Kraków. Na Woli Justowskiej stanie ponad 200 domów i w...

  Kraków. Na Woli Justowskiej stanie ponad 200 domów i w dodatku market?

  Zdjęcie autora materiału
  Bartosz Dybała

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Kraków. Na Woli Justowskiej stanie ponad 200 domów i w dodatku market?
  Deweloper przymierza się do budowy wielkiego osiedla. Okazuje się, że tuż obok może powstać centrum handlowe.
  Kraków. Na Woli Justowskiej stanie ponad 200 domów i w dodatku market?


  Plany budowy ponad 200 domów jednorodzinnych przy ulicy Podłużnej w Chełmie (graniczy z Wolą Justowską) stają się coraz bardziej realne. W Wydziale Architektury i Urbanistyki magistratu toczy się postępowanie w sprawie warunków zabudowy dla tej wielkiej inwestycji.
  Do tej pory jednak mówiło się głównie o osiedlu domków jednorodzinnych, a teraz okazuje się, że firma Atal ma w planach również budowę budynku, w którym ma się znaleźć miejsce pod usługi, biura i handel.

  - Postępowanie znajduje się aktualnie na etapie uzupełniającego zawiadomienia stron - twierdzi Dariusz Nowak, kierownik biura prasowego urzędu miasta. Czy plany inwestora oznaczają, że w pobliżu Woli szykuje się budowa kolejnej w Krakowie galerii handlowej? A może powstanie tam market lub biurowiec ze sklepami na parterze? Inwestor nie ujawnia swoich planów.

  Radni nie ufają deweloperowi


  Problemem Zwierzyńca, w tym m.in. znajdującej się w tej dzielnicy Woli Justowskiej, staje się wdzierająca się w każdą wolną przestrzeń zabudowa, a także przebudowy dotychczasowych domów jednorodzinnych, które np. sprawiają, że ten obszar zamienia się w blokowisko. Aktualnie wzbudzającą największe kontrowersje inwestycją jest wspomniana budowa ponad 200 domów przez firmę Atal. Dlaczego?

  Po pierwsze znajduje się tam korytarz przewietrzania miasta. Plany jego zabudowy to zła informacja dla tych, którzy liczą na to, że w przyszłości będzie można w Krakowie oddychać czystszym powietrzem. Po drugie radni obawiają się problemów z komunikacją w tym rejonie. Ulica Podłużna to dzisiaj wąska, w wielu miejscach nierówna i dziurawa droga, a to właśnie w jej okolicy mają stanąć domy. Co ważne, ma to być zabudowa szeregowa. I to główna kość niezgody między deweloperem a mieszkańcami i radnymi.

  - Szeregówka w polskim prawie to co prawda też zabudowa jednorodzinna, ale jednakowoż mocno zwarta i zabetonowana - twierdzi Krzysztof Jakubowski, radny dzielnicowy ze Zwierzyńca.

  Przypomnijmy, że już w 2009 roku inwestorzy ostrzyli sobie zęby na tereny przy ulicy Podłużnej. Spółka TPK-30 planowała tam budowę „osobnego miasteczka”. Mieszkańcy obawiali się wtedy przede wszystkim wysokiej zabudowy wielorodzinnej. W planach była tam budowa ok. 150--200 mieszkań, hotelu oraz rynku.

  Plany spełzły jednak na niczym. Później ze swoimi pomysłami wkroczył nowy deweloper, który początkowo planował postawić bloki. Ostatecznie stanęło na ponad 200 domach jednorodzinnych. Jednak radni ze Zwierzyńca nie do końca ufają deweloperom jeśli chodzi o takie zapewnienia. - Prawo nie zabrania, żeby w domu jednorodzinnym wydzielić np. dziesięć lokali mieszkalnych - zauważa Krzysztof Kwarciak, radny ze Zwierzyńca.

  Atal przebuduje ulicę Podłużną?


  W tej chwili jedyna dobra informacja jest taka, że urzędnicy zawarli umowę z firmą Atal na rozbudowę ulicy Podłużnej. Deweloper ma ją poszerzyć, stworzyć chodniki po obydwu stronach, ustawić oświetlenie, stworzyć zatoczki autobusowe oraz zapewnić odwodnienie. Rozbudowany ma też zostać i przeniesiony most na Rudawie.

  W tym momencie sprawia on wiele kłopotów kierowcom. Ma tylko jeden pas ruchu, mimo że cała ulica jest dwukierunkowa. Jeżeli Atal zaplanuje też dojazd do swojej inwestycji od strony ulicy Pylnej, będzie musiał również przebudować tę drogę. Ulica Podłużna ma być przebudowana w oparciu o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, czyli tzw. ZRID. A to może oznaczać wywłaszczenia terenów pod rozbudowę drogi.

  Zostanie ona przebudowana od miejsca, w którym krzyżuje się z ulicami Chełmską i Olszanicką do terenów, zarezerwowanych pod korytarz Trasy Balickiej, dzięki której podkrakowski port lotniczy miałby zyskać lepszy dojazd. - Realizacja inwestycji drogowych winna nastąpić przed oddaniem do użytkowania inwestycji niedrogowej - dodaje Dariusz Nowak. Doświadczenie pokazuje jednak, że deweloperzy stawiają budynki, a zwlekają z budową dróg. Przykładem jest m.in. inwestycja przy ulicy Bieńczyckiej, gdzie dwa z czterech budowanych przez dewelopera bloków ma już prawomocne pozwolenia na użytkowanie, a inwestor dopiero zabiera się za infrastrukturę drogową.

  Co na to wszystko Atal? „(...) zgodnie z polityką informacyjną firmy szczegółowych komentarzy będziemy udzielać w momencie wejścia domów do sprzedaży, gdy znane będą wszystkie parametry przedsięwzięcia. Prace projektowe prowadzone są zgodnie z zasadą dobrego sąsiedztwa” - czytamy w odpowiedziach na szczegółowe pytania dotyczące inwestycji.

  Wczoraj na Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska dyskutowany był projekt planu miejscowego dla rejonu ulic Podłużnej i Pylnej. Jakiś czas temu wiceprezydent ds. rozwoju miasta Elżbieta Koterba zapewniała nas, że parametry zabudowy wyznaczone w planie miejscowym będą zgodne z wytycznymi studium oraz z zasadami ochrony powietrza wskazanymi m.in. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. - Oznacza to, że ustalenia planu miejscowego również umożliwią powstanie rozproszonej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej - zapewniała nas wiceprezydent. Jednak do uchwalenia planu jeszcze daleka droga.

  Deweloper milczy w sprawie budynku


  Dopytywaliśmy inwestora, jak duży będzie budynek, w którym ma się znaleźć miejsce na handel, usługi i biura. Nie zdradził swoich planów. Niektórzy radni ze Zwierzyńca, z którymi rozmawialiśmy, nawet nie wiedzieli o tym zamierzeniu dewelopera.

  Może byłoby inaczej, gdyby dane z wniosków o warunkach zabudowy szybciej trafiały do sieci. Tego chcą radni miejscy z Prawa i Sprawiedliwości, którzy przygotowali projekt uchwały w tej sprawie. Chcą, aby wnioski były umieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej tydzień od ich złożenia. Wśród danych miałyby się znaleźć adres nieruchomości oraz numer działki.

  - Planowana zabudowa na Woli Justowskiej to idealny przykład. Intencją tej uchwały jest, aby zanim zapadną decyzje o warunkach zabudowy czy zanim koparka wjedzie w teren, mieszkańcy wiedzieli, że planowana jest budowa. Aby mieli czas, by ewentualnie zmobilizować się i zawiadomić prawników - twierdzi Michał Drewnicki, radny miejski z PiS. Jak sytuacja wygląda teraz? Często jest tak, że mieszkańcy nie wiedzą o planowanej inwestycji i nie mają czasu na zareagowanie w wyznaczonym do tego terminie. Publikowanie informacji z tzw. wuzetek w sieci pomogłoby uniknąć takich przypadków i pozwoli mieszkańcom w większym stopniu wpływać na zabudowę miasta.

  Za takim rozwiązaniem jest też Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody. - Chodzę po mieście i widzę takie inwestycje, o których nie wiedzieliśmy, że są wszczęte postępowania o warunki zabudowy. Jestem przekonany, że gdybyśmy wiedzieli i zostali uznani za stronę, to inwestor albo nie dostałby pozytywnej decyzji lub zostałaby ona uchylona np. przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze - twierdzi Mariusz Waszkiewicz.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


  WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Komentarze (42)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  JM już wystarczy

  td (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  JM kończ waść wstydu oszczędź!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  c

  krk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Mieszkańcy Krakowa. Dziennikarze w Krakowie znają człowieka co wygrał proces sądowy w Krakowie z Prezydentem Miasta J. Majchrowskim. I milczą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jest jak jest

  golodoopiec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Czy jest tu jakiś frajer lub frajerka co zechce mi wpłacić parę groszy na konto ?
  Jestem gołodoopcem , z moim wykształceniem nei ma dla mnie pracy w tym kraju.
  Jakaby co to podaje nr rachunku. Za...rozwiń całość

  Czy jest tu jakiś frajer lub frajerka co zechce mi wpłacić parę groszy na konto ?
  Jestem gołodoopcem , z moim wykształceniem nei ma dla mnie pracy w tym kraju.
  Jakaby co to podaje nr rachunku. Za każdy grosz z góry serdecznie dziękuję. NIe mam rodziny , na kobietę ie ma szans. Przynajmniej utopię smutek :)
  42 1910 1048 2640 5440 0228 0001zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie może być szeregówki

  Marta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Jeżeli budowa ma być w oparciu o WZiZT, nie może być zabudowy szeregowe, bo tam po sąsiedzku po prostu jej nie ma!!! Może być budownictwo jednorodzinne wolnostojące. Na geoportalu widać, jak są...rozwiń całość

  Jeżeli budowa ma być w oparciu o WZiZT, nie może być zabudowy szeregowe, bo tam po sąsiedzku po prostu jej nie ma!!! Może być budownictwo jednorodzinne wolnostojące. Na geoportalu widać, jak są podzielone działki. Wystarczy, żeby mieszkańcy sąsiednich posesji i właściciele sąsiednich dzialek czytali dokumenty z Wydziału architektury i odwoływali się, gdy zabudowa będzie zbyt gęsta. W tzw "wuzetkach' musi być właściwe odwołanie do dobrego sąsiedztwa. Na ograniczenie w mozliwości dysponowania gruntem nie ma co liczyć, ale można spowodować, że rzeczywiście żaden dom w zabudowie wolnostojącej nie będzie wyższy niż 8 metrów, mając dodatkowo spadzisty dach.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A-LLELUJA

  krakus od wiekow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Ludzie dostaja pierdolca myslec juz o wycince Lasu Wolskiego bo jak my tego nie zrobimy to zrobi to nowa generacja ;Spieszyc sie stare pierdziochy !!!!Nie zapomniec o Bloniach krakowskich ;jakiez...rozwiń całość

  Ludzie dostaja pierdolca myslec juz o wycince Lasu Wolskiego bo jak my tego nie zrobimy to zrobi to nowa generacja ;Spieszyc sie stare pierdziochy !!!!Nie zapomniec o Bloniach krakowskich ;jakiez to sloneczne miejsce oj jakie !!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zbieram na kampanię - O co wam chodzi? Do roboty szaraki!

  Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  będę na każdym billboardzie i przystanku, w aptece i supermarkecie :))
  przetnę wstęgę raz w tygodniu !!
  i co mi zrobicie ???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DOŚĆ TEGO

  smok wawelski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  MIESZKAŃCY WYWALCIE TEGO PREZYDENTA Z FOTELA AŻ WSTYD MIEĆ TAKIEGO PREZYDENTA CO TAKIE WAŁY ROBI A MIESZKAŃCÓW MA GDZIEŚ .


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  okey

  mk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  krakow betonuje już jest nawet na woli justowskiej a nam kaze gazem palic ziobro chyba zapomnial o krakowie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przecież to miasto...

  Antek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Niech budują! Kupię sobie tam lokum, fajnie jest.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niech już Gibała pogoni to towarzystwo

  Luki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Na PiS nie zagłosuję. Na Majchrowskiego nie może głosować żaden rozsądny człowiek. Zostaje Gibała. Nawet ok

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DRogi

  telekrak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Zobaczymy czy powstaną drogi notabene przejazd przez Rudawe

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Zostań KOBIECĄ TWARZĄ MAŁOPOLSKI!

  Zostań KOBIECĄ TWARZĄ MAŁOPOLSKI!

  STRAŻAK ROKU | Zgłoś kandydatów do prestiżowych nagród!

  STRAŻAK ROKU | Zgłoś kandydatów do prestiżowych nagród!

  Nie daj się okraść w sieci

  Nie daj się okraść w sieci

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.