Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brzesko: Po książkę nie trzeba będzie sięgać z drabiny

Małgorzata Więcek-Cebula
Małgorzata Więcek-Cebula
Ma ponad trzy tysiące metrów kwadratowych powierzchni, olbrzymią salę audiowizualną, a także przestronne pomieszczenia, w których można wypożyczać książki, czytać gazety oraz korzystać z internetu. W sobotę oficjalnie otwarto Regionalne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Brzesku.

Tarnów: Po ochłodę nad wodę, ale gdzie?

- Na takie superwarunki czekaliśmy 62 lata, ale warto było - mówiła podczas otwarcia nowoczesnej placówki Maria Marek, dyrektorka książnicy. Do tej pory biblioteka zajmowała niecałe dwieście metrów kwadratowych. Aby dostać książki z wyższych półek, bibliotekarki musiały wchodzić na drabinę. Było ciasno i niewygodnie. W tej chwili do dyspozycji mają nie tylko ponad trzy tysiące metrów kwadratowych, ale także komfortowo wyposażone sale.

W olbrzymim budynku znajduje się również sala audytoryjna na 236 miejsc, idealna na koncerty, spotkania i różnego rodzaju konferencje. Jest także wygodna czytelnia tradycyjnej prasy i sala z dostępem do internetu (45 stanowisk). - Wiem, że to będzie "żywe serce" mieszkańców Brzeska i naszego powiatu - mówił burmistrz Grzegorz Wawryka, który otwierał obiekt.

Szczególne wrażenie w nowoczesnym centrum robi dział dziecięcy biblioteki, w którym stworzono nawet komnatę bajek - gdzie planowane są spotkania z najmłodszymi czytelnikami.

W trzykondygnacyjnym obiekcie znalazło się miejsce na kawiarnię, studio talentów i pomieszczenia dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wrażenie robi kompletnie wyposażone studio nagrań czy przestronna sala wystawienniczo-odczytowa - idealna na wernisaże. Cały obiekt jest dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Są w nim windy i podjazdy.

Budowa centrum trwała dwa lata. Inwestycja, która pochłonęła 15 milionów złotych, nie zostałaby tak szybko zrealizowana, gdyby nie znaczna pomoc z Unii Europejskiej (10 milionów złotych dofinansowania). Regionalnemu Centrum Kulturalno-Bibliotecznemu zlokalizowanej przy miejskim parku patronuje Jan Paweł II.

- To piękny i żywy pomnik naszego papieża, inny niż te, które spotykamy w wielu miejscach - mówił biskup Wiktor Skworc, który poświęcił obiekt i przekazał brzeskim czytelnikom wszystkie wydane dzieła polskiego papieża. Z tych materiałów, a także ze wszystkich innych zasobów biblioteki można korzystać - oczywiście bezpłatnie - od dziś.

Sprawdź aktualny rozkład jazdy PKP Kraków

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail**Zapisz się do newslettera!**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska