18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy olkuskie schronisko "Jura" przestanie istnieć?

Katarzyna Ponikowska
Pracownicy boją się o posady. Jadwiga Piątek (po lewej) pracuje w ,,Jurze" od 20 lat
Pracownicy boją się o posady. Jadwiga Piątek (po lewej) pracuje w ,,Jurze" od 20 lat Katarzyna Ponikowska
Starostwo rozważa likwidację Schroniska Młodzieżowego "Jura". Radni, władze gminy i pracownicy placówki uważają, że to nieprzemyślana decyzja. - Ta informacja całkowicie nas zaskoczyła. Schronisko przecież świetnie funkcjonuje - nie ukrywa Jadwiga Piątek, która pracuje w "Jurze" od 20 lat. - Mamy bardzo przystępne ceny. Nie ma w Olkuszu tak tanich noclegów - podkreśla Bożena Marcinkowska, która od sześciu lat sprząta w "Jurze".

Schronisko ma 51 miejsc w odnowionych pokojach 1-, 2-, 3- i 6-osobowych. Ceny zaczynają się od 15 zł. Przez 11 ostatnich miesięcy w schronisku sprzedanych zostało 5129 noclegów. - Nie narzekamy na brak gości. Wręcz przeciwnie. Są miesiące, kiedy moglibyśmy udostępnić trzy razy więcej miejsc niż mamy do dyspozycji - mówi Janusz Kurek, dyrektor schroniska. Najlepsze obłożenie jest w kwietniu, maju i czerwcu oraz we wrześniu i październiku. Z noclegów korzystają wycieczki szkolne z Polski i zagranicy, artyści międzynarodowych plenerów malarskich, studenci, sportowcy i pracownicy okolicznych firm.

- Na terenie Jury jesteśmy jednym z lepszych schronisk o tym standardzie - podkreśla Kurek. Schronisko jako jedno z nielicznych tego typu obiektów w regionie ma I kategorię usług turystycznych przyznawanych dla schronisk młodzieżowych. Jest znanym miejscem na turystycznej mapie Polski.

- Bierzemy udział w targach turystycznych. Między innymi jesteśmy na największych imprezach targowych w Poznaniu, Katowicach czy Warszawie. Promujemy nie tylko siebie, ale przy okazji miasto Olkusz i cały region - podkreśla Kurek.

Schroniska postanowili bronić olkuscy radni, Łukasz Kmita i Janusz Dąbek. Skierowali do burmistrza Dariusza Rzepki interpelację, by władze Olkusza podjęły w tej sprawie rozmowy z zarządem powiatu. - Pieniądze wydawane na rewitalizację olkuskiej starówki czy odbudowę ruin zamku w Rabsztynie muszą iść w parze z zapewnieniem odpowiedniej bazy noclegowej w mieście - uważają radni.
Za powód likwidacji starostwo podało chęć ulokowania w budynku zajmowanym przez schronisko Centrum Interwencji Kryzysowej.

- Jeśli chodzi tu wyłącznie o kwestie lokalowe, możemy jakoś pomóc powiatowi. Tym bardziej, że z danych dyrekcji schroniska wynika, że obiekt sam się finansuje. Szkoda więc go zamykać - mówi burmistrz. Jednocześnie obiecuje podjąć w tej sprawie rozmowy ze starostą.

Tak dawniej wyglądała droga Kraków - Tarnów [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska