Dariusz Maciński o smogu i odnawialnych źródłach energii

  Dariusz Maciński o smogu i odnawialnych źródłach energii

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Dariusz Maciński o smogu i odnawialnych źródłach energii
  WHO opublikowało pod koniec zeszłego roku raport, w którym znalazła się lista 50 miast z najgorszym powietrzem w Unii Europejskiej. Niepokojący jest fakt, że aż 33 z nich znajdują się w Polsce. Skała – niewielka miejscowość pod Krakowem – zyskała nawet światową sławę, przekraczając dopuszczalne normy dwudziestokrotnie, stając się tym samym miastem z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na kuli ziemskiej. Czy smog jest rzeczywiście tak groźny i jak można walczyć o czyste powietrze? Na te pytania odpowiada Dariusz Maciński z firmy Woodwaste.
  Dariusz Maciński o smogu i odnawialnych źródłach energii
  Czym jest smog?

  Sama nazwa smog pochodzi z języka angielskiego i jest połączeniem dwóch wyrazów smoke i fog . Wbrew pozorom nie jest to zjawisko nowe, ponieważ pierwsze użycie tego określenia wiązało się z rewolucją przemysłową z przełomu XIX i XX wieku.

  Smog jest wynikiem działalności człowieka w połączeniu z dużą wilgotnością i bezwietrzną aurą. W takich warunkach atmosferycznych szkodliwe związku siarki, węgla i azotu zostają zawieszone w powietrzu, dostając się do naszych płuc i krwi. Szczególnie niebezpieczne są rakotwórcze benzopireny. Smog przyczynia się nie tylko do chorób układu oddechowego u ludzi, lecz ma również wpływ na spowolnienie wzrostu roślin i zaburzenie funkcjonowania całego ekosystemu.

   Dariusz Maciński


  Jakie są główne przyczyny smogu?

  W Polsce główną przyczyną powstawania smogu jest niska emisja, a nie ogromne zakłady przemysłowe – jak powszechnie się uważa. Dariusz Maciński zwraca uwagę na fakt, że w naszym kraju nie istnieją żadne regulacje prawne, które dotyczą sprzedaży paliwa do pieców dla indywidualnych odbiorców.

  Głównym problemem jest palenie w polskich domach mułem i flotą węglową. Są to materiały, które przeznaczone są do spalania w wysokich temperaturach kotłów przemysłowych i w innych warunkach wytwarzają znacznie więcej szkodliwych substancji. W krajach zachodniej Europy istnieje szereg regulacji określających jasno, jakie paliwa mogą być wykorzystywane w gospodarstwach domowych, a jakie w przemyśle.

  Do problemu przyczynia się również transport, a w szczególności pojazdy, które nie spełniają norm emisji spalin. Na polskich drogach są to przede wszystkim samochody z silnikiem Diesla, z których usunięto filtry DPF odpowiedzialny za wychwytywanie cząstek stałych niedopalonej sadzy.

  Odnawialne źródła energii a smog


  Główną przyczyną smogu są oczywiście paliwa, z jakich korzystamy. Dariusz Maciński uważa, że w Polsce powinniśmy stosować wszystkie rodzaje odnawialnej energii, jednak większość naszego kraju nie będzie mogła efektywnie korzystać z farm wiatrowych czy paneli fotowoltanicznych. Wynika to po prostu z naszych warunków geograficznych. Energia uzyskiwana w ten sposób jest również nieplanowalna. Jak więc możemy walczyć ze smogiem w Polsce?

  Rozwiązaniem jest biomasa, a dokładniej agropellet. Jego zaletą jest nie tylko fakt, że nie przyczynia się do zanieczyszczeń powietrza i efektu cieplarnianego. Produkcja tego paliwa jest również tania, a to ciągle bardzo ważny aspekt przy wyborze paliwa do domowych pieców w naszym kraju. Warto również zauważyć, że korzystając z pelletu z roślin energetycznych nie przyczyniamy się do wycinania drzew, co ma miejsce w przypadku produkcji tego rodzaju paliwa na bazie trocin.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Kosmetyczka Gwiazd: Anna Wendzikowska i jej sposób na urodę

  Kosmetyczka Gwiazd: Anna Wendzikowska i jej sposób na urodę