Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy otworzą nową plażę nad Wisłą podczas tegorocznych wakacji? "Piłka jest po stronie urzędników"

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Ogrodzono już teren pod budowę nowej plaży nad Wisłą.
Ogrodzono już teren pod budowę nowej plaży nad Wisłą. Wojciech Matusik/Balon Widokowy
Zgłoszono zamiar rozpoczęcia robót związanych z budową plaży nad Wisłą w rejonie dawnego hotelu Forum. Inwestor chciałby udostępnić plażę mieszkańcom jak najszybciej, tak by jeszcze mogli korzystać z niej tego lata. Przekonuje jednak, że wiele będzie zależeć teraz od kolejnych niezbędnych decyzji urzędu.

- Projekt jest na etapie zgłoszenia rozpoczęcia robót. Teren placu budowy został ogrodzony. Konserwator i Nadzór Budowlany został powiadomiony zgodnie z terminami o zamiarze rozpoczęcia robót. Czekamy na pozwolenie archeologiczne. Wcześniej nie możemy rozpocząć robot ziemnych - wyjaśnia Marek Gala, prezes firmy Balon Widokowy, która ma wybudować plażę.

Informuje, że projekt "Budowa kompleksu rekreacyjno–wypoczynkowo–kulturalnego z usługami gastronomicznymi w formie otwartej przestrzeni publicznej – Bulwar Wołyński w Krakowie " został złożony do Zarządu Dróg Miasta Krakowa, Zarządu Zieleni Miejskiej, Komendy Miejskiej Policji i Zarządu Transportu Publicznego w dniu 13 marca 2024 roku.

- Spółka realizuje po kolei wszelkie niezbędne formalności, które warunkują rozpocznie właściwych robot budowlanych, a które zostały narzucone w pozwoleniu na budowę. Jest ich bardzo dużo - dodaje Marek Gala.

Termin oddania plaży do użytku wyznaczono na 1 września

W firmie Balon Widokowy na razie nie wskazują, kiedy plaża może być gotowa, gdyż "piłka jest po stronie urzędników". Termin oddania przedsięwzięcia do użytku został określony przez Urząd Miasta Krakowa na 1 września 2024 roku. W zależności od załatwienia wszystkich formalności może uda się jednak wcześniej udostępnić plażę.

- Zakładam, że miastu zależy tak samo jak inwestorowi na szybkim zakończeniu projektu, więc bez zbędnej zwłoki będą procesować nasze kolejne wnioski - komentuje Marek Gala.

Zwraca jednak uwagę, że nie jest tak, iż po otrzymaniu pozwolenia na budowę można następnego dnia "wbić łopatę’’. Potrzebny jest jeszcze czas na dopięcie dodatkowych formalności.

- Czas zakończenia prac jest uzależniony od wielu czynników. Inwestor nie zmarnował ani jednego dnia do tej pory i zakłada, że nadal tak będzie. Na razie ta inwestycja to wielko pasmo wydatków, począwszy od wielkiego sprzątanie bulwarów (bardzo kosztownego) po poprzedniej firmie. Zatem inwestorowi zależy najbardziej na rozpoczęciu działalności - przekonuje Marek Gala.

Podkreśla, że w ciągu ostatnich czterech tygodni wykonano bardzo dużo pracy, której nie widać, a która jest bardzo ważna, to m.in. przetarg na wykonawcę robot ziemnych, umowa z firmą ogrodniczą co do przesadzenia drzewa z terenu budowy, uzgadnianie ogrodzenia, umowa z geodetą, wybór kierownika budowy, umowy: z inspektorem nadzoru, geologiem, o nadzór archeologiczny, projektowanie przebiegu dojazdu (na teren budowy oraz docelowego), realizacja wycinki krzaków, organizacja dojazdu (utwardzenia) na terenie budowy itp.

Firma Balon Widokowy dzierżawi już na Bulwarze Wołyńskim teren pod loty balonem. W 2022 roku ta firma wraz z firmą Forum wygrała przetarg na dzierżawę od miasta terenu pod plażę o powierzchni 0,9573 ha na bulwarze Wołyńskim – w sąsiedztwie balonu.

Firma Balon Widokowy umowę z miastem podpisała na 15 lat. Inwestor zaznacza więc, że zleży mu, by jak najszybciej uzyskać wszelkie zgody i zrealizować inwestycję, tak by zaczęła się zwracać.

Z piaskiem, usługami gastronomicznymi i zielonym dachem

Planowany kompleks rekreacyjno-wypoczynkowo-kulturalny nad Wisłą ma być całoroczny, ogólnodostępny i nieogrodzony. Na dzierżawionym obszarze ma powstać plaża piaszczysta lub na pomoście drewnianym na powierzchni terenu nie mniejszej niż 700 mkw i miejsce do rekreacji z elementami urządzeń zabawowych dla dzieci.

Zaplanowano też budynek usług gastronomicznych z zapleczem o powierzchni zabudowy do 500 mkw, w większości swojej kubatury ukryty w wale przeciwpowodziowym, wykonany w technologii prefabrykowanej z modułów żelbetowych przykrytych zielonym dachem.

Obiekt ma posiadać pomieszczenie do konsumpcji z miejscami siedzącymi oraz częścią socjalną zawierającą: publiczne toalety, przebieralnię, wypożyczalnię sprzętu sportowo-rekreacyjnego, wydzielone pomieszczenie dostosowane do karmienia i przewijania dzieci, biuro informacji turystycznej oraz pomieszczenie dla załogi balonu widokowego.

Budynek plaży ma być zabezpieczony przeciwko powodzi. W tym celu planowane jest zastosowanie specjalnych grodzi. Inwestor chce też uzyskać zgodę na nasadzenia drzew na plaży, tak by można było się tam schować w cieniu.

Dotychczas spółka Balon Widokowy zapłaciła już ok. 1,6 mln zł za wyburzenie dawnej plaży i uregulowanie zaległości wobec gminy, jakie przejęto po poprzednim dzierżawcy terenu.

Kiedyś już była plaża z basenem

Przypomnijmy, że plaża na Bulwarze Wołyńskim obok budynku dawnego hotelu Forum już kiedyś funkcjonowała. Wraz z nią działał przycumowany do brzegu basen na barce na Wiśle. Plażę postawiła spółka SAO Beach. Atrakcja została udostępniona w 2010 r. We wrześniu 2013 r. rada miasta uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego „Bulwary Wisły”. Pozwala on tylko na niskie budynki przy plaży, wbudowane w wały rzeki, aby nie zakłócały widoku na Wisłę i okoliczne zabytki.

Konstrukcja dawnego plażowego budynku, w którym funkcjonowała restauracja, górowała nad bulwarami. Plan powstawał, kiedy obiekt już był gotowy, a inwestor miał ważną umowę z miastem do końca 2015 r. Później firma SAO Beach nie dostała już zgody na plażę w takim kształcie. Przedstawiciele SAO Beach nie wyobrażali sobie jednak, by pawilon wbudować w wał, m.in. ze względu na zagrożenie podtopienia obiektu i duże koszty.

Ostatecznie spółka SAO Beach w 2019 r. odsprzedała swoje udziały spółce Balon Widokowy. Nowy właściciel wyburzył dawną plażę i zwrócił się do miasta o wydzierżawienie terenu pod nowy kompleks. Radni miejscy nie wyrazili zgody na to, by odbyło się to bez przetargu. Gmina ogłosiła więc przetarg, do którego zgłosiła się tylko spółka Balon Widokowy.

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska