Dom w Twoim stylu
  Kosztorys budowy domu

  Kosztorys budowy domu

  Aleksandra Kuśmierczyk

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Materiały do budowy domu

  Kosztorys pomoże nam zapanować nad budową i wydatkami. Jest też potrzebny do uzyskania kredytu. ©I-visual (Pixabay.com)

  Bez kosztorysu ani rusz z budową domu. Warto za niego zapłacić, chociaż by po to, by poznać szczegółowy koszt budowy, zaplanować wydatki, zobaczyć, jak wygląda harmonogram budowy, a także… zaoszczędzić.
  Materiały do budowy domu

  Kosztorys pomoże nam zapanować nad budową i wydatkami. Jest też potrzebny do uzyskania kredytu. ©I-visual (Pixabay.com)

  Nie wszyscy decydują się na kosztorys z tego prostego powodu, że za taki dokument trzeba swoje zapłacić, na ogół od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Patrząc na ten wydatek przez pryzmat kosztów całej budowy – nie jest to wiele. Warto go ponieść, bo taka inwestycja zwróci się bardzo szybko. W ten sposób nie tylko ułatwimy sobie zadanie, ale przede wszystkim będziemy mieć pewność, że z budową uda się nam dotrwać do końca. Nie spotka nas też niemiłe zaskoczenie, że po prostu finalnie na coś nam zabrakło funduszy. To daje duże bezpieczeństwo.

  Po co nam kosztorys budowy domu?


  Przede wszystkim, by określić na co możemy sobie pozwolić. To ma znaczenie szczególnie, gdy budowa dobiega końca – zostało nam wykończenie domu. Rozbieżności w cenie produktów potrzebnych na tym etapie budowy są bardzo duże (dlatego tak trudno oszacować tę część inwestycji). Nie zawsze możemy mieć wszystko, dlatego wiedząc, za co i ile zapłacimy, swobodnie możemy dokonać roszad – zamiast drogich podłóg, zainwestować w nowocześniejszą armaturę łazienkową. Jeśli jesteśmy zwolennikami przyrody – stworzyć przed domem ładny ogród kosztem np. pomieszczenia na fitness. Czasami możemy kupić materiał po sezonowej obniżce, ale tylko wtedy gdy mamy rozeznanie, ile ten materiał kosztuje. A to będziemy wiedzieć z kosztorysu.

  Wybierając wykonawców, możemy negocjować i porównywać oferty, bo wiemy ile powinniśmy wydać na poszczególnych etapach budowy. Łatwiej nam będzie także ocenić, czy wykonawca rzetelnie wykonał zadanie, bo w kosztorysie, czarno na białym, opisano ilość potrzebnych materiałów i sposób ich wykorzystania.

  Najpierw projekt domu, potem kosztorys


  Na samym początku musimy mieć projekt. Im jest on bardziej szczegółowy, tym kosztorys będzie dokładniejszy. Dlatego warto postarać się o projekt wykonawczy. W odróżnieniu od projektu budowlanego jest skrupulatniej przygotowany. Bardzo ważne jest też określenie własnych oczekiwań.

  Dobrze wiedzieć, jaką technologię chcemy zastosować, jakim systemem będziemy budować, jak wykończymy wnętrza, czy zainwestujemy w nowoczesne rozwiązania takie jak pompa ciepła, kolektory, czy wentylacja z odzyskiem.

  Rodzaje kosztorysów


  Kosztorys może dotyczyć kompleksowej budowy domu, czyli stanu pod klucz. Wtedy jest najbardziej szczegółowy. Zawiera zestawienie kosztów poszczególnych robót stanu surowego (zero, otwarty i zamknięty), instalacji (sanitarnych, elektrycznych, grzewczych), wykończenia w tym m.in. zagospodarowania terenu wokół domu – wykonanie ścieżek, podjazdów, ogrodu. Może dotyczyć tylko jednego z etapów budowy, ale w ten sposób tracimy kontrolę nad wydatkami związanymi z całą inwestycją.

  W kosztorysach uwzględnia się na ogół średnią cenę materiałów dostępnych na rynku oraz średnią cenę robocizny bez podatku VAT. Wycenia się robociznę zleconą jednej ekipie i bierze pod uwagę średni standard wykończenia. Aby wykonać dobry kosztorys, trzeba zrobić prawidłowy i dokładny przedmiar, który określi na podstawie projektu technicznego, ile materiałów będzie nam potrzebne. Dopiero na podstawie przedmiaru oraz korzystając z różnego typu katalogów (m.in. z Katalogów Nakładów Rzeczowych) kosztorysant sporządzi ostateczny dokument.

  Kosztorys bankowy


  Jest niezbędny, gdy budowę całego domu będziemy finansować kredytem hipotecznym. Zawiera zestawienie wszystkich kosztów, począwszy od tych związanych z przygotowaniem działki pod budowę, kończąc na kosztach wyposażenia domu i zagospodarowania terenu wokół niego. Najczęściej wypełnia się go na druku przygotowanym przez bank (różny dla poszczególnych banków), dlatego warto wcześniej zobaczyć, z czym będziemy mieć do czynienia. Koszty możemy oszacować samemu, ale pamiętajmy, że i tak pod kosztorysem musi się podpisać osoba posiadająca uprawnienia budowlane.

  Kto wykonuje kosztorys?


  Można oczywiście pokusić się o własnoręcznie zestawienie kosztów. Nie jest to jednak proste, tym bardziej jeśli nie znamy się na budownictwie. Dlatego lepiej powierzyć te prace kierownikowi budowy lub profesjonalnemu kosztorysantowi. Zarówno jeden jak i drugi zna rzeczywiste koszty i niuanse związane z technologią budowy, dlatego raczej nie popełni błędu przy ustalaniu poszczególnych kwot. Kosztorysant sporządzi dokument, korzystając z programów komputerowych przeznaczonych do tego typu kalkulacji. Nam dostarczy kosztorys w formie papierowej.

  Ile kosztuje kosztorys budowy domu


  Cena kosztorysu zależy od wielkości budowanego domu, a także zakresu pracy. Średnie ceny za poszczególne kosztorysy wyglądają następująco:
  • kosztorys stanu surowego – 2000-3000 zł;
  • kosztorys instalacji – 1000 zł;
  • kosztorys wykończenia - 2000-3000 zł.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Wielkie Odkrywanie Małopolski [GŁOSOWANIE]

   Wielkie Odkrywanie Małopolski [GŁOSOWANIE]

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama