Dom w Twoim stylu
  Zielone ściany z żywych roślin

  Zielone ściany z żywych roślin

  Katarzyna Laszczak

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Zielona ściana to świetny pomysł na dekorację wnętrza i ciekawe wyeksponowanie roślin.
  1/7
  przejdź do galerii

  Zielona ściana to świetny pomysł na dekorację wnętrza i ciekawe wyeksponowanie roślin. ©Magdalena Kmita-Kulesza

  Jeśli szukasz ciekawego pomysłu na wyeksponowanie roślin w domu, proponujemy zielone ściany z żywych roślin.
  Zielone ściany, czyli ogrody wertykalne (pionowe) to ciekawy sposób zarówno na wyeksponowanie roślin doniczkowych, jak i dekorację wnętrza. Rośliny dostarczają tlenu, oczyszczają i jonizują powietrze. Ich zieleń i kwiaty umilają też życie i zdobią wnętrze. Przeważnie jednak decydujemy się na kilka doniczek ustawionych na parapecie, czy – nieco rzadziej na kwietniku. Jednak prawdziwy „efekt wow” we wnętrzu może zrobić zielona ściana.


  To kompozycja złożona nawet z kilkudziesięciu roślin doniczkowych, umieszczona na ścianie. Wielkość takiej kompozycji może być zróżnicowana – od ok. metra kwadratowego do prawdziwych zielonych „obrazów” ciągnących się przez całą ścianę.

  Zielona ściana z roślin - jak to się robi?


  Wykonaniem zielonych ścian zajmuje się coraz więcej firm, są także systemy do samodzielnego montażu. Firmy najczęściej oferują ładnie wykończone panele różnej wielkości. Rośliny są sadzone na specjalnych matach, które podtrzymują rośliny, a jednocześnie zapobiegają zawilgoceniu ściany. W takich rozwiązaniach stosuje się także specjalne podłoża, zapewniające wzrost roślin przy stosunkowo niewielkiej ilości gleby. Całość jest mocowana na lekkim stelażu do ściany. Bywają także panele wolnostojące, które można wykorzystać np. jako ściankę działową.

  Alternatywą są systemy do samodzielnego montażu, składające się np. z modułowych doniczek z tworzywa sztucznego. Są one specjalnie wyprofilowane, żeby podtrzymywać rośliny i eksponować je pod odpowiednim kątem. Takie moduły mocuje się do kratownicy z listewek, zainstalowanej na ścianie.

  Możemy też spróbować „amatorskiej” budowy takiego systemu, musimy tylko pamiętać o zabezpieczeniu ściany i mieszkania przed wodą (doniczki muszą mieć odpływ). W takim przypadku doniczki można przymocować pod kątem na stelażu, albo umieścić w „kieszonkach” z grubej tkaniny, albo... rurach z pvc, czy rynnach.

  Planując zieloną ścianę, weźmy pod uwagę jej ciężar – metr kwadratowy nawodnionych i gęsto ustawionych roślin może ważyć ok. 40 kg.

  Wybór roślin na zieloną ścianę


  Zielone ściany można komponować z wielu gatunków roślin. Jeśli zdecydujemy się na firmę, zapewni ona również nasadzenia. Natomiast jeśli wybierzemy wersję do samodzielnego przygotowania, wybór należy do nas. Można się zdecydować na rośliny zielone lub kwitnące, albo ich kompozycję. Warto jednak wybierać rośliny łatwe w uprawie i mające podobne wymagania dotyczące podlewania i oświetlenia.

  Dobrym wyborem są rośliny o zwisających pędach, ale można je urozmaicić innymi. Różne gatunki paproci, trzykrotek, zielistki, bluszcze, epipremnum, scindapsus, urozmaicone efektownie kwitnącą guzmanią, skrzydłokwiatem lub anturium – to tylko niektóre pomysły. Na metr kwadratowy zielonej ściany powinno przypaść ok. 25-35 doniczek z roślinami. W kuchni (lub na balkonie) możemy też sobie urządzić mini zieloną ścianę, obsadzoną ziołami.

  Pielęgnacja i podlewanie roślin


  "Profesjonalne" zielone ściany są zaopatrzone w system automatycznego podlewania, nie musimy więc zawracać sobie głowy tą czynnością. Specjalny substrat glebowy zapewnia im też składniki mineralne. Firmy wykonujące profesjonalne ogrody wertykalne najczęściej zapewniają też ich serwis i pielęgnację.

  Jeśli zdecydujemy się na samodzielne stworzenie ogrodu na ścianie musimy pamiętać o podlewaniu i nawożeniu (odpowiednio do wymagań posadzonych przez nas roślin).

  Przy kilkudziesięciu roślinach może się zdarzyć, że któraś z nich uschnie. Jednak wymiana pojedynczej doniczki nie jest problemem. Żeby nasza zielona ściana wyglądała odpowiednio pięknie kontrolujmy regularnie stan roślin, zadbajmy też o czystość ich liści. Pokryte kurzem nie będą ładne, a kwiaty będą gorzej rosły. Wiele roślin lubi też zraszanie wodą, warto więc pamiętać o tym zabiegu.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Czwartek z kryminałem - przeczytaj mrożące krew w żyłach historie

   Czwartek z kryminałem - przeczytaj mrożące krew w żyłach historie

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama