Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmek. "Piast" zapłaci za wstrząsy

Ewelina Sadko
Tadeusz Jakubowskiz Chełmka pokazuje popękane filary swojego domu. Twierdzi, że takich zniszczeń ma kilkaset w całym budynku. Wszystko naprawia sam. Zamierza walczyć o odszkodowanie
Tadeusz Jakubowskiz Chełmka pokazuje popękane filary swojego domu. Twierdzi, że takich zniszczeń ma kilkaset w całym budynku. Wszystko naprawia sam. Zamierza walczyć o odszkodowanie Ewelina Sadko
W styczniu i lutym w gminie Chełmek nasiliły się wstrząsy spowodowane wydobyciem węgla przez kopalnię "Piast" w Bieruniu. Mieszkańców tąpnięcia budzą nawet w środku nocy. Domy pękają po każdym wstrząsie. Ludzie mają tego dość. Burmistrz gminy też nie zamierza bagatelizować sprawy i interweniował u dyrektora kopalni. Ten w końcu obiecał, że zapłaci za remonty zniszczonych nieruchomości.

Domy w ciągłym remoncie

Tadeusz Jakubowski mieszka w Chełmku przy ul. Chrobrego od 30 lat. Twierdzi, że jego dom jest w ciągłym remoncie, bo co chwilę pęka przez wstrząsy kopalniane.

- Wczoraj rano były dwa tąpnięcia, jedno słabsze, a drugie takie, że można spaść z łóżka - mówi pan Tadeusz. Tego nie można wytrzymać, cała rodzina budzi się w środku nocy i nie wiadomo, czy uciekać czy może zaczekać, aż drgania miną - mówi mieszkaniec Chełmka. Jego piętrowy dom cały jest pokryty pajęczyną pęknięć. Aby budynek nie odstraszał wyglądem właściciel postanowił obić go styropianem i położyć elewację. Ona też pęka, ale szczeliny są znacznie mniejsze. Ogrodzenie również się rozlatuje. Nawet płytki na tarasie nie wytrzymują dłużej niż kilka lat, bo odpadają spękane.

- Syn wszystko naprawia na bieżąco, bo inaczej dom by się rozsypał - mówi mężczyzna. W tym roku położył znowu płytki na wejściu, wytynkował komin, ale remont pewnie trzeba będzie niedługo powtórzyć - dodaje Jakubowski. Wstrząsy powodują najwięcej zniszczeń w rejonie ul. Batorego i Chrobrego.

- W tamtym roku musieliśmy wziąć babcię do siebie, bo jej dom trzeba było spiąć kotwami. Dzięki temu budynek się nie rozpadł - mówi Malwina Nikliborc z Chełmka. Jak była mała to jeździła tam na wakacje i pamięta, że właśnie jedną z atrakcji były "trzęsienia ziemi". Dzieci się cieszyły, a dorośli zamartwiali.

- Teraz to rozumiem. Wtedy była to świetna zabawa, jak budziliśmy się w środku nocy i wszystko się ruszało, a babcia łapała spadające z półek szklanki - dodaje 19-latka.

Burmistrz interweniuje

Dyrektor kopalni "Piast" Jacek Kudela potwierdza, że w ostatnim czasie kopalniana stacja geofizyki górniczej zarejestrowała wzmożone wstrząsy. Tłumaczy, że wydobycie na ścianie 366, czyli tuż obok gminy Chełmek, prowadzone jest w niekorzystnych warunkach geologiczno-górniczych. Dodaje, że zakończenie eksploatacji w tym rejonie planowane jest na wrzesień.
- Wstrząsy nie są groźne dla zdrowia i życia mieszkańców - zapewnia Jacek Kudela, dyrektor kopalni. Przyznaje jednak, że mogą powodować dyskom-fort życia mieszkańców i drobne uszkodzenia elementów niekonstrukcyjnych w obiektach budowlanych.Andrzej Saternus, burmistrz Chełmka zachęca wszystkich mieszkańców do zgłaszania szkód. Przypomina, że kopalnia ma obowiązek naprawić zniszczenia.

- Albo wysyłają swoich fachowców, którzy remontują domy, albo wypłacają odszkodowania - tłumaczy burmistrz.
- Jeśli jednak ktoś z mieszkańców nie zgadza się z wyceną strat, której dokonuje kopalnia, w Urzędzie Gminy jest prawnik, który pomoże przygotować wniosek do sądu.

Mimo że za sześć miesięcy ma zakończyć się wydobycie w rejonie Chełmka, mieszkańcy nie wierzą w spokojną przyszłość. Twierdzą, że wstrząsy były odczuwalne już przed pobliską eksploatacją.

Fakty

Dane kopalni "Piast"

Obszar górniczy KWK "Piast" to 48,313 km2
Obejmuje gminy: Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Chełmek, Lędziny oraz Oświęcim. Węgiel wydobywa się na dwóch poziomach: 500 i 650 metrów. Prowadzone jest obecnie 21 partii eksploatacyjnych ze względu na urozmaiconą tektonikę

To był dramat
Najsilniejszy wstrząs w rejonie Chełmka był w lutym 2011 roku. Około północy nastąpił pierwszy. Siedem minut później dwa kolejne, nieco słabsze. Trzęsienia ziemi uszkodziły wtedy około 40 domów w Chełmku. Pod ziemią nikomu nic się nie stało, jednak natychmiast wycofano załogę. Przez kilka dni wydobycie w tym miejscu wstrzymano.

Gdzie po pieniądze?
Aby dostać odszkodowanie za zniszczoną na skutek kopalnianych wstrząsów nieruchomość należy zgłosić szkody w Sekcji Szkód Górniczych KWK "Piast" - Bieruń, ul. Granitowa 16. Szczegółowe informacje dostępne są także pod numerem tel. 32 7177 000.
Pomoc w przygotowaniu dokumentacji oferuje także Urząd Gminy w Chełmku przy ul. Krakowskiej 11. Tel. 33 844 90 00.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska