Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzewko pamięci Józefy Stefaniszyn [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Drzewko pamięci Józefy Stefaniszyn, harcerki, nauczycielki, więźniarki hitlerowskiego obozu zagłady w Ravensbruck zasadzili uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Księdza Jana Twardowskiego w Nowym Sączu. Będzie rosło pomiędzy bliźniaczymi budynkami dwóch szkół przy ul. Szkolnej. W jednej z nich, Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego, przez wiele uczyła Józefa Stefaniszyn.

Postać Józefy Stefaniszyn w starych szkolnych kronikach odszukali dwaj uczniowie sądeckiego Gimnazjum nr 2: Krzysztof Piekarski i Dawid Stoch.

- Ustaliliśmy, że była nauczycielką, propagatorką sportu, muzyki i pięknej polszczyzny - mówią gimnazjaliści: Krzysztof Piekarski i Dawid Stoch. - Z dokumentów i opowieści ludzi, do których dotarliśmy, wynika,że wcześniej była harcerką, która w okresie II wojny światowej zaangażowała się w ruch konspiracyjny. Schwytana jako kurierka oddziałów partyzanckich trafiła, wraz z siostrą, do obozu zagłady w Ravensbuck. Przeżyła i po krótkim okresie odzyskiwania sił w Szwecji, już w 1946 r, wróciła co Polski i do Nowego Sącza. Z tego co zapisano przed dziesiątkami lat, a także ze wspomnień znajomych naszych rodziców i dziadków wynika jej wyjątkowość. Zafascynowała nas i postanowiliśmy upamiętnić jej postać.

Józefa Stefaniszyn była nauczycielką rozpalającą młodym pasję sportu oraz muzyki. Przy okazji uczącą historii, której nie było w podręcznikach. By mogła to czynić nie wahała się przyjmować dowodów docenienia przez władze dalekie od jej ideałów. Została uhonorowana m.im. Złotym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką Zasłużony w Rozwoju Sądecczyzny. A co do wyznawanych ideałów łatwo się domyślić jakimi były skoro ona była córką przedwojennego mundurowca. Siostrą oficera poległego we wrześniu 1939r. oraz jezuity - misjonarza działającego w Afryce nad rzeką Zambezi. Przedwojenną harcerką i uczestniczką antyhitlerowskiego ruchu oporu więzioną w Ravensbruck.

We wczorajszym sadzeniu drzewka pamięci Józefy Stefaniszyn uczestniczyli licznie przedstawiciele uczniowskich społeczności gimnazjum i podstawówki, nauczyciele (z dyrektorami obydwu placówek: Joanną Wituszyńską i Andrzejem Hasslingerem) oraz delegacja władz miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska