MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwóch krakowian oszukiwało rolników na... mięsie

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Proceder rozpoczął się od założenia przez dwóch krakowian fikcyjnego przedsiębiorstwa, które miało zajmować się skupem bydła oraz mięsa wołowego od rolników. "Handlarze" docierali do rolników czy przedsiębiorców praktycznie w całej Polsce proponując dobre ceny za skup. Aby się uwiarygodnić za pierwsze, drobne transakcje płacili gotówką, tym samym zdobywając zaufanie kontrahentów. Po pewnym czasie rozpoczęli skup większych partii mięsa i bydła, za które wystawiali faktury z odroczonym terminem płatności. W ten sposób w ogóle nie płacili rolnikom , a zakupione towary upłynniali w skupach mięsa. Obaj sprawcy (56-i 26 latek )zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty oszustwa.

W trakcie prowadzonego postępowania okazało się, że jeden z oszustów złożył do Urzędu Skarbowego sfałszowane faktury na kwotę ponad pół miliona złotych, świadczące o tym, że jakoby sprzedał towar na Słowację, ale odbiorca mu nie zapłacił. Jak ustalili policjanci, firma, której 56-latek miał sprzedać mięso w ogóle nie istnieje. Faktury zostały sfabrykowane, aby mieć wytłumaczenie, że oszust nie miał płynności finansowej gdyż inna firma zalegała z zapłatą.

W momencie kiedy sprawa wyszła na jaw, 56-latek zmienił wyjaśnienia i stwierdził, że pół miliona złotych pożyczył pewnym osobom na projekt badawczy. Na podstawie jego wyjaśnień, 27 lipca br. policjanci zatrzymali kolejne osoby powiązane z tym przestępczym procederem. Obaj mężczyźni (64 i 59 letni ), jak się okazało, są bardzo dobrze znani policji z przestępstw przeciwko mieniu.

Obaj zgodnie twierdzili, że pożyczyli od podejrzanego pieniądze na nowatorski projekt dotyczący przetworzenia tworzyw sztucznych. Mieli szukać sponsora i zwracali się do różnych instytucji o pieniądze. Dopiero 56-letni „ biznesmen” wykazał zrozumienie i wspomógł ich badania. (Co ciekawe, żaden z podejrzewanych nie miał żadnego specjalistycznego wykształcenia w tym kierunku. ) Oczywiście nie było żadnego projektu, a opowieść o pożyczce miała przykryć proceder prania pieniędzy.

Na podstawie zebranych dowodów Prokurator przestawił zarzuty prania pieniędzy obu zatrzymanym a także 56-letniemu sprawcy, który miał im rzekomo pożyczyć pół miliona na projekt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska