MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dawne kino Światowid do remontu, muzeum czeka przeprowadzka

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W dawnym kinie Światowid mieści się Muzeum Nowej Huty
W dawnym kinie Światowid mieści się Muzeum Nowej Huty Andrzej Banas
W połowie przyszłego roku ma się rozpocząć remont dawnego kina Światowid, obecnie siedziby Muzeum Nowej Huty. Do wyremontowanego i zmodernizowanego budynku muzealnicy powrócą w 2028 roku, na ten czas muzeum przeprowadzi się na oś. Szkolne 22 do dawnej siedziby filii Biblioteki Pedagogicznej.

Prawie sto milionów złotych będzie kosztował remont dawnego kina Światowid - 76 mln zł pochodzi z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS), pozostała kwota to wkład gminy Kraków. Projekt przebudowy ma potrwać cztery lata, jeszcze w tym roku mają zostać przeprowadzone postępowania przetargowe, kolejne dwa lata zajmą prace remontowe, a ostatni rok muzealnicy poświęcą na zbudowanie wystawy stałej.

- Szacunek dla tego budynku był głównym wyznacznikiem tego remontu. Nie będzie przebudowy, a raczej dekonstrukcja dotychczasowych przebudów i powrót do jego pierwotnego kształtu z połowy lat 50. Trwały wielkie dyskusje z architektami o zmianach, jakie miałyby zajść w sali kinowej, ostatecznie uznaliśmy, że jest ona wartością wynikającą z jej zabytkowego charakteru - wyjaśnia Jacek Salwiński, zastępca dyrektora Muzeum Krakowa. - Podziemna przestrzeń przed kinem Światowid zostanie powiększona, chcemy tam zrobić wystawę stałą.

Projekt przebudowy ma potrwać cztery lata, jeszcze w tym roku mają zostać przeprowadzone postępowania przetargowe, kolejne dwa lata zajmą prace remontowe, a ostatni rok muzealnicy poświęcą na zbudowanie wystawy stałej.

W trakcie remontu niemożliwe będzie prowadzenie działalności w budynku dawnego kina, dlatego zespół Muzeum Nowej Huty przeniesie się wówczas na os. Szkolne 22, gdzie w połowie 2025 roku powinien zakończyć się remont. To miejsce stanie się na najbliższe lata główną siedzibą MNH i miejscem prowadzenia działalności naukowej i edukacyjnej.

- Powstanie tu wystawa stała "Duch miejsca, duch czasu", opowieść o tym schronie, o schronach, o Nowej Hucie w kontekście lat 50 i 60, a także o kontekście konfliktów w czasach PRL-u i późniejszych. Tu będą się odbywały także warsztaty. Nie będzie wystaw czasowych, ponieważ nie będzie tu miejsca na taką działalność - mówi zastępca dyrektora Muzeum Krakowa.

Zanim jednak na os. Szkolne wprowadzi się Muzeum Nowej Huty, koniecznej jest przeprowadzenie tu remontu. 7 maja Muzeum Krakowa podpisało umowę z firma Jawor z Brzeska na remont pomieszczeń po filii Biblioteki Pedagogicznej. Prace mają kosztować blisko 3 mln zł. Środki te pochodzą z budżetu Muzeum Krakowa.

- Częścią Muzeum Nowej Huty jest projekt Podziemnej Nowej Huty, muzeum udostępnia schrony od 2016 roku. Podpisaliśmy umowę na remont i udostępnienie dla zwiedzających także schronów znajdujących się pod budynkiem na os. Szkolnym 22. Początkowo miał być trasą turystyczną, ostatecznie będzie rodzajem rozmowy o zagrożeniach, również tych, które dziś dzieją się wokół nas - zapowiada Jacek Salwiński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska