Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2019 - POLSKI, HISTORIA, WOS. Czego się spodziewać, jak się przygotować? 10.04

Redakcja
Egzamin gimnazjalny 2019 - POLSKI, HISTORIA, WOS. Czego się spodziewać, jak się przygotować? 10.04
Egzamin gimnazjalny 2019 - POLSKI, HISTORIA, WOS. Czego się spodziewać, jak się przygotować? 10.04 Andrzej Banas / Polska Press
Egzamin gimnazjalny 2019. Już w tym tygodniu odbędą się egzaminy gimnazjalne. Obejmują wiadomości i umiejętności, określone w podstawie programowej w odniesieniu do przedmiotów nauczanych na wcześniejszych etapach edukacji. Pierwszym egzaminem będzie ten z części humanistycznej z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Jak się przygotować do egzaminu, czego się spodziewać?

Egzamin gimnazjalny 2019, część humanistyczna - j. polski, wos, historia. Harmonogram

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończeni gimnazjum. Nie określa się jednak minimalnego wyniku, jaki należy uzyskać, by zdać egzamin.

W przypadku szkół, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym

  • część humanistyczna odbędzie się w środę, 10 kwietnia o godzinie 9. Wtedy to uczniowie napiszą egzamin z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie, na który przeznaczyć będą mogli 60 minut.
  • Po przerwie, o godzinie 11 odbędzie się egzamin z zakresu języka polskiego, na rozwiązanie którego gimnazjaliści będą mieli 90 minut. Co ważne, na egzaminie wolno używać jedynie pióra lub długopisu z czarnym atramentem/tuszem, a korzystanie ze słowników jest zabronione.

Uczniowie nieobecni na egzaminie w kwietniu, będą mogli do niego podejść w terminie dodatkowym. Część humanistyczna odbędzie się 3 czerwca, w poniedziałek, również o godzinie 9. Harmonogram egzaminu dodatkowego jest identyczny jak egzaminu głównego.

Jak się przygotować do egzaminu gimnazjalnego? Czego się spodziewać podczas egzaminu z części humanistycznej 2019?

Egzamin z zakresu historii oraz wiedzy o społeczeństwie, składa się z zestawu pytań zamkniętych. W latach poprzednich przeważały zadania z historii, warto więc przypomnieć sobie kluczowe wydarzenia oraz życiorysy ważnych postaci.

Egzamin z języka polskiego skupia się głównie na czytaniu tekstów źródłowych ze zrozumieniem oraz tworzeniu na ich podstawie logicznych wniosków. Ważna jest również poprawna analiza i interpretacja wierszy oraz tworzenie własnej wypowiedzi. Dodatkowo od gimnazjalisty wymaga się umiejętności interpretowania komunikatów wizualnych oraz werbalnych, odróżniania informacji od tez oraz ich samodzielnego formułowania. Do tego warto przypomnieć sobie cechy, budowę oraz funkcję języka oraz style wypowiedzi. W przypadku tworzenia wypowiedzi pisemnych uczniowie muszą pamiętać, by dobrze określić wartości płynące z tekstu, zadbać o poprawność gramatyczną, interpunkcyjną oraz merytoryczną. Umiejętność odpowiedniego stosowania frazeologizmów oraz znajomość ich wpływu na odbieranie utworu, również mogą okazać się dobrze punktowane.

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018: JĘZYK POLSKI [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE]Kliknij i przejdź do kolejnej strony arkusza --->Kliknij i sprawdź odpowiedzi!

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2018: JĘZYK POLSKI [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE]

Egzamin gimnazjalny 2019 - harmonogram

  1. 1.część humanistyczna 10.04.2019 (środa)
    z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9
    z zakresu języka polskiego – godz. 11
  2. część matematyczno - przyrodnicza 11.04.2019 (czwartek)
    z zakresu przedmiotów przyrodniczych – godz. 9
    z zakresu matematyki – godz. 11
  3. język obcy nowożytny 12.04.2019 (piątek)
    na poziomie podstawowym – godz. 9
    na poziomie rozszerzonym - godz. 11

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska