18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Ta szkoła będzie wielką szansą dla młodych, zdolnych muzyków

Małgorzata Więcek-Cebula
W bocheńskiej szkole muzycznej uczy się wiele zdolnych osób, dalszą naukę mogłyby kontynuować  w swoim mieście
W bocheńskiej szkole muzycznej uczy się wiele zdolnych osób, dalszą naukę mogłyby kontynuować w swoim mieście archiwum
Decyzja o otwarciu w Bochni szkoły muzycznej II stopnia ma zapaść w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To ono byłoby organem prowadzącym placówkę kształcącą uzdolnione muzycznie dzieci i młodzież na poziomie gimnazjum i liceum.

Gdyby minister wyraził zgodę, 30-tysięczna Bochnia stałaby się ewenementem w skali kraju. Szkoły muzyczne II stopnia działają jak dotąd tylko w dużych miastach: Krakowie czy Tarnowie.

O tym, że taka placówka jest potrzebna w stosunkowo niewielkiej Bochni, przekonuje Krzysztof Mieczysław Krawczyk, dyrektor miejscowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. J. Żurawlewa. - Co roku naszą szkołę kończy 50 osób. Średnio 17 z nich kontynuuje edukację muzyczną, pozostali rezygnują z różnych względów - tłumaczy.

Niektórzy z nich także dlatego, że nauka w szkole oddalonej od Bochni o 40 kilometrów pociąga za sobą dodatkowe utrudnienia i koszty, które przekraczają możliwości domowych budżetów ich rodzin.

To może zniechęcić. I zniechęca wielu. Wie o tym dobrze Andrzej Michałek, który dwa lata temu zdecydował się zamieszkać pod Bochnią. Jego syn chciał kontynuować naukę w szkole muzycznej w Krakowie, skąd przyjechali.

- Musieliśmy jednak z tego zrezygnować, bo po prostu czasu by mu brakło na naukę w zwykłej szkole. Na dojazdy do Krakowa syn traciłby kilka godzin dziennie, a w Bochni takiej szkoły niestety nie było - mówi Michałek. Takich osób jest więcej.
Z ankiety przeprowadzonej w ubiegłym roku wynika, że spośród stu osób, które kończyły naukę w szkołach muzycznych I stopnia w Bochni, Żegocinie, Trzcianie, Sobolowie a także w Mikluszowicach, połowa byłaby zainteresowana kontynuowaniem edukacji muzycznej, gdyby ta miała być prowadzona na terenie Bochni. Kraków i Tarnów ich nie interesował.

- Zapotrzebowanie na taką placówkę więc na pewno jest - dodaje dyrektor Krawczyk, który od pięciu lat stara się w Ministerstwie Kultury o utworzenie takiej szkoły w Bochni.

Jego działania wspierają samorządowcy. Kilka lat temu wysłali oni list intencyjny z prośbą o stworzenie tej placówki w mieście. - Mamy wielu młodych, zdolnych ludzi. Szkoda by było nie dać im szansy na kontynuację nauki na wyższym szczeblu, niż szkoła I stopnia - mówi Jerzy Lysy, wójt gminy Bochnia.

Starania w tej materii czynił także Tadeusz Skoczek, honorowy ambasador Królewsko-Górniczego Miasta Bochni w Warszawie.
Dodatkowym atutem przemawiającym za uruchomieniem średniej szkoły muzycznej jest fakt, że w ostatnich latach jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać na terenie powiatu szkoły muzyczne pierwszego stopnia. W tej chwili jest ich już kilka. Niewykluczone, że wkrótce powstaną kolejne. Szkoła muzyczna II stopnia byłaby więc idealnym uzupełnieniem ich oferty dla nieco starszych dzieci.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska