Wejdź w Nowy Rok z kulturą – zobacz premierowe Plastiki...

  Wejdź w Nowy Rok z kulturą – zobacz premierowe Plastiki w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Wejdź w Nowy Rok z kulturą – zobacz premierowe Plastiki w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.
  1/9
  przejdź do galerii
  3, 4 i 5 stycznia o 19.00 na Dużej Scenie przy Placu Świętego Ducha teatralny nowy rok rozpocznie się pokazami najnowszej premiery - Plastików Mariusa von Mayenburga w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

  Dramaty Mayenburga są mocne, zaangażowane, a jednocześnie inteligentnie zabawne, stanowią ważny punkt do artystycznej dyskusji o otaczającym nas świecie. W Polsce wystawiane były jego sztuki Ogień w głowie, Brzydal, Kamień i Męczennicy. Grzegorz Wiśniewski to z kolei specjalista od budowania na scenie gęstych, złożonych psychologicznie i dialogujących z naszą rzeczywistością światów, w dramacie Mayenburga znalazł swoje ulubione wątki. Niemiecka rodzina z klasy średniej: Michael - zagubiony życiowo lekarz internista, jego żona Ulrike, niespełniona artystka i osobista asystentka ekscentrycznego, bardzo modnego i pogrążonego akurat w depresji artysty – Serge’a Haulupy, ich syn Vincent przechodzący okres dojrzewania nastolatek, który ogląda i poznaje współczesny świat poprzez obiektyw kamery. Przytłoczona nawałem pracy i nieradząca sobie z codziennymi obowiązkami rodzina zatrudnia pomoc domową – prostą, szczerą i twardo stąpającą po ziemi Jessikę Schmitt. Jej pojawienie się sprawia, że zastane relacje, układy i sojusze zaczynają się chwiać, a może nawet całkowicie zawalać. Jest ona zapalnikiem uśpionych konfliktów, obcym ciałem, które wymusza ruch i zmianę perspektywy, a jednocześnie wybawicielką z sytuacji pozornie bez wyjścia.

  Mayenburg sprawnie, ostro i dowcipnie bada nasz dzisiejszy świat. Nakłuwa to co puste, obdarza ciepłem to, co słabe i odrzucone, ale też punktuje to co zepsute, sztuczne i zakłamane. Zabiera też głos na temat współczesnej sztuki i tworzących ją artystów. Nie boi się jej krytykować i wyśmiewać, jednocześnie szukając tego, co w niej ważne, wartościowe i kruche. Plastiki to lustro przystawione naszemu światu. Lustro wciągające i efektowne. Takie, w które nie chce się patrzeć i od którego nie można się oderwać.

  Plastiki (Stück Plastik) Marius von Mayenburg
  tłumaczenie: Karolina Bikont
  reżyseria: Grzegorz Wiśniewski
  dramaturgia: Jakub Roszkowski
  scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek
  muzyka: Adam Milwiw-Baron
  inspicjent: Iwona Cieślik

  Obsada:
  Ulrike - Dominka Bednarczyk
  Jessika Schmitt - Marta Waldera
  Michael - Grzegorz Łukawski
  Serge Haulupy - Jerzy Światłoń
  Vincent - Krzysztof Piątkowski

  Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa.

  Informacje i rezerwacje: 12 424 45 25 i 12 424 45 28. Bilety online dostępne na www.slowacki.krakow.pl oraz poprzez aplikację mobilną „Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie” dostępną bezpłatnie w AppStore i GooglePlay.


  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  "Artysta w Kuchni" odcinek 3. Tak gotuje Andrzej Wrona, mistrz świata w siatkówce!