Autokary Ukraina - Polska hitem ostatnich lat. Z korzyścią...

  Autokary Ukraina - Polska hitem ostatnich lat. Z korzyścią dla wszystkich

  Artykuł sponsorowany

  Gazeta Krakowska

  Autokary Ukraina - Polska hitem ostatnich lat. Z korzyścią dla wszystkich
  Jeszcze kilka lat temu połączenia autokarowe między Polską a Ukrainą były rzadkością. Dziś oferuje je każdy większy przewoźnik międzynarodowy w Polsce i wiele mniejszych firm z Ukrainy. Korzystają i Ukraińcy, i Polacy.
  Autokary Ukraina - Polska hitem ostatnich lat. Z korzyścią dla wszystkich

  W ostatnich latach w błyskawicznym tempie wzrastała zarówno liczba połączeń z Ukrainą, jak i liczba przystanków obsługiwanych po obu stronach granicy.

  - W 2010 można autokarem można było bezpośrednio dostać się do kilku największych miast w Ukrainie, a najdalszym z nich był zwykle Kijów. Dziś przystanków po wschodniej stronie jest kilkadziesiąt, zaś najodleglejsze znajdują się tuż przy granicy Donbasu – mówi Mirosław Nikolin, współwłaściciel serwisu rezerwacyjnego BiletyAutokarowe.pl.

  Jak dodaje, pasażerami są głównie Ukraińcy – i to w przypadku kursów w obu kierunkach. Choć bilety na Ukrainę sprzedają się znakomicie, sprzedaż napędzają imigranci. Zainteresowanie ofertą jest wśród Polaków niewielkie.

  Jak podróżują imigranci?

  - Współpracujemy z kilkudziesięcioma agencjami pracy, które nie tylko wysyłają pracowników z Polski do Niemiec czy Holandii, ale również sprowadzają do nas osoby ze Wschodu. Często to właśnie pośrednicy organizują przejazd, choć większość podróżnych zajmuje się tym we własnym zakresie, po wcześniejszych uzgodnieniach z polskim pracodawcą – mówi Nikolin z BiletyAutokarowe.pl.

  Według niego bilety autokarowe cieszą się popularnością nie tylko ze względu na niższą cenę, niż w przypadku linii lotniczych, ale także z uwagi na prostotę rezerwacji oraz dlatego, że pasażer dociera prosto do celu. Pracownik wysiada z autokaru w centrum miasta, zamiast na oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów lotnisku – oszczędza więc pieniądze, które musiałby wydać na taksówkę czy pociąg.

  Nikolin zwraca także uwagę, że niższa cena nie musi wiązać się z niższym komfortem. Dziś standardy autokarowe są porównywalne z lotniczymi. Pasażer ma do dyspozycji fotel z regulowanym oparciem i barek z napojami, w drodze są wyświetlane filmy na DVD, a coraz więcej przewoźników oferuje bezpłatny bezprzewodowy Internet.

  Nie tylko Rosja napędziła emigrację

  Głównej przyczyny napływu mieszkańców Ukrainy do Polski można upatrywać w aneksji Krymu. Choć niespokojna sytuacja na Wschodzie z pewnością miała swój udział we wzroście trendu migracyjnego, to do wyjazdu Ukraińców skłania także generalny stan tamtejszej gospodarki.

  Jak czytamy w raporcie Narodowego Banku Polskiego, prawie co drugi przybysz z Ukrainy jest absolwentem uczelni wyższej. Wykwalifikowani pracownicy poszukują lepiej płatnych stanowisk. Średnia płaca w ich kraju wynosiła w minionym roku równowartość niecałych 730 zł, podczas gdy mediana ich zarobków w Polsce sięga 2300 zł. Warto jednak dodać, że przeciętny tygodniowy czas pracy imigranta z Ukrainy to nie 40 godzin, ale 54 godziny.

  Na imigracji Ukraińców korzystają sami przybysze, którzy otrzymują szansę większego zarobku, oraz polscy właściciele firm, którym brakuje rąk do pracy ze względu na wyjazdu Polaków na Zachód. Obcokrajowcy są cenieni ze względu na pracowitość i łatwe przystosowywanie się do nowych okoliczności. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie trend migracyjny miał się odwrócić.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)