Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droższy internet? Małopolscy przedsiębiorcy mocno zaniepokojeni groźnymi dla biznesu „wrzutkami” do rządowej ustawy o cyberbezpieczeństwie

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Małopolscy przedsiębiorcy ostrzegają rząd przed fatalnymi skutkami zmian przepisów planowanych w kolejnej nowelizacji ustawy o cyberbezpieczeństwie. Najnowszy rządowy projekt zakłada powołanie „narodowego operatora komunikacji strategicznej”, który otrzyma darmowy przydział częstotliwości (za co inne podmioty musza płacić miliardy) oraz środki publiczne na rozwój. Największe kontrowersje budzi to, że ma on uzyskać dostęp do infrastruktury sfinansowanej, stworzonej i utrzymywanej przez operatorów komercyjnych, żeby świadczyć usługi telekomunikacyjne dla instytucji publicznych, w tym samorządowych. Tym samym zabierze część rynku istniejącym operatorom, będzie monopolistą na części rynku, bo instytucje nie będą mogły wybrać tańszego operatora.

Podobne rozwiązania PiS wprowadził wcześniej na rynku usług pocztowych, co doprowadziło do wyeliminowania z części rynku – konkurencyjnych cenowo – firm prywatnych (i faktycznego upadku najważniejszej z nich, kontrolowanej przez krakowski InPost) oraz radykalnego wzrostu kosztów korespondencji urzędowej – bez poprawy jakości tej usługi, ani tym bardziej szybkości.

- Ingerencja w rynek usług cyfrowych jest o wiele groźniejsza, bo w obecnych czasach coraz większa część biznesów zależy od dostępności i kosztu usług telekomunikacyjnych

– komentuje Michał Akszak-Okińczyc, prezes Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan. Organizacja zamierza poruszyć ten problem podczas środowego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Krakowie.

Wyjaśnia, że projektowane rozwiązanie zaburzy funkcjonowanie rynku. Konsekwencje mogą bardzo poważnie odczuć mikro, mali i średni przedsiębiorcy, ponieważ pogorszy się ich dostęp do usług telekomunikacyjnych i – jak uczy doświadczenie - zapewne wzrosną ich ceny. „Komercyjni operatorzy mogą nie być w stanie utrzymać oferty dla podmiotów gospodarczych i indywidualnych użytkowników na aktualnym poziomie, zwłaszcza na części obszarów o niższym poziomie rozwoju gospodarczego” – czytamy w stanowisku MZP Lewiatan.

Dlatego przedsiębiorcy apelują do Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego o zajęcie się tą sprawą „ o istotnym znaczeniu dla całej gospodarki oraz dialogu społecznego, a zwłaszcza dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw”.

Eksperci gospodarczy zwracają uwagę, że opublikowany w styczniu (a następnie dwukrotnie zmieniony w lutym i marcu) projekt ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz ustawy Prawo telekomunikacyjne zawiera nie tylko szereg niepokojących rozwiązań wpływających na prawidłowość funkcjonowania i konkurencyjność rodzimego rynku telekomunikacyjnego, ale i regulacje, które dotkną firmy telekomunikacyjne.

- Chodzi o zmiany nie mające bezpośredniego związku z obszarem cyberbezpieczeństwa. Mamy tu więc do czynienia z typową „wrzutką”. Modne stało się, by w projektach ustaw na jeden temat zapisywać rozwiązania zmieniające warunki funkcjonowania w całkiem innych, czasem niespodziewanych kwestiach – komentuje szef małopolskiego Lewiatana.

Co budzi największe kontrowersje:

  • obok operatorów komercyjnych powstanie nowy telekomunikacyjny operator państwowy (nazwa ustawowa: operator sieci komunikacji strategicznej)
  • nowy podmiot będzie dostarczał usługi z zakresu telekomunikacji oraz „inne usługi” (cyt. za projkt. ustawy) dla instytucji publicznych na potrzeby realizacji celów związanych m.in. z obronnością, bezpieczeństwem państwa (odbiorcami usług będą m.in. Sejm, Senat, Kancelaria Prezydenta, adm. rządowa, część urzędów obsługujących wojsko i policję); oznacza to faktyczne zamknięcie rynku B2B do sektora publicznego dla podmiotów komercyjnych – faktyczny monopol operatora strategicznego na tym rynku.
  • nowy operator to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa (wyznaczona bez konkursu), której mają być przyznane przez Prezesa UKE odpowiednie częstotliwości (za darmo) i która ma realizować usługi w oparciu o infrastrukturę udostępnioną przez funkcjonujących na rynku operatorów - odpłatnie.
  • projekt niezgodnie z zasadami i prawem UE przyjmuje model arbitralnego przydziału częstotliwości – projekt wprowadza mechanizm przydziału częstotliwości niezgodny z podstawowymi zasadami przydziału pasma (transparentność, niedyskryminacja, konkurencyjność). Przy czym może to dotyczyć częstotliwości z każdego pasma, projekt nie precyzuje, nie ogranicza tego mechanizmu do konkretnego zakresu.
  • przymus udostępniania infrastruktury na rynku konkurencyjnym - narzucenie bezwarunkowego obowiązku udostępniania (odpłatnego) komercyjnej infrastruktury wszystkich graczy rynkowych na rzecz operatora strategicznego.
  • nowa wersja projektu ustawy znacząco ingeruje w funkcjonowanie rynku i potencjalnie może prowadzić do zaburzeń konkurencji. Niestety, ani projekt, ani jego uzasadnienie, nie zawiera rzetelnej analizy wpływu planowanych zmian na ew. zakłócenia funkcjonowania mechanizmów rynkowych w omawianym zakresie. Brak konkurencji może skutkować także paradoksalnie obniżeniem jakości, a więc również obniżeniem poziomu bezpieczeństwa w takiej sieci.
  • Nowa wersja projektu (znacząco różna od pierwotnej) nie została poddana konsultacjom publicznym.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska