Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie filmowe superprodukcje o odzyskaniu niepodległości

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Tegoroczny wrzesień upłynie w polskich kinach pod znakiem patriotycznych superprodukcji. 13 września swoją premierę będzie miał „Piłsudski”, a tydzień później - „Legiony”. W obu zagra Borys Szyc - ale inne role.

Pierwszy z tych filmów będzie opowiadał o młodych latach przyszłego marszałka. Jego akcja obejmuje lata 1901 - 1914. Józef Piłsudski (Borys Szyc) znany jest wtedy pod pseudonimem „Ziuk”. Po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętnościom, jest rozdarty między dwiema kobietami - żoną (Magdalena Boczarska) i kochanką (Maria Dębska).

Na ekranie obok Piłsudskiego zobaczymy drużynę, która wraz z nim walczyła o niepodległość: Walerego Sławka (Jan Marczewski), Witolda Jodko-Narkiewicza (Marcin Hycnar), Aleksandra Sulkiewicza (Józef Pawłowski) oraz Aleksandra Prystora (Tomasz Schuchardt).

- To opowieść o Piłsudskim - człowieku, którego wizja niepodległości Polski była dla wielu szalonym projektem. Który sam musiał mieć w sobie odrobinę szaleństwa, aby przez te wszystkie lata w nią wierzyć. - zapowiada Borys Szyc.

Reżyserem „Piłsudskiego” jest Michał Rosa, znany z takich filmów, jak „Cisza”, „Rysa” czy „Farba”. Jest on również autorem scenariusza. Za kamerą stanął Piotr Śliskowski, o scenografię zadbał Łukasz Trzciński, a o kostiumy - Magdalena Biedrzycka.

W momencie, w którym kończy się „Piłsudski”, zaczynają się „Legiony”. Wielka historia jest tym razem tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie miłosnej historii, w którą uwikłani są: Józek (Sebastian Fabijański), dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego - Ola (Wiktoria Wolańska) z oraz Tadek (Bartosz Gelner), jej narzeczony, członek Drużyn Strzeleckich i ułan.

Obok bohaterów fikcyjnych, których losy wzorowano jednak na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawi się wiele postaci historycznych. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król” (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin--Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych.

- „Legiony” to kino przygodowe w najlepszym wydaniu, zrealizowane przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Opowieść o młodych ludziach, którzy nie wahali się rzucić w wir walki o odzyskanie państwowości, ale także o tych, którzy dopiero zrozumieli, że tylko w wolnej Polsce zrealizują swoje marzenia - zapowiada producent Maciej Pawlicki.

Reżyserem „Legionów” jest Dariusz Gajewski, który ma w swym dorobku „Warszawę” czy „Obce niebo”. Za zdjęcia odpowiada Jarosław Szoda. Sekwencję szarży pod Rokitną kręcił Arkadiusz Tomiak. Kostiumy przygotowała Magdalena Luterek-Rutkiewicz, a scenografię - Paweł Jarzębski.

WIDEO: Pyszne lody dla ochłody. Jak stworzyć przysmak bez cukru?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dwie filmowe superprodukcje o odzyskaniu niepodległości - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska