Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Bochni będzie działać szkoła muzyczna II stopnia?

Małgorzata Więcek-Cebula
W regionie Bochni działają cztery szkoły muzyczne I stopnia, do których chodzi obecnie ponad 600 uczniów. Teraz będą mogli kontynuować kształcenie bez wyjeżdżania z miasta
W regionie Bochni działają cztery szkoły muzyczne I stopnia, do których chodzi obecnie ponad 600 uczniów. Teraz będą mogli kontynuować kształcenie bez wyjeżdżania z miasta Paulina Korbut
W powiecie bocheńskim powinna powstać szkoła muzyczna II stopnia. Co do tego zgodni są przedstawiciele wszystkich samorządów. Różni ich jedynie pomysł na lokalizację placówki.

Czytaj także: Mogła być modelką. Została pianistką

Jerzy Lysy, wójt gminy Bochnia, występując w imieniu siedmiu samorządów, zaproponował, aby placówkę utworzyć w budynku po byłym pogotowiu ratunkowym, który należy do powiatu. Starosta, odpowiadając na ten apel, podsuwa jeszcze trzy inne lokalizacje: budynek po byłym hotelu Florian (własność gminy Bochnia), "Medyku" (miasto Bochnia) i niewykorzystane pomieszczenia wiśnickiego "Plastyka" (gmina Nowy Wiśnicz).

Na terenie powiatu bocheńskiego działają cztery szkoły muzyczne I stopnia. Oprócz Bochni w ostatnich latach powstały w Sobolowie, Żegocinie i Trzcianie. Uczy się w nich w sumie sześciuset młodych ludzi. Tylko kilkunastu decyduje się na kontynuowanie nauki w Krakowie.

- Niestety, ze względu na problemy z dojazdem i wysokimi kosztami zakwaterowania, spora grupa uzdolnionych uczniów rezygnuje z dalszej edukacji muzycznej - ubolewa Jerzy Lysy. Samorządowcy, którzy kilka dni temu zwrócili się do władz powiatowych z prośbą o przekazanie budynku po byłym pogotowiu, chcą wspólnie poprowadzić taką szkołę.

Jacek Pająk nie mówi "nie" inicjatywie, ale zwraca uwagę, że tego typu placówka będzie wymagała dofinansowania. Pyta więc przedstawicieli samorządów, czy są gotowi dopłacać do tego przedsięwzięcia i sfinansują konieczny remont budynku przy ul. Konstytucji 3 Maja. Proponuje też trzy inne, wspomniane wcześniej, lokalizacje.

Podobne zdanie na ten temat ma przewodniczący rady powiatu. - Każdy z tych trzech budynków idealnie nadawałby się pod szkołę muzyczną - przekonuje Aleksander Rzepecki. Sam jest przeciwny lokalizacji szkoły w budynku po pogotowiu. - Chcemy sprzedać ten obiekt, a pieniądze uzyskane z tej transakcji przeznaczyć na budowę niezwykle regionowi potrzebnego zakładu opiekuńczo-leczniczego, stacjonarnego hospicjum i domu pomocy społecznej - tłumaczy.

Rzepecki dodaje także, że przez lata budynek przy ul. Konstytucji 3 Maja był wykorzystywany przez pogotowie, które niosło pomoc innym. - Niech więc pieniądze z jego sprzedaży trafią do jednostki, która ma dalej pomagać chorym i potrzebującym - sugeruje.

Uwaga! Nowy konkurs! Wymyśl nazwę dla pociągu i wygraj nagrody!

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska