Plebiscyt - Salon Architektury

  Plebiscyt - Salon Architektury

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Skąd taki pomysł?

  Architekci zrzeszeni w Małopolskiej Okręgowej Izbie Architektów RP chcą mówić o architekturze pozytywnie. Można - oczywiście - inaczej, ale bardziej inspirujące jest ich zdaniem wskazywanie i upowszechnianie bardzo dobrych, zasługujących na uznanie rozwiązań.
  - Przyczyną powołania małopolskiego „Salonu Architektury” jest chęć zmiany sposobu mówienia o architekturze, z jakim spotykamy się niekiedy w mediach - podkreśla arch. Grzegorz Lechowicz, jeden z pomysłodawców Plebiscytu. - Chcemy dialogu, wymiany poglądów, docenienia oryginalnych, inspirujących oraz nietuzinkowych projektów. Wynika to również z istoty samorządu zawodowego, którym jest Izba Architektów RP, opierającego się na równości praw, wzajemnym uznaniu i szacunku.  Nagroda, która jest powodem do dumy

  Nazwa „Salon Architektury” ma kojarzyć się ze spotkaniem ludzi, którzy wykonują tę samą profesję, pragnących rozmawiać o tym, co w architekturze najlepsze.
  Plebiscyt, w którym architekci wyróżniają zgłoszone do plebiscytu prace, służy wyłanianiu najciekawszych projektów, które doczekały się realizacji. - Nie ma żadnych kryteriów, kapituł, ani sądów - dodaje arch. Grzegorz Lechowicz. - Decyduje osobiste przekonanie architekta, że obiekt, który zgłasza lub na który głosuje, rzeczywiście zasługuje na uwagę i najlepszą ocenę. Początkowo planowaliśmy, aby plebiscyt nazwać: ,,Primus inter pares”, czyli pierwszy wśród równych sobie. Znaczenie tego określenia świetnie oddaje istotę plebiscytu. Zwycięstwo nie oznacza, że ktoś staje się lepszy i ma jakieś specjalne względy. W ramach plebiscytu zostaje wyłoniony obiekt, który czymś się wyróżnia. Ta nagroda to ma być powód do dumy dla twórców.

  Głosowanie po zalogowaniu

  Dzięki formule plebiscytu możliwe jest zestawienie dużych, spektakularnych realizacji z projektami drobniejszymi, lecz wysmakowanymi, które właśnie tutaj mogą zostać zauważone i docenione. Głosowanie jest proste - po zalogowaniu na stronie internetowej okręgu, każdy architekt dysponuje trzema głosami, które może oddać na trzy najciekawsze, jego zdaniem, prace. Laury trafiają do twórców trzech obiektów, które uzyskały najwięcej głosów. Sama nagroda ma również iście architektoniczną formę - jest bowiem betonową kostką z przebiegającym skośnie (jak szarfa), odciśniętym napisem "Salon Architektury".
  Na tegoroczną, trzecią już edycję plebiscytu wpłynęły zgłoszenia 30 kandydatów.
  Przedstawiamy Laureatów Salonu Architektury Anno Domini 2016 oraz przypominamy triumfatorów poprzednich edycji.

  Laureaci plebiscytu Salon Architektury 2016

  I miejsce
  Apartamenty Lea 251 w Krakowie Bronowicach przy ul. Juliusza Lea 251. Architekci:Piotr Kita, Tomasz Koral(Kita Koral Architekci).
  II miejsce
  Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy
  ul. Spokojnej 15.
  Architekci: Wojciech Gawinowski, Wojciech Sumlet(Vostok Design).
  III miejsce
  Biurowiec Consultronix Balice koło Krakowa.
  Architekci: Andrzej Zalewski, Adam Bubak, Elżbieta Dziewońska (APA Zalewski Bubak).
  ZOBACZ TAKŻE:

  Dom dla rodziny

  Architekt to zawód zaufania publicznego

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Wybieramy najpopularniejszych sportowców | ZGŁOŚ KANDYDATÓW

   Wybieramy najpopularniejszych sportowców | ZGŁOŚ KANDYDATÓW

   Zagraj z WOŚP! Zostań wolontariuszem!

   Zagraj z WOŚP! Zostań wolontariuszem!

   Oto najbardziej poszukiwani przez małopolską policję

   Oto najbardziej poszukiwani przez małopolską policję