Dom w Twoim stylu
  Porady ułatwiające prasowanie

  Porady ułatwiające prasowanie

  Sławomir Bobbe

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Prasowanie z wykorzystaniem pary

  Prasowanie zajmuje nam niekiedy godziny, a i tak trzeba prasować 2-3 razy w tygodniu. Można jednak sobie dopomóc i ułatwić tę domową robotę. ©Vileda

  Prasowanie to jedna z niezbyt przyjemnych, ale koniecznych czynności codziennych. Można je sobie jednak umilić i ułatwić. Radzimy, jak ułatwić sobie prasowanie.
  Prasowanie z wykorzystaniem pary

  Prasowanie zajmuje nam niekiedy godziny, a i tak trzeba prasować 2-3 razy w tygodniu. Można jednak sobie dopomóc i ułatwić tę domową robotę. ©Vileda

  Zmywarka za nas zmyje naczynia, pralka – wypierze ubrania, ale nic samo się nie wyprasuje. To dlatego niekiedy w domu gromadzą się sterty wypranych rzeczy czekających na wyprasowanie. Czasem też prasujemy tylko to, co nam jest potrzebne, tuż przed samym wyjściem. Prasowanie można natomiast usprawnić, a czas prasowania skrócić o jedną trzecią.

  Odpowiednie żelazko


  Odpowiednie żelazko, to istotna rzecz.
  Tutaj właściwy nacisk stopy żelazka na prasowany materiał jest ważny. Mówi się, że ciężkie żelazko to w efekcie lekkie prasowanie. I coś w tym jest. Solidne, masywne żelazko powoduje, że prasowanie idzie nam szybciej. Moc żelazka jest równie ważna. Najlepsze żelazka posiadają moc 2400 W. Dzięki temu są w stanie nagrzać się do maksymalnej temperatury nawet w około 10 sekund. Spryskiwacz, antypoślizgowy uchwyt, śliska stopka odporna na zarysowania z wąskim czubkiem, przez co łatwiej będzie wyprasować miejsca przy guzikach, blokada kapania, funkcja samooczyszczania czy funkcja strażaka, czyli automatyczne wyłączenie żelazka w przypadku pozostawienia go bez wyłączenia z sieci to kolejne cechy, które ułatwią nam korzystanie z żelazka. Inne to funkcja prasowania na mokro i na sucho.

  Deska do prasowania to podstawa


  I to dosłownie, ponieważ wybór deski do prasowania to kolejna kwestia. Musi być stabilna, zarówno sama deska, jak i konstrukcja, na której jest umocowana. Regulacja wysokości blatu, półka na wyprasowane ubrania, zdejmowany rękawnik, składany pod blat (do prasowania właśnie rękawów) oraz antenka podtrzymująca kabel żelazka czy uchwyt na przewód z przyłączem elektrycznym, a także funkcja zasysania materiału, funkcja nadmuchu, funkcja podgrzewania ułatwią prasowanie. Pokrowiec na deskę też jest przydatny, bo na desce tak szybko nie osiądzie kurz.

  Przed rozpoczęciem prasowania


  Ubrania zaraz po wypraniu powinniśmy chwycić za szwy i najpierw strzepnąć, a dopiero potem wieszać je na linki. Wtedy nie będą tak mocno pogniecione (chociaż istnieją pralki z funkcją prasowania, dzięki czemu, przynajmniej teoretycznie, prasować już w ogóle nie trzeba). Sukienki czy koszule można suszyć na wieszakach, choćby zawieszonych na linkach suszarki. Jeżeli rzeczy przypinamy klamerkami, należy klamerki zaczepić w miejscach szwów, wówczas po ich zdjęciu ślad po ucisku nie będzie taki widoczny.

  Podczas prasowania


  Prasowanie będzie łatwiejsze, jeśli będziemy używać pary wodnej. Ona sprawia bowiem, że zagniecenia łatwiej znikają. Lepiej prasować rzeczy na lewej stronie. To szczególnie istotne w przypadku ciemnych ubrań. Gdy są prasowane na prawej stronie, wyglądają czasem tak, jakby się świeciły. Gdy mamy do prasowania rzeczy jasne i ciemne, lepiej zacząć od tych pierwszych. Zwolennicy tej metody podkreślają, że to dlatego, aby nie przenosić pyłków z ciemnych rzeczy na jasne, chociaż odwrotnie też przecież może być.

  Gadżety ułatwiające prasowanie


  Krochmal w sprayu to środek ułatwiający prasowanie koszul, obrusów czy pościeli. Kto nie chce zwykłej kranówki, może zainwestować w wodę do prasowania. W sprzedaży są przykładowo wody perfumowane, które zostawiają zapach na wyprasowanej odzieży. Taka woda ma jeszcze jedno zadanie: zapobiega gromadzeniu się kamienia w żelazku.

  Prasowanie bez żelazka


  Dziwne, ale prawdziwe, a do tego – skuteczne i nie chodzi o wyżej wspomnianą pralkę z funkcją prasowania. Komu właśnie zepsuło się żelazko, a musi wyprasować rzecz, może skorzystać z... prostownicy do włosów, o ile powierzchnia wymagająca prasowania nie jest zbyt duża. Takie rozwiązanie sprawdzi się choćby w przypadku kołnierza czy mankietów koszuli. Oczywiście nie każdy materiał można w ten sposób wyprasować (a raczej: wyprostować). Suszarka do włosów też jest pomocna w tym zakresie. Jeżeli nałożymy na siebie jeszcze nieco wilgotne rzeczy i skierujemy na nie silny podmuch suszarki, zagniecenia na materiale staną się mniej widoczne.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI. Doceńmy wyjątkowe miejsca i ludzi [GŁOSOWANIE]

   WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI. Doceńmy wyjątkowe miejsca i ludzi [GŁOSOWANIE]

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama