcyjna i pobudza uczniów do rozwoju.

Dyrektor szkoły Mariusz Tarsa z prawdziwą pasją w oczach opowiada o tym, jak on i jego zespół przekazują dzieciakom zamiłowanie do wiedzy, jak rozwijają w nich to, co jest najlepsze. - To zawsze rodzi się w człowieku, od nas pedagogów zależy, czy potrafimy dostrzec i równać te najlepsze cechy naszych wychowanków - mówi.

Stróżówka to już nie miasto, ale jeszcze nie wieś. Przed szkołą w takim miejscu stają poważne wyzwania. Może być ona tylko budynkiem, instytucją. Może też przyjąć na siebie rolę centrum integracji lokalnej społeczności. Wszystko zależy od tego, jak wiele pasji w sobie mają zatrudnieni w niej nauczyciele i jak wiele potrafią dać od siebie tej lokalnej społeczności.

- Mamy bardzo bogaty program zajęć pozalekcyjnych. To nie tylko astronomia. Nasze dzieciaki pracują w szkolnym teatrze, mamy klub reportera, zachęcamy dzieci do wolontariatu - mówi, nie kryjąc dumy dyrektor szkoły. Szkolny klub Meteor to nie tylko zabawa w obserwacje nieba przez teleskop. Gimnazjaliści uczestniczą w wielu programach edukacyjnych. Korzystają z teleskopów zdalnie sterowanych przez Internet. Ważnym elementem pracy klubu jest też współpraca z Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach.

- Dzieci bywają tam rokrocznie, to blisko Krakowa, więc zawsze jest też okazja, by zwiedzić gród Kraka - mówi dyrektor. - Nasza praca daje efekty, uczniowie stają się młodymi ludźmi pewnymi swojej wartości. Nie tak dawno mieliśmy tego świetny przykład w Gorlicach, gdy nasze dzieci pełną piersią i bez tremy śpiewały na rynku w czasie Marszu Życia - podkreśla Tarsa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska