Dom w Twoim stylu
  Osady i kamień w kuchni i łazience. Naturalne metody na...

  Osady i kamień w kuchni i łazience. Naturalne metody na pozbycie się ich

  Sławomir Bobbe

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Domowe porządki w wersji ekologicznej to m.in. czyszczenie zlewozmywaka octem i innymi naturalnymi środkami.

  Domowe porządki w wersji ekologicznej to m.in. czyszczenie zlewozmywaka octem i innymi naturalnymi środkami. ©Castorama

  Domowe porządki w wersji ekologicznej to m.in. czyszczenie zlewozmywaka octem i innymi naturalnymi środkami.

  Domowe porządki w wersji ekologicznej to m.in. czyszczenie zlewozmywaka octem i innymi naturalnymi środkami. ©Castorama

  Osad z kamienia, zacieki i inne przebarwienia na kranie, zlewie, wannie, prysznicu czy muszli klozetowej – niby niewielkie, a od razu rzucają się w oczy. Nie tylko ze względów estetycznych trzeba je likwidować. To wpływa też na nasze zdrowie, bo na kamieniu mogą gromadzić się chorobotwórcze bakterie. Co więcej: zaniedbane elementy szybciej się psują.

  Większość płynów, żeli, mleczek i innych środków do mycia i czyszczenia zawiera w swoim składzie kwas chlorowodorowy.
  On, fakt, usuwa osad i kamień, ale może niszczyć powierzchnię, a poza tym nie pozostaje obojętny dla naszego zdrowia, bo może wydzielać szkodliwe opary. Równie dobrze można wyczyścić z kamienia i osadów zlew czy wannę naturalnymi środkami.
  Oto wybrane przez nas domowe, ekologiczne sposoby na czystą armaturę i sprzęt w kuchni i łazience.

  Ocet pogromcą kamienia, ale lepiej na niego uważać


  Wystarczy polać octem spirytusowym zabrudzone miejsca, odczekać przynajmniej 10 minut, a następnie go spłukać. Po osadzie i kamieniu nie będzie śladu. Ocet nada jeszcze blasku armaturze. Jeżeli warstwa kamienia jest gruba (efekt nawet kilkumiesięcznych zaległości w czyszczeniu), warto kran i zlew polać octem i zostawić go na noc. Ocet nie tylko pozbędzie się kamienia, ale także spowoduje jego ponowne późniejsze osadzanie się.
  Ale uwaga! Niestety bywa, że ocet uszkodzi powierzchnię baterii i chrom z niej „zejdzie". To skutek zbyt częstego stosowania octu. Lepiej też zrezygnować z octu na starych, żeliwnych wannach i zlewach. To dlatego, że działanie kwasu octowego czasem może uszkodzić ich powierzchnie.
  Ta sama zasada dotyczy naszych dłoni. Jeśli mają mieć kontakt z octem wykorzystywanym w czasie sprzątania, załóżmy ochronne rękawiczki.

  Kwasek cytrynowy w walce z kamieniem


  Woda z rozcieńczonym kwaskiem cytrynowym też pomoże pozbyć się brudu z armatury. Kwasek poradzi sobie z zatkaną przez kamień oraz osady słuchawką prysznicową i z kamieniem na dnie czajnika. Wystarczy – najlepiej na kilka godzin – zanurzyć słuchawkę w wodzie z kwaskiem cytrynowym albo zalać nim czajnik, a będą, jak nowe. Czajnik da się odkamienić również wspomnianym octem.

  Soda oczyszczona


  Połączenie wody i sody oczyszczonej potrafi zdziałać wiele, zwłaszcza w kuchni i łazience. Nie tylko wyczyści powierzchnię, ale również usunie pleśń. Soda w proszku natomiast pozwoli dokładnie wyszorować fugi i kafelki z osadów. Można nią też wyczyścić zabrudzony od tłuszczu piekarnik.

  Pasta do zębów


  Pasta do zębów przyda się, jeżeli nie mamy pod ręką mleczka do czyszczenia. Warto też zrobić samemu pastę do czyszczenia kuchni i łazienki. Należy zrobić papkę z sody oczyszczonej i minimalnej ilości octu.

  Sól kuchenna


  Przyda się i do gotowania, i do sprzątania. Sól kuchenna jest dobrym środkiem czyszczącym. Działa też odkażająco, ściernie, dezynfekująco i antyseptycznie. Stąd jej szerokie zastosowanie w porządkach domowych. Trzeba posypać solą zabrudzenia i delikatnie ją wetrzeć, a potem odczekać i spłukać.
  Spalenizna na garnkach czy patelniach też zejdzie, jeśli potraktuje się ją solą. Zużyte gąbki do mycia znowu będą pachniały, gdy zamoczymy je w wodzie z solą.
  Ponadto sól przywróci blask kubkom i łyżeczkom z osadami po kawie i herbacie. Wystarczy garść soli połączyć z kroplą wody i powstałą papką wyszorować naczynia i sztućce.

  Terpentyna w porządkach


  Terpentyna poradzi sobie z zaciekami i osadami na powierzchni zlewu czy wanny. Co więcej, terpentyna, najlepiej wymieszana z solą i wodą, nadaje się do czyszczenia starych wanien żeliwnych (w przeciwieństwie do wspomnianego wyżej octu).

  Kawa


  A konkretnie: fusy od kawy pozwolą rozprawić się z brudem i przypalonym tłuszczem, który oblepia kuchenkę. Trzeba w tym celu nałożyć fusy z kawy na ścierkę i wyszorować nimi zabrudzoną powierzchnię.

  Coca-cola


  Polej tym napojem tłuste zabrudzenia, a po kilkunastu minutach nie powinno ich być widać. Coca-cola to także popularny odrdzewiacz i odkamieniacz.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych!

   NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych!

   Huta od nowa

   Huta od nowa

   Wybieramy najpopularniejszych wójtów i burmistrzów Małopolski

   Wybieramy najpopularniejszych wójtów i burmistrzów Małopolski