W jaki sposób zadbać o świeże powietrze w mieszkaniu?

  W jaki sposób zadbać o świeże powietrze w mieszkaniu?

  Zdjęcie autora materiału
  Janusz Michalczak

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  W jaki sposób zadbać o świeże powietrze w mieszkaniu?

  ©Fot. Fakro

  Wnętrza. Środków czyszczących nie musimy kupować, z łatwością przygotujemy je sami.
  W jaki sposób zadbać o świeże powietrze w mieszkaniu?

  ©Fot. Fakro

  W pierwszych tygodniach roku często podejmujemy decyzje dotyczące ważnych spraw prywatnych i zawodowych. Kolejny raz obiecujemy sobie, że od teraz rzucimy palenie, wiosną zapiszemy się na siłownię, a w lipcu wreszcie pojedziemy na wymarzony urlop. Znaczna część tych obietnic dotyczy naszego zdrowia. Dbając o nie, nie zapominajmy o jakości powietrza, którym oddychamy. Jego stan ma wpływ na nasz organizm.

  Aż 90 proc. czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. Zwłaszcza zimą, kiedy za oknem panuje chłód, nasza aktywność na zewnątrz spada do minimum. Nie tylko kapryśna pogoda zachęca do zamknięcia się w ciepłym mieszkaniu - wpływ na to ma również smog, jaki unosi się nad miastem. Czy jednak przebywając we wnętrzu, rzeczywiście jesteśmy bardziej bezpieczni? Jak się okazuje - nie do końca. Dla tych, którzy dopracowują jeszcze noworoczne postanowienia, przygotowaliśmy kilka propozycji. Warto się z nimi zapoznać i czerpać inspiracje.

  Uprawa roślin  Dobrym i niskobudżetowym sposobem na zdrowe powietrze wewnętrzne jest uprawa roślin. Naukowcy z NASA opublikowali raport, w którym przedstawili gatunki roślin działających jak naturalne filtry. Wśród nich znalazły się m.in. skrzydłokwiat, nefrolepis wyniosły, dracena oraz filodendron. Wykazują one korzystne dla człowieka właściwości. Przykładowo, skrzydło-kwiat pochłania benzen, formaldehyd i aceton, natomiast filodendron - benzen, formaldehyd i amoniak. Nefrolepis sprawdzi się w pomieszczeniach, w których używa się komputerów - neutralizuje szkodliwe promieniowanie z monitorów. Co więcej, działa on również jak naturalny nawilżacz powietrza.

  Na uwagę zasługują też… mchy i porosty. Te niepozorne, leśne rośliny z powodzeniem mogą sprawdzić się jako element domowego systemu oczyszczania powietrza. Wykazują one bowiem właściwości filtrujące - wyłapują drobinki kurzu i pochłaniają toksyny. Polecanym gatunkiem jest np. chrobotek reniferowy, zwany też mchem islandzkim.

  Uprawa roślin to też świetny trening budowania nawyków - zdaniem psychologów, na wykształcenie w sobie nowego nawyku człowiek potrzebuje bowiem 30 dni. Jeśli przez cały rok będziemy pamiętali o podlewaniu kwiatów, to z pewnością przyniesie nam to wymierne korzyści, które odczujemy we własnych płucach.

  Ochrona przed smogiem  Przed smogiem niełatwo jest uciec, nawet pozostając w domu. Zanieczyszczone powietrze dostaje się do środka za każdym razem, kiedy otwieramy okna w celu wywietrzenia pomieszczeń. Jak wobec tego się przed nim chronić?

  - Najnowszym rozwiązaniem, które pojawiło się na rynku w listopadzie ub.r. są produkty antysmogowe - podpowiada Wojciech Chronowski z firmy FAKRO. - Do wyboru są, przeznaczone do samodzielnego montażu, ramka oraz markiza, posiadające membranę RESPILON AIR® zbudowaną z warstw nanowłókien, która chroni dom i jego mieszkańców przed smogiem, różnymi zanieczyszczeniami oraz alergenami, jednocześnie zapewniając ciągły dopływ czystego powietrza. Membrana filtrująca to bardzo gęsta sieć zawierająca włókna o średnicy 50-150 nanometrów. Nanowłókna są niezwykle silne i tworzą zwartą, mocną konstrukcję, dzięki czemu mogą zatrzymać nawet najmniejsze cząsteczki stałe i ciekłe.

  Regularne sprzątanie  Przede wszystkim, powinniśmy zadbać o odkurzanie i mycie podłóg - to pozwoli usunąć kurz i roztocza, występujące niemal w każdym wnętrzu alergeny. Warto w tym celu zaopatrzyć się w dobrej jakości odkurzacz z dodatkowymi filtrami. Poza tym, co jakiś czas należy przetrzeć wszystkie meble zwilżoną ściereczką, po czym każdorazowo opłukać ją pod bieżącą wodą.

  Można też zainwestować w ekologiczne środki czyszczące, bądź pokusić się o przygotowanie ich samemu domowym sposobem. Na przykład, jako preparat do mycia drewnianych podłóg czy paneli świetnie sprawdzi się woda zmieszana z odrobiną octu. Tę samą substancję można wykorzystać również do mycia okien. Te codzienne, drobne działania wydają się niepozorne, jednak warto pamiętać, że do wielkiego celu dochodzi się często małymi krokami.

  Umiarkowanie z chemią


  Dbając o higienę w domu, warto pamiętać, że wiele chemicznych produktów, którymi się posługujemy, działa w dwie strony - oprócz dezynfekcji, potrafią również negatywnie wpływać na jakość wdychanego przez nas powietrza. Z umiarem należy także aplikować farby, kleje i lakiery.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚCI ROKU 2017 | FINAŁ ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

  OSOBOWOŚCI ROKU 2017 | FINAŁ ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

  Najlepsze stacje narciarskie Małopolski [GŁOSOWANIE]

  Najlepsze stacje narciarskie Małopolski [GŁOSOWANIE]

  MISTRZOWIE URODY poszukiwani! Zagłosuj na swoich faworytów i zgłoś kandydatów

  MISTRZOWIE URODY poszukiwani! Zagłosuj na swoich faworytów i zgłoś kandydatów

  Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

  Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]