Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy posąg bez właściciela

Anna Agaciak
Archiwum
Czy jest szansa na uratowanie historycznego posągu przy poligonie wojskowym na Pasterniku? - ze zniecierpliwieniem pytają nas czytelnicy. Po naszym pierwszym artykule o rozpadającym się pomniku, rozpoczęło się wielkie poszukiwanie gospodarza terenu, na którym stoi zabytek.

Wybuch bomby w Krakowie: Bomba w Krakowie: za podkładacza dają 20 tys. zł nagrody

Okazało się bowiem, że rzeźba nieznanego twórcy nie stoi na działce należącej do Ministerstwa Obrony Narodowej, jak twierdzili pracownicy Urzędu Gminy Wielka Wieś. Przedstawiciele Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Krakowie (w strukturach MON) przeprowadzili oględziny w terenie i dokonali analizy danych w zasobie geodezyjnym i kartograficznym. Ustalili, że figura stoi poza działką wojska.

Płk Adam Garczyński z RZI przesłał więc do naszej redakcji pismo, w którym stwierdza, że "Ministerstwo Obrony Narodowej nie może decydować o konserwacji przedmiotowego zabytku". Poprosił jednocześnie, aby napisać, że wojsko utrzymuje w należytym stanie zabytkowe obiekty, które użytkuje. Wymienił m.in. kościół garnizonowy pw. św. Agnieszki przy ul. Dietla 30 czy kompleks koszarowy u zbiegu ul. Wrocławskiej i Głowackiego, użytkowany przez pododdziały 6. Brygady Powietrzno-Desantowej.

Co zatem z rozpadającą się figurą? Służby wojewódzkiego konserwatora zabytków działają. Dowiedzieliśmy się, że wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy Wielka Wieś i starostwa powiatowego szukają właściciela terenu, na którym stoi posąg. To właściciel terenu bowiem ma obowiązek dbać o należyty stan usytuowanego na jego działce zabytku.

- Wiele wskazuje, że posąg ten stoi na działce należącej do Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad - stwierdził pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Sprawdzamy to. Rozpoczęliśmy też procedurę wpisu rzeźby do rejestru zabytków, na razie figuruje bowiem jedynie w naszej ewidencji.

Niewykluczone, że wydany zostanie nakaz konserwatorski zobowiązujący do ratowania obiektu. O posągu pisali historyk sztuki Stanisław Tomkowicz w 1906 roku i etnograf Oskar Kolberg.

Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!

Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail

Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska