Trasa górnicza i Trasa turystyczna. Od ślepra do przodowego...

  Trasa górnicza i Trasa turystyczna. Od ślepra do przodowego w Kopalni Soli „Wieliczka”

  Materiał informacyjny Kopalnia Soli Wieliczka

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Trasa górnicza i Trasa turystyczna. Od ślepra do przodowego w Kopalni Soli „Wieliczka”
  1/5
  przejdź do galerii
  Gęsty mrok rozjaśniają jedynie wątłe „płomyki” górniczych lampek, gdzieś z dali dobiega przytłumiony stukot kilofów, jęk pił, a może też usłyszymy ciche „Salve Regina”. - Wyrusz w głąb ziemi i odkryj nie odkryte. Dołącz do naszej ekspedycji – kusi Kopalnia Soli „Wieliczka”.


  Królewski szyb

  Nim jednak wkroczymy na „Trasę górniczą”, znikniemy w labiryncie wykutych w soli korytarzy i komór, czeka nas ekscytujący zjazd szybem Regis, najstarszym istniejącym w Wieliczce. Niewielu już pamięta, że wybito go w XIV stuleciu na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego. Niedawno zaś odzyskał dawny blask, godny bramy chroniącej „królewski skarbiec” i „Klejnot Korony Polskiej”. Drzwi nowoczesnej windy rozsuwają się 57 metrów pod ziemią, na I poziomie kopalni.

  Kask, lampa, pochłaniacz, kombinezon, wygodne buty – oto podstawowe wyposażenie ślepra. A kto to taki? – To uczeń, dopiero poznający tajemnice trudnego fachu – wyjaśnia przodowy, doświadczony przewodnik po tajemnicach codziennego życia i zwyczajach górniczej braci. On też czuwa nad bezpieczeństwem wyprawy „Trasą górniczą”, wyznaczając jednocześnie śleprom kolejne zadania. - Proszę sprawdzić poziom stężenia metanu, wytyczyć drogę – szybko przejmuje inicjatywę. I wyjaśnia w jaki sposób korzystać z poszczególnych urządzeń.

  Trzeba też będzie odnaleźć i przewieźć sól, zbadać co kryje się w mrocznych wyrobiskach. Uczniowie – maksymalnie dwudziestu - dowiedzą się też, co to jest podsadzka, ocios, stojaki, bałwany, kieraty, kaszty, iniekty, kotwy… I krok po kroku będą rozwikływać tajemnice wielickich podziemi. Trzy godziny mijają jak chwila, nawet dla 10-letnich dzieci…

  - To nie tylko szlak turystyczny, ale także wędrówka w głąb minionych stuleci – zapewniają w kopalni. Historia niektórych komór sięga przecież setek lat.

  Trasa Turystyczna

  Gigantyczne komory i korytarze, imponujące kaplice i urocze podziemne słone jeziora, stare narzędzia i najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, słone dzieła sztuki i niesamowite pokłady soli, niegdyś cenniejszej niż złoto – tak prezentuje się zaś wspaniała Trasa Turystyczna.

  Przygoda zaczyna się już w szybie Daniłowicza. Trasa Turystyczna to zejście 135 metrów w głąb ziemi, ponad 20 malowniczych komór, z imponującą Kaplicą św. Kingi, a także setki metrów korytarzy.

  Trasa ta zaprowadzi nas również w świat legend, bajek i niesamowitych opowieści. Nie można przecież zapomnieć księżnej Kingi, której Wieliczka zawdzięcza solny skarb, a także strzegącego podziemnego królestwa Skarbnika. Melomani zapewne przystaną dłuższą chwilę nad brzegiem jednego ze szmaragdowych jezior. Dlaczego? By wysłuchać dzieł Fryderyka Chopina, ale i zobaczyć świetlny spektakl.

  - Piękna, niesamowita, cudowna, magiczna, wspaniała, skarb – tak mówią o kopalnianych podziemiach zwiedzający. I nie ma w tym krzty przesady. W Kopalni Soli „Wieliczka” każdy znajdzie coś dla siebie.

  – Dotknij tajemnicy – zachęcają gospodarze imponujących podziemi. I rzeczywiście warto ich dotknąć, dać się skusić. Takich podziemi nie ma bowiem nigdzie indziej na świecie!  ZOBACZ WIĘCEJ: pakiety.kopalnia.pl

  (DMA)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)