Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż 12 przystanków kolejowych w Dolinie Popradu i jeden w Tuchowie zostanie wyremontowanych przez PKP PLK

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Kolejne przystanki, które ma w planie remontować kolejowa spółka to aż 12 na Sądecczyźnie i jeden w powiecie tarnowskim
Kolejne przystanki, które ma w planie remontować kolejowa spółka to aż 12 na Sądecczyźnie i jeden w powiecie tarnowskim Paweł Mocny
Na listę podstawową „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025” przesunięto 13 inwestycji w Małopolsce. Aż 12 przystanków zlokalizowanych jest na linii kolejowej biegnącej Doliną Popradu na Sądecczyźnie, jeden w Tuchowie w powiecie tarnowskim.

Po PKP SA, które wydały prawie 60 mln zł na remont 12 dworców wzdłuż Doliny Popradu, kolejna spółka kolejowa zainwestuje na Sądecczyźnie. Mowa o PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A., które realizują warty w sumie 973 mln zł „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”.

Na listę podstawową tego programu zostało przesunięte 13 zadań w Małopolsce. Wyremontowanych zostanie aż 12 stacji i przystanków kolejowych na Sądecczyźnie, a konkretnie: Stary Sącz, Rytro, Andrzejówka, Muszyna, Muszyna Zdrój, Barcice, Młodów, Łomnica-Zdrój, Wierchomla Wielka, Zubrzyk, Żegiestów-Zdrój, Milik oraz jeden w Tuchowie w powiecie tarnowskim. Obecnie PLK SA przygotowują dokumentację do ogłoszenia postępowań przetargowych, które mają zostać ogłoszone jeszcze w tym roku.

- W ramach inwestycji, przebudowane zostaną perony, które ułatwią wsiadanie do pociągów. Przebudowane obiekty będą w standardzie, zapewniającym lepszy komfort i dostępność do kolei wszystkich podróżnych - mówi Dorota Szalacha z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Perony zostaną wyposażone w nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz odpowiednie oznakowanie.

Pojawią się udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się zostaną wybudowane pochylnie, a dla niewidomych i niedowidzących przewidziano ścieżki dotykowe i pasy ostrzegawcze.

Póki co trudno oszacować koszt tej inwestycji. Dopiero po przygotowaniu dokumentacji na każdy z przystanków, czy stacji będzie to możliwe. Każde bowiem z miejsc jest w innym stanie technicznym i będzie wymagał innego nakładu prac. Te ruszą jeszcze w tym roku, albo początkiem 2024. Zakończenie projektów, realizowanych w ramach Rządowego Programu Przystankowego, zaplanowane jest bowiem na 2025 r.

- W Małopolsce, oprócz przebudowy wspomnianych stacji i przystanków ujęto także budowę dziewięciu nowych przystanków: Kraków Piastów, Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek, Wolbrom Zachodni, Zator Park Rozrywki, Pisary, Dąbrówka Jezioro Mucharskie oraz Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków – przypomina Szalacha.

Z przystanków: Wolbrom Zachodni i Zator Park Rozrywki podróżni już korzystają od grudnia 2022 roku. W realizacji są m.in. przystanki: Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków, które zostaną oddane podróżnym do użytkowania w grudniu tego roku.

Co z osuwiskiem w Grybowie? Prace stoją, projekt czeka na rozpatrzenie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska