Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Byli najlepsi w Małopolsce w konkursie "Śladami Żołnierzy Wyklętych"

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
83 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa małopolskiego wzięło udział w finale III edycji Małopolskiego Konkursu „Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki w panteonie polskiej historii”, który odbył się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu odbył się finał III edycji Małopolskiego Konkursu „Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki w panteonie polskiej historii”. Wzięło w nim udział 83 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa małopolskiego. Finałowe zmagania składały się z dwóch części - pisemnej, a następnie ustnej, do której zakwalifikowało się po pięciu najlepszych uczestników w obu kategoriach wyłonionych w 45-minutowej części pisemnej.
W kategorii gimnazjum zwyciężył Karol Barta z Gimnazjum nr 72 im. Ś. Tomasza z Villanova Zgromadzenia Sióstr Augustianek w Krakowie. Jego opiekunem naukowym jest Katarzyna Piekarz. Drugi był Arkadiusz Guzik (IV Gimnazjum Małopolskiego Centrum Edukacji w Nowym Targu, opiekun naukowy: Adam Błaszczyk), a trzeci Tymoteusz Bilski (Gimnazjum w Załucznem, opiekun naukowy: Barbara Wojtarowicz). Ponadto wyróżnienia otrzymali czwarta Patrycja Olajossy (Gimnazjum nr 2 w Andrychowie, opiekun naukowy: Anna Semik) i piąta Justyna Prorok (Publiczne Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Ponikwi, opiekun naukowy: Robert Kadela).
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepszy okazała się Marta Borowczyk (Powiatowy Zespół nr 1 Szkół Ogólnokształcących im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu, opiekun naukowy:Elżbieta Tymińska), drugi był Szymon Jarosz (Powiatowy Zespół nr 1 Szkół Ogólnokształcących im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu, opiekun naukowy: Sławomir Podgórski), a trzeci Kacper Put (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku, opiekun naukowy: Jacek Bartkowiak). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali za czwarte miejsce Dawid Majewski (III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Krakowie, opiekun naukowy: Małgorzata Janczur) i za piąte Julia Szymusiak (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nowym Targu, opiekun naukowy: Łukasz Szajnowski).
Autorem wszystkich pytań był dr Krzysztof Małysa z Instytutu Nauk Politycznych im. Jana Karskiego oświęcimskiej uczelni.
Rektor uczelni prof. zw. dr hab. Witold Stankowski podkreślił wagę i znaczenie konkursu, którego celem jest propagowanie patriotyzmu, popularyzacja osoby pułkownika Witolda Pileckiego, upowszechnienie wiedzy o bohaterach Polski Podziemnej i powojennego podziemia niepodległościowego, ale również zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski, z zachowaniem szczególnej pamięci o bohaterskiej walce Polaków w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu.
Nagrody najlepszym uczestnikom konkursu wręczyli m.in. małopolski wicekurator oświaty Grzegorz Baran, dyrektor delegatury Kuratorium w Wadowicach Elżbieta Kowalczyk, dyrektorem Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu Andrzejem Kacorzykiem, dr Adam Cyra, autor biografii Rotmistrza Witolda Pileckiego, publicysta Marek Zając i wspomniany rektor PWSZ.
Organizatorami konkursu byli Kuratorium Oświaty w Krakowie i PWSZ w Oświęcimiu, przy wsparciu konkursu Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska