Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: zabytkowa strzelnica nie zmieni się w hipermarket

Katarzyna Janiszewska
Mimo umowy inwestor nie prowadził prac rewitalizacyjnych
Mimo umowy inwestor nie prowadził prac rewitalizacyjnych Adam Wojnar
Zabytkowa strzelnica na Woli Justowskiej wróci w ręce miasta. Po ponad dwóch latach sądowych sporów gmina wygrała sprawę o zwrot XIX-wiecznego budynku, wraz z sześcioma hektarami terenu. Wyrok jest nieprawomocny.

Od kilku lat nieruchomość znajduje się w wieczystym użytkowaniu polsko-izraelskiej firmy Bud-Center. Dostała ona nawet od miasta pozwolenie na budowę. Kiedy jednak okazało się, że spółka zamierza prowadzić inwestycję sprzeczną z warunkami umowy, władze miasta rozpoczęły starania o odzyskanie nieruchomości.

O sprawie pisaliśmy w artykule: Zabytkowa strzelnica wraca w ręce Krakowa

Bud-Center był zobowiązany do rewitalizacji strzelnicy i utrzymania na jej terenie funkcji sportowej, rekreacyjnej i turystycznej. Chciał tymczasem wybudować ogromne centrum handlowe. Plany spółki nie spodobały się mieszkańcom i radnym. W ciągu kilku dni zebrali ponad 2 tys. podpisów przeciwko inwestycji. - Rozmawiałem, prosiłem, by inwestor wycofał się z pomysłu - wspomina Andrzej Hawranek, przewodniczący dzielnicy Zwierzyniec. - Sugerowaliśmy, aby w budynku powstała restauracja i kawiarnia z ogródkiem jordanowskim. Ale inwestor upierał się, że hipermarket doskonale przystaje do przeznaczenia terenu.

Protesty dotyczyły nie tylko dewastacji zabytkowego miejsca, ale także braku rozwiązań komunikacyjnych. - To miał być market, który z całą infrastrukturą i parkingami zajmowałby blisko 9 tys. mkw. - przypomina Hawranek. - Ulica Królowej Jadwigi nie wytrzymałaby natężenia ruchu generowanego przez takie centrum.
W kwietniu 2008 r. przeprowadzono oględziny nieruchomości. - I ustalono, że firma Bud-Center nie rozpoczęła prac rewitalizacyjnych, do których była zobowiązana w umowie użytkowania - mówi Kinga Sadowska z biura prasowego urzędu miasta. - Władze Krakowa wystąpiły do spółki z prośbą o zgodę na rozwiązanie umowy, ale ta nie zgodziła się.

Do zarzutów gminy przychylił się Sąd Okręgowy, który nakazał inwestorowi, by zwrócił nieruchomość miastu. Spółce przysługuje prawo apelacji. Niestety nie udało nam się dowiedzieć od inwestora, jakie teraz ma plany. Jeśli wyrok sądu uprawomocni się, możliwe będzie poszukiwanie innego użytkownika.
Pawilon strzelnicy powstał w 1887 r. Ćwiczyli tu członkowie Związku Strzeleckiego i legioniści Józefa Piłsudskiego. W latach 90. XX wieku teren, należący do wojskowego garnizonu, przejęło miasto. W 2004 roku został on sprzedany prywatnemu inwestorowi.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl:**Krakowski gang sutenerów uniewinniony!**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska