Kraków. Wąż gniewosz namiesza w planach budowy bloków na...

  Kraków. Wąż gniewosz namiesza w planach budowy bloków na Zakrzówku?

  Zdjęcie autora materiału
  Bartosz Dybała

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Kraków. Wąż gniewosz namiesza w planach budowy bloków na Zakrzówku?
  1/29
  przejdź do galerii

  ©Andrzej Banaś

  Zdaniem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska deweloper nie może wybudować bloków w sąsiedztwie ulicy św. Jacka.


  Rzadki wąż gniewosz może radykalnie zmienić plany inwestorów, którzy chcą stawiać bloki w pobliżu zalewu na Zakrzówku. Z pisma, do którego dotarliśmy, wynika, że planowane przez spółkę Kraków City Park budynki w ogóle nie mogą powstać. To z kolei podważa zasadność rozbudowy ulicy św. Jacka, którą planuje inwestor chcąc, by można nią było m.in. wygodnie dojechać do nowych zabudowań. W tym momencie jest wąska i dziurawa.

  Chodzi o dokument, który Bożena Kotońska, zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Krakowie, skierowała m.in. do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Sugeruje w nim rozważenie zasadności rozbudowy ulicy św. Jacka (pomysł od początku wzbudza także duże kontrowersje wśród okolicznych mieszkańców). Jak słusznie zaznacza Kotońska, inwestycja ma służyć do obsługi planowanych bloków.

  „W obowiązującym stanie prawnym nie ma możliwości realizacji tej inwestycji ze względu na siedlisko gniewosza plamistego, który objęty jest ścisłą ochroną gatunkową, a więc wydanie zezwolenia na odstępstwa od zakazów możliwe będzie jedynie dla inwestycji związanej z nadrzędnym interesem publicznym” - czytamy w dokumencie. A bloki, jak łatwo można się domyślić, nie są z nim związane.

  - Skoro nie mogą zostać wybudowane bloki, pytanie, po co poszerzać drogę, która miała do nich prowadzić? Będziemy Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska trzymać za słowo - komentuje Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody. Przypomina, że ulica św. Jacka jest dziurawa, wyboista, stoi na niej znak zakazu wjazdu, ale i tak już teraz niektórzy kierowcy traktują tę drogę jak przelotówkę (można nią przejechać z ulicy Pychowickiej na Kapelankę). Waszkiewicz sugeruje, że gdyby została poszerzona i wyasfaltowana, wspomniana praktyka stałaby się normą.

  - To przełom. Po raz pierwszy RDOŚ tak klarownie stwierdza, że bloki nie mogą być tam budowane. W takim przypadku, a także w kontekście mającego powstać parku, nie ma sensu rozbudowa ulicy św. Jacka - twierdzi Jolanta Kapica ze Stowarzyszenia na rzecz Ochrony i Rozwoju Dębnik. Jej zdaniem teraz wszystko jest w rękach Wydziału Architektury Urzędu Miasta. - Jeśli deweloper będzie się starał o pozwolenie na budowę bloków, urzędnicy powinni zwrócić się do RDOŚ o opinię - dodaje. A tej można się już teraz domyślić.

  Skuteczny protest?


  Mieszkańcy protestowali nie tylko przeciwko budowie bloków, ale również rozbudowie wspomnianej wcześniej ulicy św. Jacka, która miałaby prowadzić do nowych zabudowań. Kontrowersje wzbudzał m.in. fakt, że pod zmodernizowaną drogę należałoby zabrać część prywatnych gruntów. Protestujący ostrzegali również przed paraliżem komunikacyjnym. Mogłoby do niego dojść, gdyby inwestor postawił bloki i skończył jedynie na rozbudowie ulicy św. Jacka. Jak podnosili zainteresowani, jeśli już budynki muszą powstać, potrzebna jest jeszcze kompleksowa koncepcja rozwiązań komunikacyjnych. A takiej inwestor oraz urzędnicy Jacka Majchrowskiego do tej pory nie przedstawili.

  A to właśnie ci drudzy mają tutaj również sporo do powiedzenia. Okazuje się bowiem, że RDOŚ nie musi w przypadku rozbudowy tej drogi wydawać decyzji środowiskowej. - Według informacji przekazywanych wcześniej przez Komisję Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska przebudowa ul. św. Jacka zaplanowana została na odcinku 970 metrów - tłumaczy Błażej Zamojski, starszy specjalista RDOŚ. Decyzja byłaby potrzebna w przypadku przekroczenia długości jednego kilometra. Ale i tak wtedy byłaby wydawana nie przez dyrekcję, a prezydenta Krakowa. Teraz jednak wydaje się, że jeśli deweloper może nie otrzymać zgody na budowę bloków, to i nie będzie poszerzał drogi.

  Nawet gdyby ktoś zdecydował o jej modernizacji, to i wtedy łatwo by nie było. „(...) Zarządca drogi podejmując decyzję o jej modernizacji powinien zaproponować odpowiednie rozwiązania techniczne uniemożliwiające wejście gniewosza plamistego na drogę lub też umożliwiające bezpieczną migrację tego gatunku na drugą stronę drogi” - czytamy w piśmie wystosowanym przez Bożenę Kotońską.

  W podobnym tonie wypowiadają się miejscy urzędnicy. - Zarządca drogi może realizować inwestycję stosując metody mające na celu minimalizację negatywnych skutków oddziaływania ulicy na gatunki chronione np. wykonanie barier mających na celu zatrzymanie przemieszczających się zwierząt oraz zmianę kierunku ich ruchu - przyznaje Dariusz Nowak, kierownik biura prasowego magistratu.

  O komentarz poprosiliśmy samego dewelopera. „W nawiązaniu do otrzymanego zapytania uprzejmie informuję, iż spółka Kraków City Park Sp. z o.o. nie otrzymała żadnego oficjalnego pisma z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w tym temacie, stąd nie czuje się zobligowana komentować tego typu doniesień” - czytamy w odpowiedzi.

  Znikający gniewosz


  Sprawa węża w kontekście zabudowy Zakrzówka powraca jak bumerang. Ostatnio pojawiła się przy okazji przeprowadzonej tam inwentaryzacji, zleconej przez pracownię projektową F-11, która opracowała koncepcję zagospodarowania parku Zakrzówek. Podczas badań nie znaleziono... ani jednego gniewosza. Jednak te wyniki podważają m.in. ekolodzy. - Nie można brać tych wyników na poważnie. To, że gniewosz tam występuje, jest udokumentowane. Nie tylko przez herpetologów, którzy robili badania na zlecenie RDOŚ, ale też przez pracowników dyrekcji - twierdzi Waszkiewicz.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  WIDEO: Mówimy po krakosku


  Komentarze (41)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Narąbany

  kk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Okolice Małego Płaszowa. Wokół budownictwo jednorodzinne i bloki po 2,3 piętra a w środku nasr 12 pięter powstaje. Kto takie bucowate plany miejscowe i WZ wydaje?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  trzeba pracowac caly rok?

  Zen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Czy żeby dostae ta ulgę dla pracowników na umowie o pracę trzeba było pracowac na cały 2017 rok? Formularz to PIT P17D. Tak?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gdzie jest nowy pit

  WagON (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Gdzie mogę znajsc ten formularz PIT P17D do nowej ulgi dla pracujących na umowe o prace?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  2,5 tys zl ulgi

  gts (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ten PIT P17D jest super opcja dla wszystkich, którzy maja umowę o pracę. Można dostać 2,5 tys. ulgi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zakrzówek to park!!!!!!

  Mariusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Zakrzówek to park i niech taki pozostanie!!!!!!!!!!!!!!!!
  precz z zabudową!!!
  Planowana trasa Pychowicka w tym miejscu, plus osiedle, blokowiska zrujnują do reszty ten piękny zakątek w centrum...rozwiń całość

  Zakrzówek to park i niech taki pozostanie!!!!!!!!!!!!!!!!
  precz z zabudową!!!
  Planowana trasa Pychowicka w tym miejscu, plus osiedle, blokowiska zrujnują do reszty ten piękny zakątek w centrum Krakowa. Studenci okolicznych uczelni na Ruczaju nie możemy na to pozwolić!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zelbeta wylapie gniewosza

  m (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Na kolanach Pani Ela wylapie te gady ...developer musi byc zadowolony

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Budowa osiedla w Parku? Kto dał na to zgodę?

  Mieszkaniec Krakowa. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  Przecież to dotyczy budowy stricte na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku. Kraków to ELDORADO dla deweloperów? Cała Polska śmieje się z Krakowa, który zabudowuje się z ekspresowym tempie, ale w jak...rozwiń całość

  Przecież to dotyczy budowy stricte na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku. Kraków to ELDORADO dla deweloperów? Cała Polska śmieje się z Krakowa, który zabudowuje się z ekspresowym tempie, ale w jak fatalny sposób. Bez pomysłu infrastrukturalnego. Bloki i osiedla powstają w miejscach, w których przed budową był paraliż komunikacyjny, a żłobka, przedszkola, szkoły, place zabaw - BRAK! Kto w parku pozwolił cokolwiek wybudować? Ta sprawa faktycznie powinna się otrzeć o służby CBA i prokuraturę. Nasi "bez-radni" na czele z Panem Majchrowskim powinni się z tego wytłumaczyć. A co ze smogiem w Krakowie, które jest na czele rankingu smogowego? Najlepiej wyciąć drzewa, zabudować, a ludziom kazać kupować maseczki i oczyszczacze powietrza. Obłuda!!! To miasto mamy tylko na pewien okres czasu i postarajmy się je przekazać naszym potomnym, nie gorsze niż dostaliśmy. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NIEEEEE

  Budowac blokow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  Po co ??? I dla kogo ?? Krakow sie dusi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zakrzowek to wizytówka

  leo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 5

  Nikt nie chce tego osiedla ani gniewosz, ani mieszkancy, nie tylko Ruczaju ale wszyscy którzy chcą mieć ten kawalek natury, żeby nie musiec jechać nie wiadomo gdzie żeby oderwać wzrok od betonu....rozwiń całość

  Nikt nie chce tego osiedla ani gniewosz, ani mieszkancy, nie tylko Ruczaju ale wszyscy którzy chcą mieć ten kawalek natury, żeby nie musiec jechać nie wiadomo gdzie żeby oderwać wzrok od betonu. Urzednicy musza wybrać czy sa po stronie dewelopera czy mieszkancow zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  park czy grobowce

  gandalf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 5

  Park Zakrzówek ma być dla ludzi a nie dla dewelopera.. Nie chcemy parku składającego się z samej wody. RDOS w końcu zaczyna stawać na wysokości zadania. Do tej pory był przezroczysty w obliczu...rozwiń całość

  Park Zakrzówek ma być dla ludzi a nie dla dewelopera.. Nie chcemy parku składającego się z samej wody. RDOS w końcu zaczyna stawać na wysokości zadania. Do tej pory był przezroczysty w obliczu niszczenia przyrody w Krakowie.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Głosowanie zakończone!

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Głosowanie zakończone!

  Czy umiesz przeklinać po krakosku?

  Czy umiesz przeklinać po krakosku?

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange