Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To pewne, w Krakowie powstanie Panteon Narodowy

Anna Agaciak
W kościele św. Piotra i Pawła będą chowani Wielcy Polacy
W kościele św. Piotra i Pawła będą chowani Wielcy Polacy Andrzej Banaś
Przedstawiciele Fundacji "Panteon Narodowy", podpisali w środę umowę 40-letniej dzierżawy zespołu pustych krypt znajdujących się pod kościołem Piotra i Pawła oraz terenu niezabudowanego wirydarza. Akt ten pozwoli Fundacji starać się o środki unijne i dotacje budżetowe na planowaną inwestycję.

Ideę utworzenia Panteonu Narodowego w kościele św. Piotra i Pawła poparło 11 krakowskich uczelni publicznych, Polska Akademia Umiejętności oraz archidiecezja krakowska. Inicjatorzy chcą, aby w kościele przy ul. Grodzkiej 54 kontynuowana była idea zapełnionego już Panteonu Na Skałce.

W podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła znajdzie się miejsce pochówku twórców narodowej sztuki, kultury i nauki. Panteon powstałby z połączenia istniejących pod świątynią, w większości pustych, krypt z nowym, dwupoziomowym budynkiem, planowanym w miejscu istniejącego za kościołem wirydarza.

Otwarcie Panteonu planowane jest 27 września 2012 r. Będzie to dokładnie 400. rocznica śmierci spoczywającego w krypcie kościoła Piotra Skargi.

- Pierwszy etap prac może kosztować około 17 mln zł - mówi Marek Wasiak, prezes Fundacji. - Budowa panteonu ma szansę zostać strategicznym projektem województwa małopolskiego, liczymy więc, że pieniądze uda się nam się dość szybko pozyskać.

Fundacja zamierza zbierać też datki publiczne na budowę Panteonu. W tym celu drukowane będą cegiełki o różnych nominałach. - Chcemy, aby mogli je nabyć także ludzie niezamożni, więc cegiełki będą kosztować ok. 1,5 - 2,5 zł i trochę drożej. Dla darczyńców z grubszym portfelem przygotowujemy oryginalne grafiki. Ze sprzedażą planujemy wystartować w listopadzie - zdradza Wasiak.

Podpisana wczoraj umowa dzierżawy krypt zapaliła zielone światło także dla pierwszych prac w podziemiach kościoła. Już w październiku będą mogły rozpocząć się wykopaliska archeologiczne.

Marek Wasiak zaznacza jednak, że oficjalna inauguracja działalności Fundacji nastąpi 9 października, podczas uroczystego koncertu w kościele św. Piotra i Pawła. Przy okazji na dziedzińcu świątyni prezentowana będzie wystawa koncepcji powstającego Panteonu Narodowego.

Koncert rozpocznie sie o godzinie 16. Wstęp będzie bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska