Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: prokurator zajął się budową spopielarni zwłok

Marta Paluch
fot. Wojciech Matusik
Krakowska prokuratura bada sprawę budowy spopielarni zwłok i cmentarza przy ul. Podgórki Tynieckie. Śledczych zastanawia m.in. dlaczego gmina już zainwestowała w budowę drogi prowadzącej do przyszłej spopielarni, skoro inwestycja nie ma jeszcze pozwolenia na budowę. Jest ono uzależnione od zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

- Czekamy na raport dotyczący oddziaływania tych obiektów na znajdujący się po sąsiedzku teren Natura 2000. Ma go sporządzić gmina. Po zapoznaniu się z nim podejmiemy decyzję, czy wydać zgodę - mówi Mariusz Skwara, główny specjalista RDOŚ. Dodaje, że to już trzeci wniosek gminy. Pierwszy (na 40 ha) wycofała sama, drugi (początek 2013 r., na 20 ha) został załatwiony odmownie. Teraz, jak tłumaczy Skwara, teren inwestycji to 12 ha gminnej ziemi.

Urzędnicy wierzą
Co będzie z pieniędzmi wydanymi na drogę (jej koszt to 2,2 mln zł, budowa już trwa), jeśli pozwolenia na spopielarnię nie będzie? Czy droga zostanie nieukończona? A jeśli tak, to dokąd będzie prowadzić? - Zakładamy, że pozwolenie na budowę zostanie wydane - mówi Jan Machowski, kierownik biura prasowego krakowskiego magistratu.

Według śledczych, wydawanie pieniędzy publicznych "w ciemno" może być marnotrawstwem. - Prokuratura Kraków Śródmieście-Wschód prowadzi postępowanie pod kątem niedopełnienia obowiązków przez urzędników, którzy podejmują decyzje przy tej inwestycji - mówi Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej.

Jakie ceny pogrzebów?
Kolejna wątpliwość, którą się zajmują prokuratorzy, to kwestia wydawania publicznych pieniędzy w niezbyt korzystny dla gminy sposób. Konsorcjum dostaje od gminy grunt (który gmina wcześniej kupowała od prywatnych właścicieli), nową drogę, przyłącza gazu, prądu i wody. Potem buduje spopielarnię i cmentarz na własny koszt, ale w zamian przez 30 lat pobiera opłaty za kremacje i pochówki.

I tu pojawia się problem. W umowie między miastem a konsorcjum zapisan wprost, że pochówki socjalne (osób, za które nie ma kto zapłacić), będą się odbywać po stawkach gminnych - takich jak na innych cmentarzach.

Jan Machowski zapewnia, że ta zasada będzie dotyczyć wszystkich pogrzebów. Jednak, według śledczych, w umowie nie ma jasnej informacji o gminnej stawce za pochówki inne niż socjalne.

Prokuratorzy obawiają się, że umowa stwarza możliwość ustalania cen za pogrzeby według własnego uznania. Podejrzewają, że gmina niedostatecznie zadbała o interesy mieszkańców.

Cmentarz a przyroda
Jest jeszcze kwestia przyrodnicza, którą zajmują się podgórscy śledczy po zawiadomieniu Stowarzyszenia "Nasza Mała Ojczyzna Kraków-Sidzina Podgórki Tynieckie".

- Badamy, czy nie została naruszona unikatowa tkanka Natury 2000 - mówi Jacek Para, szef podgórskiej prokuratury. Członkowie stowarzyszenia podkreślają, że na chronionym terenie Natura 2000 już zniszczono, przy okazji wycinki drzew pod drogę do cmentarza, chronione storczyki i siedliska motyli modraszków.

- Wydaliśmy na to zgodę, ale stowarzyszenie odwołało się do warszawskiej centrali. Nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie - mówi Mariusz Skwara z RDOŚ.

Jednak nie chodzi tylko o przyrodę. - Według ekspertyzy prof. Jana Lacha, geomorfologa z Uniwersytetu Pedagogicznego, groby są jednym z największych zagrożeń dla środowiska i powinny być lokalizowane na obrzeżach. Ich odległość od zbiorników pitnej wody powinna wynosić minimum 150 m. Tymczasem u nas od cmentarza do studni, z której ludzie czerpią wodę, będzie 75 m - argumentuje Barbara Łopacińska ze stowarzyszenia. - Ponadto teren cmentarza nie powinien być zalewany, a w Podgórkach tak się dzieje bez przerwy, bo poziom wód gruntowych jest wysoki - wylicza.

Miasto pewne swego
Oba śledztwa toczą się zaledwie od kilku tygodni, nikt nie usłyszał zarzutów. Jednak mieszkańcy Podgórek mają nadzieję, że sprawa inwestycji. Stanowisko miasta jest niewzruszone.

- Gmina nie rozważa zmiany miejsca usytuowania cmentarza i spopielarni. Natura 2000 w rejonie budowy cmentarza nie uległa zniszczeniu, a wycinka drzew została dokonana w zgodzie z obowiązującymi przepisami - kwituje Jan Machowski.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska