Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugi nabór na uczeniach w Krakowie. Na wielu kierunkach wciąż czekają indeksy

M. Mazurek, K. Gawlik
Tomasz Bolt/Polskapresse
Najlepsze krakowskie uczelnie wciąż dysponują kilkoma tysiącami wolnych miejsc na bezpłatne studia. Wszystko przez niż demograficzny. Kilka lat temu na kierunki takie jak budownictwo, politologia czy filologie obce było po kilku, nawet kilkunastu kandydatów na jedno miejsce. Dostawali się tylko najlepsi. W tym roku był tam... niedobór.

Kazimierz Sedlak, ekspert rynku pracy, nie ma wątpliwości: odpowiada za to niż demograficzny. - Maturzystów jest mniej, uczelnie jednak zdają się nie zauważać tego, wciąż otwierając nowe kierunki i nie zmniejszając naboru na te już istniejące. W konsekwencji progi są znacznie niższe niż wcześniej - mówi.

Podobnego zdania jest Joanna Rewilak, maturzystka z XII Liceum Ogólnokształcącego: - Składałam dokumenty na pielęgniarstwo i położnictwo, i dostałam się na oba kierunki. Wybrałam ten drugi. Pomijając prawo i medycynę, można się dziś dostać na studia ze słabymi wynikami - twierdzi.

Największe krakowskie uczelnie nie odnotowały spadku liczby studentów. Przykładowo na UJ studiuje ponad 50 tys. ludzi (dziesięć lat temu było ich 38 tys.). Na Uniwersytecie Rolniczym kształci się prawie 12 tys. studentów, a dekadę temu było ich o ponad tysiąc mniej. O dziewięć tysięcy (z 18,5 do 27,5 tys.) zwiększyła się też w ciągu 10 lat liczba studentów AGH. - Jeśli odczujemy brak maturzystów, to raczej na studiach niestacjonarnych - twierdzi Katarzyna Pilitowska, rzeczniczka UJ.

Jednak w praktyce nawet edukacyjni giganci muszą domykać listy studentów w rekrutacji uzupełniającej, która właśnie trwa.
- Maturzyści poszli wreszcie po rozum do głowy, i zamiast tłumnie startować na politologię, dziennikarstwo i polonistykę, zaczęli wybierać perspektywiczne studia, np. informatykę - wskazuje Sedlak.

Wolne miejsca na uczelniach w Krakowie:

Politechnika Krakowska
Budownictwo, nanotechnologie i nanomateriały, energetyka, informatyka, biotechnologia, chemia budowlana. Rekrutacja 2-6 września.

Akademia Górniczo-Hutnicza
W sumie na chętnych czeka jeszcze 740 dodatkowych indeksów. Między innymi na kierunkach ochrona środowiska, inżyniera środowiska, metalurgia, zarządzanie, ceramika, zarządzanie i inżynieria produkcji. Rejestracja do 16 września.

Uniwersytet Ekonomiczny
Na studiach stacjonarnych nie ma już wolnych miejsc.

Uniwersytet Jagielloński
Biofizyka, geografia, chemia, ochrona środowiska, filologia klasyczna, ukraińska, rumuńska, germanistyka, iranistyka, etyka, kulturoznawstwo, religioznawstwo, socjologia, astronomia, fizyka, etnologia i antropologia kulturowa, ochrona dóbr kultury, historia, informatyka analityczna, matematyka, zdrowie publiczne, filologia polska, europeistyka, politologia, bibliotekoznawstwo, polityka społeczna. Rekrutacja trwa do 8 września.

Uniwersytet Rolniczy
Architektura krajobrazu (do 15.09), ogrodnictwo (do 15.09), zootechnika (do 17.09), rybactwo (do 17.09).

Uniwersytet Pedagogiczny
Antropologia historyczna (do 20.09), architektura informacji (do 20.09), biologia (do 24.09), edukacja artystyczna (do 13.09), edukacja techniczno-informatyczna (do 24.09), filologia polska (do 20.09), filozofia (do 16.09), geografia (do 16.09), historia (do 20.09), bibliotekoznawstwo (do 20.09), informatyka social media (do 19.09), matematyka (do 19.09), ochrona środowiska (do 24.09), doradztwo społeczne (do 13.09), socjologia (do 16.09).

**Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytajCodziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska