Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: nowatorski zabieg w Szpitalu Uniwersyteckim

Anna Górska
Jerzy Sobczyk ma za sobą dwa ciężkie udary. Przed trzecim ochroni go metalowy korek
Jerzy Sobczyk ma za sobą dwa ciężkie udary. Przed trzecim ochroni go metalowy korek Wojciech Matusik
Krakowscy lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego wykonali nowatorski zabieg zapobiegający tworzeniu skrzepów w sercu, które doprowadzają do udaru. Zoperowani pacjenci czują się świetnie, już zostali wypisani do domu. Nic nie płacili za operację - jej koszty pokrywa bowiem Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czytaj także: Poczekamy dłużej na sponsora stadionu Wisły Kraków

Nowa, właśnie wymyślona przez europejskich kardiologów, metoda leczenia, jest teraz wdrażana w najlepszych klinikach. Krakowska placówka jest jedną z nich.

Zabieg jest szczególnie ważny dla osób, które cierpią na migotanie przedsionków, ale nie tolerują leków rozrzedzających krew, a powinni systematycznie je przyjmować, by uniknąć udaru. Bez leków w lewym przedsionku serca tworzą się skrzepliny, które potem odrywają się, przemieszczają się w krwi i prowadzą do udaru mózgu. - Niestety do niedawna takim osobom nie można było pomóc - mówi prof. Dariusz Dudek, szef II Kliniki Kardiologii w Szpitalu Uniwersyteckim. - Dziś, dzięki nowatorskiej metodzie, mogą być spokojni. Nauczyliśmy się skutecznie blokować skrzepliny, by nie dostawały się do organizmu i nie prowokowały udaru - dodaje.

Zwykły metalowy korek ( dokładnie z nitinolu będącego stopem niklu i tytanu) okazał się kołem ratunkowym dla tych chorych. - Tym korkiem po prostu zamknęliśmy uszko przedsionka serca, gdzie tworzyły się skrzepy - zdradza prof. Dudek. - Tym sposobem zablokowaliśmy im drogę do krwi.

Prof. Dudek zdradza, że sam zabieg nie jest skomplikowany, trwa zaledwie godzinę. Pacjenci nie powinni się martwić, gdyż jest mało inwazyjny, odbywa się bez otwierania klatki piersiowej.

63-letni Jerzy Sobczyk z Ostrowca Świętokrzyskiego jest jednym z pacjentów, który zgodził się na innowacyjny zabieg. Nie bał się. - Po dwóch ciężkich udarach już nie miałem wyjścia - mówi pan Jerzy. - W tym roku byłem w szpitalu trzy razy i myślałem, że nie dożyję do komunii wnuczka. A teraz czuję się wspaniale, lekarze wreszcie dali mi nadzieję, że uchronią mnie przed udarem.

Z sukcesów uniwersyteckich lekarzy cieszy się także prof. Piotr Podolec, wojewódzki konsultant ds. kardiologii. - Każda nowa metoda, która ma pomóc chorym, jest krokiem do przodu - komentuje prof. Podolec. - Tym sposobem dołączamy do grona najlepszych ośrodków kardiologicznych w Europie.

Prawybory. Kto powinien zostać posłem? Głosuj: Małopolska Zachodnia okręg 12, Kraków okręg 13, Podhale Nowy Sącz okręg 14, Tarnów okręg 15.

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska